בנקאות נטולת כרטיסי חיוב

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בנקאות נטולת כרטיסי חיוב הינה אספקת שירותי בנקאות מלאים מבלי שלקוחות הבנק ישתמשו בכרטיסי חיוב (בין אם על בסיס מסגרת אשראי מבוססת-ריבית בחשבון הבנק ובין אם לא).

הסיבות לתמוך ברעיון של בנקאות נטולת כרטיסי חיוב מגוונת ונתמכות על ידי בנקים, לקוחות ואף על ידי חלק מחברות כרטיסי החיוב ("חברות אשראי") המחפשות דרכים להתייעלות טכנולוגית.

בין הנימוקים בעד בנקאות נטולת כרטיסי חיוב:

  1. אפליקציות אינטרנט כמייתרות כרטיסי חיוב: מאז הנגשת האינטרנט לכלל הציבור בשנת 1993 ובעיקר מאז עלייתן של אפליקציות אינטרנט (בצורה של אתרי אינטרנט ומאוחר יותר גם כאפליקציות סמארטפון) פחת הצורך בכרטיסי חיוב שכן ניתן היה לחייב לקוח דרך אפליקציה
  2. עלות ייצור מיותרת: כל כרטיס בעצמו עולה כסף הן לבנק והן ללקוח וכן צריך לחדש אותו אחת למספר שנים או, אם הלקוח רוצה זאת, גם בעת אובדן/גניבה; לעתים אדם מחזיק כמה כרטיסים והדבר גורם לסבך תפעולי הן לחברה המייצרת את הכרטיס והן ללקוח - בעיה שנעלמת עם שימוש באפליקציית בנק ואפליקציית תשלום (לרוב עד 2 לאדם).
  3. זיהום סביבתי מכרטיסי חיוב ומכשור הקשור בהם: מאז שהוצגו לראשונה נוצרו עשרות עד מאות מיליארדי כרטיסי חיוב כולל מכשירי סליקה ברחבי העולם והללו מהווים פסולת פלסטית ומתכתית; מעבר לשימוש באפליקציות הוא יותר בר-קיימא שכן הוא ניתן כפונקציה של מכשיר אחד (מחשב, ובפרט מחשב-כיס - סמארטפון).

ראו גם

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.