אנרגיה מתכלה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אנרגיה מתכלה או אנרגיה לא מתחדשת (באנגלית: Non renewable energy) כוללות מקורות אנרגיה שעלולים להתכלות בטווח של עשרות או מאות שנים. הדבר כולל דלקים מחצביים כמו נפט, פחם, גז טבעי וכן דלקים לא קובנציונליים כגון פצלי גז, פצלי נפט ופצלי שמן וכן דלקים נוספים ובעיקר אנרגיה גרעינית המופקת מאורניום. כל המקורות האלה צפויים לעבור שיא תפוקה (לדוגמה שיא תפוקת הנפט, שיא תפוקת הפחם, שיא תפוקת האורניום) ולאחר מכן להתכלות לחלוטין. התכלות כזו עלולה לגרום בעיות שונות בתחומים הדורשים אנרגיה כדון חקלאות תעשייתית, תעשייה, תחבורה וייצור חשמל שעלים מתבססת האנושות מאז המהפכה התעשייתית. התכלות של דלקים אלה נחשבת לכן בעיית קיימות. כדי לפתור בעיה זו ממליצים סביבתנים ואנשי קיימות על מעבר לאנרגיה מתחדשת ועל חסכון באנרגיה.

אנרגיה מתכלה היא סוג של משאב מתכלה, אבל בניגוד למשאבים מתכלים אחרים כמו לדוגמה עופרות ברזל לא ניתן למחזר אנרגיה בגלל החוק השני של התרמודינמיקה. כמו כן, רוב מקורות האנרגיה מתחדשת מבוססים על אנרגיה סולארית לסוגיה ויש רצון עתידי לפתח היתוך גרעיני שיתבסס על מימן - גם מקורות אלה הם מתכלים בעקרון אבל ידרשו לכילוי שלהן מיליארדי שנים.

יש ויכוחים לגבי מספר טכנולוגיות להפקת אנרגיה - לדוגמה אנרגיה הידרו-אלקטרית נחשבת לרוב כסוג של אנרגיה מתחדשת, אבל יש המבקרים אותה וטוענים שסתימת הסכרים והתיישנותם תהפוך אותה לאנרגיה מתכלה.

בנוסף להיות מתכלות ההפקה של רוב סוגי האנרגיה המתכלה, כרוכות גם בזיהום והשפעות סביבתיות נוספות. טכנולוגיות מבוססות דלקי פחמן תורמים לרוב רובה של פליטת גזי חממה ותרומה להתחממות עולמית, והחמצת אוקיינוסים, וכן לרוב זיהום אוויר בחומרים שונים כולל במתכות כבדות, אנרגיה גרעינית (לפחות זו הקיימת כיום) כרוכה בסיכונים של הפצת נשק גרעיני ומלחמה גרעינית, טרור גרעיני, זיהום גרעיני עקב קושי להיפטר מאורניום משומש ומכורים גרעיניים ישנים במשך מאות אלפי שנים. חלק מהדלקים המתכלים כרוכים גם בהשפעות חברתיות מהותיות - ראו השפעות חברתיות וכלכליות של נפט וקללת המשאבים.

ראו גם

קישורים חיצוניים