הבדלים בין גרסאות בדף "עמוד ראשי"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 21: שורה 21:
 
{{תבנית:הידעת?}}
 
{{תבנית:הידעת?}}
 
|}
 
|}
 +
{|cellspacing=6 valign=top
 +
| style="border:1px solid gray; padding:1em;padding-top:0.5em; background-color:#f9f9ff;" valign="top" |
 +
{{יש לי שאלה}}
 +
 
|}
 
|}
 
אנו מאחלים לכם הנאה ועניין מהשימוש באתר,
 
 
<nowiki> -- צוות העורכים.</nowiki>
 

גרסה מ־23:04, 18 ביוני 2009

ברוכים הבאים לאקו-ויקי -
מקום המפגש של אקולוגיה, חברה וכלכלה!
אלברט איינשטיין אמר:
Quote.png
Albert Einstein Head.jpg
Cquote2.png לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שבה השתמשנו כשיצרנו אותן. Cquote1.png

המשבר הסביבתי, כמו גם בעיות חברתיות שאנו רואים סביבנו - עוני, אלימות, דיכאון מתפשט, אי שוויון ועוד - לא נובעים רק מכשלים טכנולוגיים, אלא מהדרך בה מעוצבת החברה ודרכי החשיבה שלנו.

אקו-ויקי נועד כדי לעודד שיח הממוקד בתהליכים ובמערכות המורכבות המקיפות אותנו ומקשרות בין תופעות חברתיות וסביבתיות שונות, וכדי להנגיש ניתוחים ופתרונות הנוגעים לקיימות ולבעיות חברתיות אחרות. כיום יש באקו-ויקי 3,295 ערכים.

ראו גם: מזנוןאיך אפשר לעזור לאקו-ויקימדריך בזק לכתיבה באקו-ויקיערכים מומלציםערכים מומלצים לסביבתנים

Irkick.png

אירועים וחדשות

  • הדוח השישי של הפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים קובע: האנושות כבר אינה יכולה למנוע את התחממות כדור הארץ מעבר לרף קריטי של 1.5 מעלות צלזיוס בממוצע. עם זאת, פעולה נחושה ומהירה תאפשר להימנע מההשפעות החמורות ביותר של משבר האקלים. [1]
  • 1 בדצמבר 2020 - אושר בכנסת: חוק הפיקדון יחול גם על מכלי המשקה הגדולים, בנפח של ליטר וחצי ומעלה, החל מ-1 בדצמבר 2021. [2]
  • נובמבר 2020 - ג'ו ביידן זכה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, בהן התמודד מול הנשיא המכהן דונלד טראמפ. להכרת הנשיא הנבחר, האתגרים שלפניו, והתוכניות שלו בנושאי קיימות בדגש על כלכלה ואקלים ראו בקישורים המצורפים. [3] [4] [5] [6]
  • ינואר 2020 - אוסלו בירת נורווגיה, עיר בה מתגוררים כ-690 אלף תושבים, מתקרבת לחזון אפס הרוגים בתאונות דרכים. זאת לאחר שבשנת 2019 כולה נהרג בה אדם אחד בלבד כתוצאה מתאונות דרכים - נהג שהתנגש במעקה. [7], [8]

בחודש ינואר חלים לא פחות מששה מועדים עולמיים:


תבנית:ערכים מבוקשים

Nuvola apps package network.png

נושאי ליבה

Nuvola apps personal.png

אישים

ראו גם: קבוצות וארגונים

Nuvola apps bookcase.png

מקורות

ראו גם: סוגי מאמרים

Nuvola apps ktip.png

זרמי מחשבה

ערך מומלץ

ערך מומלץ

Newcomen atmospheric engine animation.gif

החוק השני של התרמודינמיקה הוא חוק הקובע כי לכל מערכת פיזיקלית יש תכונה הנקראת אנטרופיה וכי במערכת מבודדת שאינה בשיווי משקל האנטרופיה נוטה לגדול במשך הזמן, ומגיעה לערך מקסימלי בשיווי משקל. ניסוח אחר הוא כי במערכת מבודדת (שאין אליה כניסה של חומר או אנרגיה מבחוץ), כמות האנרגיה החופשית לביצוע פעולה, תלך ותרד עם הזמן.

מקורו של החוק הוא במאמר משנת 1824 מאת הפיזיקאי הצרפתי סדאי קרנו. במונחים פשוטים, החוק השני הוא ביטוי לעובדה שבמשך הזמן הפרשים בטמפרטורה, לחץ וצפיפות נוטים להגיע לאיזון במערכת פיזיקלית מבודדת מהעולם החיצון (כלומר שאין אליה כניסה של חומר או אנרגיה מבחוץ). אנטרופיה היא אמת מידה עד כמה התקדם תהליך זה של איזון.

החוק השני של התרמודינמיקה מסייע בהבנה של תופעות רבות ומגוונות. אחת מהן היא קיום של תהליכים בלתי הפיכים בטבע. השפעות נוספות הן על התחום של יעילות מנועים, ניצולת אנרגיה ואסטרונומיה. לחוק יש השפעות רחבות נוספות שאינן מובנות במלואן: אנטרופיית מידע מהווה מושג מרכזי בהתפתחות של תורת המידע. החוק הוא גם כלי חשוב להבנת התנהגותן של מערכות מורכבות פתוחות או מערכות דיאספטיות, לדוגמה מערכות אקלים או מערכות אקולוגיות. החוק השני של התרמודינמיקה משחק תפקיד חשוב בביולוגיה ברמות שונות ומגוונות. בתחום הכלכלי, החוק מהווה בסיס למודל זרמים ומאגרים ולניתוחים בהקשר של כלכלה אקולוגית.

הידעת?

סך השטח מעובד בעולם עומד על 1.5 מיליארד הקטר, שהם 10% מהשטח היבשתי העולמי. סך הכל האנושות מנצלת שליש מסך השטח היבשתי כשטחי חקלאות ומרעה. למרות שכמות השטח המעובד לא השתנה בצורה דרסטית מאז מלחמת העולם השנייה, לא מדובר בהכרח באותם שטחי קרקע - חקלאות כרות והבער גורמת לבירוא יערות המשמשים לחקלאות באופן זמני, עד שהקרקע נהרסת. שטחם הכולל של היערות מצטמצם, דבר שגורם לבעיות סביבה שונות המשפיעות גם על החקלאות כמו לדוגמה סחף קרקע והכחדה המונית מעשי ידי אדם. בעיות נוספות הן מדבור, עיור, ופרבור שנוגסים עוד שטחי חקלאות ושטחים טבעיים המספקים שירותים אקולוגיים החיוניים לקיום החקלאות. סוכנות הסביבה של האו"ם העריכה בשנת 1986, שב-1000 השנים האחרונות האנושות הפכה כ-2 מיליארד הקטר של אדמות חקלאיות לאדמות בור. (לפי הספר גבולות לצמיחה).

Questions.png יש לי שאלה