בית הספר סאמרהיל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף סאמרהיל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בית הספר סאמרהיל הוא שמו של בית ספר ייחודי שהקים אלכסנדר סאתרלנד ניל ( 1883 - 1973 ,Neil) באנגליה ב-1921. המטרה המרכזית של סאמרהיל היא להיות בית ספר שיתאים לתלמיד ותפיסת היסוד שעומדת בבסיסו היא מתן חופש לילדים. ניל הושפע בדרך חינוכו מפסיכולוגים שעסקו בחינוך כמו הומר ליין ווילהלם רייך.

לפי תפיסתו של ניל, החופש יוביל למימוש עצמי ובעיקר לבריאות נפשית. רייך טען כי עכבות מיניות קשורות לדיכוי החופש אצל ילדים: "אם תכופף את העץ כשהוא עדיין חוטר, הוא יגדל מכופף". ניל יצא כנגד הדיכוי המיני ועודד חיים מיניים מלאים: "כל תלמיד בסאמרהיל יודע מתוך שיחותיו עמי ומתוך ספרי שאני בעד חיים מיניים מלאים עבור כל מי שחפץ בכך". חיי מין חופשיים אלו יגרמו, לדעתו, לחיי מין בריאים כמבוגר. מבחינת תפיסתו דבר זה כולל שלבי התפתחות ברורים והיעדר הומוסקסואליות (דבר הרומז על הומופוביה מצידו).

בסאמרהיל אין שיעורי חובה ואין עידוד לגשת לבחינות בגרות, אך מאפשרים זאת למי שרוצה בכך. הלמידה היא חופשית ונובעת מתוך הילדים. התנהלות הפנימייה היא דמוקרטית, לדעתו של ניל, ומרכזה הוא האסיפה הכללית, שבה כולם שווי זכויות. באסיפה מגובשות החלטות ואף נענשים תלמידים שהפרו את חוקי המקום. האסיפה מחליטה על עניינים הקשורים להתנהלות היומית של הפנימייה. ניל ואשתו החליטו לגבי קבלת חברי צוות חדשים ופיטוריהם, על סידורי האוכל, השינה והתקציב ועל ספרי הלימוד, והחזיקו בזכות וטו על החלטות האסיפה. בפועל השימוש בזכות הווטו נדיר.

סאמרהיל זכה להתייחסות רבה על ידי הוגים רבים, לחיוב ולשלילה. חלקם מרוכזים בספר "סאמרהיל – בעד ונגד" שמסתיים בתמיכתו של אריך פרום: "הקריטריון של סאמרהיל: לא מה הוא האדם, אלא מי הוא האדם".

במחקר שנערך על בוגרי סאמרהיל, נראה כי הם גדלו לבני אדם סובלניים ביחסם לסביבה, המקבלים את זולתם כפי שהוא, רגישים לזולת ונותנים בו אמון. עם זאת, רבים מהבוגרים התלוננו כי המימד האקדמי בבית הספר הוזנח.

קישורים חיצוניים