דייוויד ריקארדו

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף דייוויד ריקרדו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דייוויד ריקארדו (18 באפריל 1772 - 11 בספטמבר 1823) היה כלכלן בריטי, נחשב לאחד המשפיעים המרכזיים בכלכלה הקלאסית. כמו כן היה איש עסקים מצליח, איש פיננסים וספקולנט אשר צבר הון רב.

דיוויד ריקארדו, בשנת 1821

ביוגרפיה כללית

דייוויד ריקארדו נולד באנגליה כצאצא למשפחה יהודית-פורטוגזית שהיגרה תחילה לאמסטרדם, ואחר כך ללונדון. אביו היה סוכן בורסה מצליח שהכניס את בנו לעסקיו, והקנה לו חינוך מוקדם בפיננסים. לאחר שנשא אשה קוויקרית למורת רוחו של אביו, החליט ריקארדו בן ה־21 לפתוח עסק משלו, שבו הצליח היטב. בגיל 40 פרש מעסקיו ורכש לו אחוזה בכפר.

כניסתו לפוליטיקה

ריקארדו החל להתרועע עם קבוצת אינטלקטואלים, שאחד מהם, ג'יימס מיל (אביו של ג'ון סטיוארט מיל), דחק בו להיכנס לבית הנבחרים ולהעלות על הכתב את משנתו הכלכלית. כפי שהיה נהוג באותם ימים, רכש ריקארדו חלקת קרקע שזיכתה את בעליה במושב בפרלמנט. שם הוכיח את עצמו כליברל תקיף, שתמך אף בעניינים שנגדו את האינטרסים הפרטיים שלו.

משנתו הכלכלית

ריקארדו הושפע מכתביהם הכלכליים של אדם סמית ותומס מלתוס. בכתביו עלה על כמה מנקודות הכשל העיקריות שלהם וגיבש את הכלכלה לכלל תאוריה מקיפה אחת, המתייחסת הן לטווח הארוך והן לטווח הקצר. כחלק מתפקידו כמדינאי פרסם ריקארדו מספר כתבים הנוגעים לענייני מדיניות שעמדו על הפרק, כמו למשל ההצעה לבטל את המכסים על יבוא התבואה ("חוקי התבואה") והצעות שונות לגבי אופן גיוס הכספים של השלטון. במקביל, תרם גם לפיתוח הכלכלה כמדע המנותק ממדע המדינה בספריו המקיפים על התאוריה הכלכלית.

בשנת 1815 יצא לאור ספרו "עקרונות הכלכלה הפוליטית והמיסוי" בו הוא פיתח את כלל התועלת השולית הפוחתת. חידוש נוסף של ריקארדו הוא עקרון היתרון היחסי: המניע להתמקצעות אישית וסחר עם אחרים הוא היתרון היחסי שיש לאנשים או מדינות בייצור מוצר מסוים.

ריקארדו נאבק נגד הכוח הכלכלי הרב של מעמד בעלי הקרקעות אל מול כוחם המוחלש של בעלי ההון (אליהם השתייך) והפועלים. מאוחר יותר, השפיעו עקרונות אלו על קרל מרקס, ששם דגש על מאבקם של הפועלים בבעלי ההון.

ראו גם

קישורים חיצוניים