אלכסנדר פון הומבולדט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלכסר פון הומבולדט (1843)

פרידריך וילהלם היינריך אלכסנדר פון הומבולדט (באנגלית: Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von Humboldt; ‏14 בספטמבר 1769 - 6 במאי 1859) היה חוקר טבע, חוקר ארצות, ותומך רב-השפעה של הפילוסופיה והמדע מהזרם הרומנטי.

יחד עם קרל ריטר הוא נחשב לאבי הגאוגרפיה המודרנית, וטמן את היסודות לביו-גאוגרפיה. הוא תמך במדידות שיטתיות וארוכות טווח ובכך הקים גם את היסודות לניטור מטאורולוגי וגאו-מגנטי. הוא תרם רבות לבוטניקה, לזואולוגיה ולתחומי מדע רבים אחרים. זרם הומבולדט, שלחופי אמריקה הדרומית קרוי על שמו. בשנים 1799-1804 הומבלדט חקר בצורה אינטנסיבית את אמריקה הלטינית. הוא הראשון שתיאר אותה מנקודת מבט מדעית. תיאור המסעות שלו פורסם באוסף עצום של ספרים במשך 21 שנים. הוא היה אחד האנשים הראשונים שהציעו כי היבשות משני צידי האוקיינוס האטלנטי -במיוחד אפריקה ודרום אירופה - היו בעבר מחוברות. הומבולדט חידש את השימוש במילה היוונית cosmos והקצה אותו למסמך רב הכרכים שלו, קוסמוס, שבו הוא רצה לאחד סוגים שונים של ענפים מהמדע והתרבות. עבודה חשובה זו קידמה גם ראיה הוליסטית של הייקום כיחידה אינטראקטיבית אחת. הוא היא האדם הראשון שתיאר את התופעה ואת התהליך של התחממות עולמית וזאת בשנת 1800 ושוב בשנת 1831, וזאת בהתבסס על תצפיות שערך בזמן מסעותיו.

קוסמוס

קוסמוס (בגרמנית Kosmos – Entwurf einer physischen Weltbeschreibung) הוא ספר רב-השפעה מאת הומבולדט. הספר החל כסדרת הרצאות שנמסרה על ידי הומבולדט באוניברסיטת ברלין, ופורסם בחמישה כרכים בין 1845 ל-1862 (החמישי היה לאחר מותו והושלם על פי ההערות של הומבולדט). בכרך הראשון של הקוסמוס מתאר הומבולדט "דיוקן טבע" כללי, המתאר את הטבע הפיזי של החלל החיצון ושל כדור הארץ. בכרך השני הוא מתאר את ההיסטוריה של המדע. הספרים נקראו על ידי הדיוטות וחוקרים כאחד, והוא יישם את ההשקפה היוונית העתיקה בדבר סדר של היקום (ההרמוניה של היקום) על כדור הארץ, דבר המצביע על כך שהחוקים האוניברסליים מיושמים גם על מה שנראה לעיתים ככאוס שקיים בעולם. הומבולדט טען שכאשר מתבוננים ביופיו של היקום, ניתן לקבל השראה אישית ומודעות חיובית, גם אם סובייקטיבית, על החיים.

הספר הושפע ממסעותיו ומחקריו השונים של הומבולדט, אך בעיקר ממסעו ברחבי אמריקה. כפי שכתב, "זו הייתה תגליתה של אמריקה שנטעה את זרע הקוסמוס". בשל כל ניסיונו בתחום, הומבולדט היה בעל יכולת לייצג את היקום בעבודת יחידה. היה לו ידע נרחב בתחומי לימוד רבים, חוויות מגוונות כנוסע, ומגוון משאבים של העולם המדעי והספרותי. הספר קוסמוס היה פופולרי מאוד בשעתו, והספר הראשון נמכר עד תום תוך חודשיים. הספר תורגם לרוב השפות האירופאיות. למרות שמדעי הטבע סטו והסתעפו מזווית הראיה הרומנטית שהומבולדט הציג ב"קוסמוס", רבים מחשיבים את הספר כהישג מדעי וספרותי, שהשפיע על קידמה מדעית והקנה ראייה מאחדת למדעים של מדע, חקר הטבע וחקר האדם.

ראו גם

קישורים חיצוניים