אקו-ויקי:הצפת ידע - מאבק הגז

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הצפת ידע - מאבק הגז הוא פרוייקט שמטרתו היא להגביר את העוצמה של הפעילות האזרחית למשק אנרגיה בר קיימא, על ידי הצפת הידע בנושאים הקשורים אליו. קהילת האתר מזמינה אתכם ואותכן לקחת חלק בפרוייקט זאת באמצעות כתיבת ערכים באקו-ויקי על נושאים הקשורים באנרגיה והקשרים אליה ובכך תתקבל הגברת הידע אצל הציבור ובעלי העניין הספציפיים - מקבלי החלטות, עיתונאים, אנשי מקצוע ועוד. כמו כן ינתן יעוץ למי שיחפוץ על כתיבה בוויקיפדיה.

איך כותבים ״נכון״?

הכלל הראשון לכתיבה באתרי ויקי בכלל, ובאקו-ויקי בפרט - הוא Being Bold! (בתרגום חופשי לעברית - התבלטות!). הקהילה באקו-ויקי פעילה מספיק כדי לתקן טעויות, ליישב מחלוקות, ולפתור תקלות - אם עולות כאלו. מה חסר באקו-ויקי? הקול שלכם! כן, כן, את או אתה, שחושבים ממש עכשיו שאין לכם הרבה מה להוסיף... - זו טעות :) יש לכם ה-ר-ב-ה מה להוסיף. כל עריכה מוסיפה לאקו-ויקי ה-מ-ו-ן וכך גם מוסיפה לידע הנצבר בנושא שמופץ הלאה.

איך מצטרפים?

 1. פותחים חשבון באקו-ויקי, בפינה השמאלית למעלה (בקשת חשבון).
 2. מתחילים לערוך(!) - אפשר לכתוב ערכים חדשים ואפשר גם לשפר ערכים קיימים - יש לנו המון מקום לשיפור. כדי ללמוד איך לכתוב ולערוך באקו-ויקי כנסו למדריך הבזק שלנו.
 3. מצטרפים לסדנאות העריכה השבועיות
 4. אפשר ליצור עם צוות הפרוייקט קשר ב-dorfman1@gmail.com

דגשים למשתתפים

 • האחדה של ערכים: אחת ממטרות המתקפה היא שערכים מתחום מסוים יכתבו בפורמט פחות או יותר קבוע. זה מקל על הקריאה, על ההשוואה של ערכים מקבילים ועל ההפניה למקורות חיצוניים. חלק מרכזי בהאחדה נעשה על ידי שימוש בתבניות כגון גז טבעי בישראל.
 • קישוריות פנימית: יתרונו הגדול ביותר של הוויקי הוא ביכולת ליצור קישורים פנימיים. מתקפת איכות היא הזדמנות לחבר ערכים קשורים האחד לשני.
 • סידור קטגוריות: בהמשך להגברת הקישוריות הפנימית, חשוב לסדר קטגוריות: להכניס ערכים לקטגוריות מתאימות ולהוציא ערכים מקטגוריות לא מתאימות, לאחד או לפצל קטגוריות, להוסיף תוכן לדפי הקטגוריות ועוד.
 • תיעוד, תיעוד ותיעוד: במסגרת מתקפת איכות כמות העריכות היומית עולה משמעותית. על מנת לאפשר מעקב ובקרה אחר העריכות יש לתעד אותן כראוי. חשוב להקפיד על השימוש בתקצירי עריכה ולסמן עריכות משניות.
 • בקרה והנחיה: חשוב לזכור תמיד כי הוויקי הוא כלי המעודד חופש ותרומה אישית. אפשר ורצוי להוסיף ערכים לרשימה, להביע דעה בנוגע לנחיצות של ערכים מסוימים או באשר לשינויים הדרושים בהם. כדאי להחמיא למי שערך עריכה טובה ולעודד את האחרים להשתתף. אפשר ומומלץ לעשות את כל זה על גבי הדף הזה ולא בדף השיחה.

הערות טכניות

 • כדי שלא יווצרו כפילויות וכדי להקל על הפיקוח על ההתקדמות, אנא רשמו את שמכם ליד ערך עליו אתם עובדים או מתכוונים לעבוד. עם סיום העבודה סמנו את הערך בקו חוצה (לחצן טקסט מחוק, כדי שיראה כך). הערה: ערך כחול אין פירושו שהעבודה עליו הושלמה!
 • אתם מוזמנים להוסיף ערכים נוספים למתקפה אשר אינם ברשימה או להוסיף ערכים לרשימה אשר נראים לכם ראויים. אך, נא לא להוסיף ערכים שמצבם טוב. אם מצבם לא טוב (לדוגמה, קצרמרים) - ציינו זאת לידם, כך: שם הערך לדוגמה - קצרמר.
 • יש להוסיף תמונות חופשיות בלבד

עורכים החברים בפרוייקט

משתתפים במתקפה: (יש לחתום ב-4 סימני טילדה לשם כך (~~~~, יש גם כפתור חתימה בממשק העריכה)

 1. עידן ד (שיחה) 15:34, 4 בדצמבר 2016 (IST)

רשימת ערכים

הרשימה כוללת ערכים קיימים ונדרשים. את הערכים הקיימים יש להרחיב (במידת הצורך) לעשות עריכה לשונית, להוסיף תמונות (במידת הצורך) לעדכן את הערך באם הוא מיושן וכו'. כל מי שמעוניין לעבוד על ערך ירשום את שמו ליד הערך. ערך שהעבודה עליו הסתיימה יש למחוק בקו דרך לחצן טקסט מחוק.

ערכים מבוקשים

ערכים קיימים לעריכה - הרחבה, שיפור וכו'

ערכים שנכתבו במסגרת הפרוייקט

ערכים שנערכו ושופרו במסגרת הפרוייקט

מקורות

ראו גם