אקדמיית קהאן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אקדמיית קהאן (Khan Academy) היא ארגון חינוך שלא למטרת רווח ואתר אינטרנט שהוקם בשנת 2006 על ידי סלמן קהאן (Salman Khan), איש חינוך בנגלדשי-אמריקאי ובוגר של MIT. הארגון הפיק עד כה 2,600 הרצאות קצרות בווידאו שמאוחסנות ב-YouTube ושיש בהן תכנים בנושאים של מתמטיקה, היסטוריה, כלכלה פיננסית, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, אסטרונומיה, כלכלה ומדעי המחשב.

המתודולוגיה של שימוש בווידאו לשם העברת חומר לימודי אינה חדשה וקיימת במשך עשרות שנים. עם זאת, קהאן הצליח לחדש את הנושא על ידי שילוב של טכניקות הוראה בסרטונים (לדוגמה שילוב של צבעים שונים על הלוח) יחד עם שיעורים קצרים של 10-20 דקות. קהאן התמקד תחילה במתמטיקה, והסרטונים זכו לפופולריות רבה. בעקבות בקשות לעוד סרטונים הרחיב קהאן את פועלו. בנוסף לזמינות שלהם בכל שעה ובכל מקום שיש בו אינטרנט, הסרטונים הקצרים איפשרו לחזור שוב על נקודה שלא הובנה. בהמשך הצטרפו אנשים נוספים לפרוייקט והכינו סרטונים בנושאים אחרים.

בתי ספר שונים הצטרפו לפרוייקט ושילבו את ההרצאות בשיטות ההורה שלהם. בשלב זה גילו כי ניתן להפוך את הקצאת הזמנים בין הוראה לשיעורי בית. במקום לעשות שיעורי בית בבית ולשמוע הרצאה פרונטלית בכיתה, התלמידים יכולים לצפות בהרצאות בבית לפי הקצב המתאים להם, ולבצע את התרגולים בכיתה. בצורה זו התלמידים יכולים לקבל סיוע ממורים או מקבוצת תלמידים.

בהמשך הדרך פותחה תוכנה שאפשרה לעקוב אחרי קצב התקדמות התלמידים, לתת להם סיוע במקומות שבהם הם מתקשים וכן לאפשר לתלמידים לסייע לתלמידים אחרים.

בעקבות הפרסום של הנושא הצטרפו אנשים רבים ברחבי העולם כדי לסייע לאקדמיה וכדי לתרגם את השיעורים והתוכניות לשפות נוספות, כולל לעברית.

ראו גם

קישורים חיצוניים