תנור שמש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תנור שמש או תנור סולארי (באנגלית: Solar oven או Solar cooker) הוא מכשיר המשתמש אור השמש לשם אפיה, בישול, ייבוש מזון ופיסטור.

בגאנה, אפריקה, תנורים סולאריים משתמש לפיסטור מים לשם מניעת מחלות המועברות במים כמו dracunculiasis

תנורי שמש אינם משתמשים בדלק, עלות השימוש בהם היא אפסית, וכן עלות הכנתם היא נמוכה. מסיבות אלה, ארגונים הומניטריים מקדמים את השימוש בתנורי שמש בקרב קהילות עניות ברחבי העולם, מתוך כדי להאט תהליכים של הרס יערות ומדבור הנגרמים עקב שימוש בעץ לשם בישול. תנור שמש מקובל גם כפתרון פרמקלצ'ר לצורך בישול, אפייה, וייבוש באנרגיה מתחדשת וללא זיהום.

העיצובים הנפוצים ביותר הם תנורי קופסא, תנורים פרבוליים ותנורי פאנלים. חשוב שהסיר בתוך תנור השמש יהיה שחור כדי להפוך את קרינת האור לחום. סיר מבריק יחזיר את קרינת השמש והבישול בו יהיה הרבה פחות אפקטיבי.

מלבד סיוע למדינות עניות, או שימוש בתנור השמש על רקע קיימות, יש שימושים אחרים לתנורי שמש - לא רק בשל החיסכון שלו באנרגיה מחצבית ובזיהום, אלא גם בשל התכונות שלו: תנור נייד, שלא מצריך הרבה התעסקות בעת הכנת האוכל או תחזוקה, ואין בו חשש לשריפת המזון או בעיות בטיחות. מסיבות אלה תנור השמש משמש בעת שיט ביאכטות, בקמפינג, בפיקניק, מנגל, ועוד.

סוגי תנורים

קיימים 3 עיצובים נפוצים:

תנורי קופסא

תנורי קופסא (Box cookers) - הם קופסאות בעלות מכסה שקוף המאפשר לאור השמש להיכנס, אבל חוסם יציאה של חום. בתנורים אלה חשוב להקפיד על בידוד טוב של הקופסה. היתרון של סוג זה של עיצוב הוא בפיזור אחיד של חום בבישול איטי, ובאפשרות לבשל כמות גדולה של מזון.

תנורי פאנל

תנורי פאנל (Panel Cookers) - בתנורים אלה קיימים מספר לוחות שטוחים (פאנלים) שמרכזים את קרני השמש למוקד. במוקד, על גבי הגבהה נמצא סיר שחור בתוך שקית פלסטית שקופה או מיכל זכוכית שקופה (דבר הכולא את החום בפנים, אבל מאפשר לקרני השמש להיכנס פנימה). יתרונו של עיצוב זה הוא בכך שניתן לבנות אותו בקלות ובמהירות מחומרים פשוטים ובעלות נמוכה מאוד. תנורים בעיצוב זה יוצרו לדוגמה עבור פרוייקט במחנה הפליטים קוקומה בקניה, בעלות של 2 דולר לתנור.

תנור שמש בעיצוב פאנלים. מראות בהיקף התנור מרכזות את אור שמש לסיר במרכז. בתנור זה יש שימוש באקווריום, כדי לכלוא את האוויר החם בסביבת הסיר. חשוב שהסיר בתוך תנור השמש יהיה שחור כדי להפוך את קרינת האור לחום. בעיצוב זה, בישול אורז או חיטה נמשך כ-2.5 שעות

תנור פראבוליים

תנורים פראבוליים Parabolic Cookers- אלה הם מבנים דמויי צלחת או קערה שמרכזים את קרני האור לסיר הנמצא במוקד. היתרון בעיצוב זה הוא בבישול מהיר. החסרונות הם שתנורים אלה נחשבים מורכבים יותר לבנייה. בנוסף יש לכוון את התנור לכיוון הנכון לעיתים קרובות. בשימוש לא נכון הם עלולים לפגוע בעין. חלק מבעיות אלו נפטר בעיצוב של דר. דיטר שייפרט.

