דותן לשם

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דותן לשם (באנגלית: Dotan Leshem) הוא היסטוריון ופעיל חברתי ישראלי. מתמחה בתיאוריה פוליטית, היסטוריה של מחשבה פוליטית וכלכלית, תיאולוגיה פוליטית, ממשליות והגותם של חנה ארנדט ומישל פוקו. את עבודת הדוקטורט שלו בהיסטוריה כלכלית עשה באוניברסיטת בר אילן בנושא "הגישה הכלכלנית להתנהגות האנושית: סקירה היסטורית ואפשרות שילובה בגישות אחרות" וסיים אותה בשנת 2010 [1]. לאחר מכן עסק במחקר בפרינסטון (במימון מענק פוסט-דוקטורט מטעם קרן פולברייט) ובהוראה כמרצה מן החוץ באוניברסיטת קולומביה. בשנת 2015 החל ללמד באוניברסיטת חיפה בבית הספר למדע המדינה כמרצה בכיר. בשנת 2017 עבר לאוניברסיטת קולומביה, ניו-יורק, לאחר שהעתיק את מגוריו יחד עם משפחתו.

פעילות חברתית

לשם היה חבר ומנהלה האקדמי בועדת ספיבק-יונה - ועדת המומחים של ראשי המחאה החברתית שבאה כהנגדה לועדת טרכטנברג.[2] כמו כן ריכז וערך את הפרסומים של התכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר.

מקורות הנאו-ליברליזם

בשנת 2016 הוציא לשם את ספרו מקורות הנאו-ליברליזם: הבניית הכלכלה מישו ועד פוקו (The Origins of Neoliberalism: Modeling the Economy from Jesus to Foucault) בהוצאת אוניברסיטת קולומביה. בספר לשם מציע גניאולוגיה חדשה של הכלכלה המודרנית ושל המחשבה הכלכלית. הנרטיב הקאנוני ממקם את מקורות המחשבה הכלכלית המודרנית במאה ה-18, עם הגותם של אדם סמית ושל הכלכלנים הפוליטיים הקלאסית. לשם, לעומת זאת, חוזר אל הגותם של אבות הכנסייה הנוצרית, במאות ה-2 עד ה-5 לספירה. הוא מאתר במושג התיאולוגי של "כלכלה" (oikonomia) את המקור לשילוש האנושי: כלכלה, פוליטיקה ופילוסופיה. הספר מציע כך בסיס חדש לביקורת כלכלת השוק הנאו-ליברלית.

ספריו

  • מקורות הנאו-ליברליזם: הבניית הכלכלה מישו ועד פוקו (The Origins of Neoliberalism: Modeling the Economy from Jesus to Foucault), הוצאת אוניברסיטת קולומביה, 2016

בעריכתו

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.