השפעות

תנורי שמש מקטינים את ההוצאות על דלק ואת הביקוש לעץ כחומר גלם למדורות וטאבונים לבישול. לדבר זה מספר השלכות, בעיקר במדינות העניות. ראשית, הדבר מסייע בצורה משמעותית להספקת אנרגיה זולה, מתחדשת וזמינה לתושבים, דבר שמקטין את אי השוויון ומסייע גם לכלכלת המדינה שכן הוא מקטין את הצורך שלה לייבא דלק מחצבי.

תנורי שמש מקטינים את כריתת העצים לצורכי הסקה ובישול, לדבר זה חשיבות גדולה במאבק נגד בירוא יערות. השימוש בעץ כדלק גדול בהרבה מהשימוש בו לשם ייצור נייר או שימושי תעשייה אחרים.

כריתת עצים לבישול היא פעילות קשה, ולרוב היא נעשית בצורה לא [[קיימות|מקיימת]. כריתת העצים דורשת אנשים רבים, הנאלצים לצעוד למרחקים גדלים והולכים כדי להגיע לעצים ולחזור איתם למקומות יישוב. כאשר בכל פעם מרחק ההליכה גדל במקצת. כריתת העצים הופכת להיות מלאכתן של נשים צעירות, ונפגעת היכולת שלהן לעבוד בעבודות מכניסות יותר, או לרכוש השכלה. כמו כן היות ונשים נאלצות לצעוד לבדן במשך מספר שעות, הן חשופות באופן זה לניסיונות אונס.

מקרה אחד של שימוש בתנורי שמש היה במחנות הפליטים של פליטים מדרפור. הנשים שנשלחו להביא עצים נתקפו ונאנסו. בניסיון להקטין את התופעה תרם ארגון יהודי כ-5,000 תנורי שמש, דבר שהוביל להגדלת הביטחון האישי, כמו גם להעצמה של הנשים, להגדלת הזמן הפנוי, שיפור ההיגיינה ועוד. כתוצאה מכך גם מחנות פליטים נוספים דרשו את התנורים, וקמה מיני-תעשייה של נשות המחנה לתחזוקה והכנה של תנורי שמש.

שריפת עץ לבישול גורמת לנזקים בריאותיים חמורים הנגרמים עקב חשיפה אינטנסיבית לזיהום האוויר במדינות העולם השלישי. שריפת עץ פולטת חומר חלקיקי שהוא אחד המזהמים הקשים בהקשר זה, ולרוב החשיפה לזיהום היא בתוך הבית או במקום צפוף שבו גם השכנים מבעירים עצים. תנורי שמש מסייעים להקטין זיהום זה ולשפר את הבריאות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הכנה עצמית של תנורי שמש
מתכונים בבישול עם תנור שמש


אנרגיה

מושגים: אקסרגיהאנטרופיההחוק השני של התרמודינמיקההחזר אנרגיה על השקעת אנרגיהאנרגיה גלומהיחידות מידה לאנרגיה

אנרגיה

אנרגיה, כלכלה וסביבה: משק האנרגיה העולמימשאבים מתכליםדלק מחצביפחםנפטגז טבעיאנרגיה גרעיניתבסיס אנרגטי לכלכלהייצור ראשונישיא תפוקת הנפטשיא תפוקת הפחםהתחממות עולמיתזיהום אווירעקרון העוצמה המקסימליתחקלאות ואנרגיה

אנרגיה מתחדשת: אנרגיה סולאריתאנרגיית רוחאנרגיה גאותרמיתייצור ראשוניאנרגיית יםביו דיזלאנרגיית גלי יםדלק אצותמשאבת חוםתנור שמשכבשן סולאריתאורת אור יוםכלי תחבורה מונעי רוחאנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם

שימור אנרגיה: פרדוקס ג'בונסBedZEDתחבורת אופנייםעירוניות מתחדשתבנייה ירוקהתאורת אור יוםצמחונותהתייעלות אנרגטית

אנרגיה בישראל: משק האנרגיה בישראלגז טבעי בישראלאנרגיה מתחדשת בישראלאנרגיה סולארית בישראלמוסד שמואל נאמןבתי זיקוק לנפטהחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות