דיאטת כבישים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיאטת כבישים (באנגלית: Road diet) המכונה גם הפחתת נתיבים היא טכנולוגיה בתכנון תחבורה ותכנון ערים שבה מצמצמים את מספר נתיבי התחבורה למכוניות או את רוחב הדרך וזאת כדי להשיג שיפור מערכתי במצב התנועה - פחות פקקי תנועה, הגדלת השימוש בתחבורה בת קיימא ורחובות בטוחים יותר.

התומכים בדיאטת כבישים טוענים כי בניגוד לתפיסות של חלק גדול מהציבור ואסכולות של תכנון מוטה מכוניות בתחבורה, גישה זו לא בהכרח גוררת הארכה של זמן הנסיעה הכולל. הסיבה לכך היא המרה של נסיעה מהירה עם עצירות רבות, לנסיעה נסיעה מתונה יותר יותר אבל גם חלקה וזורמת יותר. בניגוד לאינטואיציה, תנועה אנושית ממונעת לא מתנהגת כמו נוזל שנע בצינור. [1]

הטענה היא כי קיבולת היא הדבר העיקרי שמגביל את מהירות הנסיעה בעיר, הגדלת הקיבולת של כביש היא משמעותית יותר מאשר מהירות הנסיעה המקסימלית (מהירות רגעית) שיש בו. זה לא עוזר לתנועת המכוניות לתת לנהג לנסוע קטע קצר במהירות גבוהה, אם בסופו של אותו קטע, המהירות הגבוהה באותו מרחב מאלצת הכנסת הסדרים כמו רמזורים שגורמים בסופו של דבר לעיכוב גדול יותר.

הנימוקים בעד דיאטת כבישים לשיפור הקיבולת הם:

  • ככל שהתנועה נעה מהר יותר, כך יש לשמור על מרווחים גדולים יותר בין המכוניות, לכן מעבר למהירות מסויימת, הקיבולת של הכביש יורדת.
  • צמצום מספר הנתיבים מפשט את הנסיעה ומונע מנהגים לבצע מעברים בין נתיבים ועקיפות, שעלולים לגרום לעיכובים לכלל התנועה.
  • הנקודה המרכזית שבה דיאטת כבישים אמורה לסייע לתנועה בעיר היא שרוב העיכוב של מכוניות בעיר נובע מבעיות בצמתים. הפחתת כמות הנתיבים מאפשרת נתיב מיוחד לפניה שמאלה דבר שמוריד את הפקק לפני הרמזור.
  • הפחתת נתיב תנועה אחד יכולה להוריד כ-4 שניות מזמן הנדרש למעבר הולכי רגל, בכל מחזור רמזור. כבישים רחבים יותר מאפשרים לכאורה הזרמה של יותר מכוניות, אבל במקומות שבהם יש הרבה הולכי רגל - בתוך העיר - פירוש הדבר הוא גם יותר עיכובים כאשר מכוניות צריכות להמתין שהולכי רגל יחצו את הכביש.
  • צמצום נתיבי התנועה למכוניות יכול לשפר את הנוחות של הליכה ברגל ולהקצות שבילי אופניים לשם תחבורת אופניים, או כדי להקצות מקום לנתיב תחבורה ציבורית. כל הגורמים האלה הם בעלי קיבולת טובה יותר לעומת מכוניות, ואם השינוי בתשתית אכן מניב שינוי בפיצול נסיעות לכיוון של שימוש רב יותר בתחבורה בת קיימא אזי דיאטת כבישים עשויה לשפר את מצב התחבורה. סיבה נוספת שבה דיאטת כביש עשויה לסייע היא מניעה של ביקוש מושרה - הגדלת כמות המכוניות עקב הקלה על שימוש בהן בגלל יותר תשתיות. [2]

דוגמה מספרית - קטע הרחוב של רחוב כצלנסון בגבעתיים, בין הצומת של רחוב קק"ל לרחוב וויצמן הוא כ-200 מטרים. ניתן לחלק את התנועה בקטע לשניים - הנסיעה בקטע כולו והעיכוב ברמזור. נסיעה במהירות של 50 קמ"ש (13.8 מטר בשנייה) פירושה שנהג יעבור את הקטע הזה בזמן של 14.4 שניות. אבל ברוב שעות היום, בסוף קטע זה עליו להמתין עוד כמה שניות ברמזור - בגלל עומסי תנועה לפני הרמזור, מכוניות שממתינות לפנות ימינה, או בגלל שמופע הרמזור שלו כעת הוא אדום. עיכוב של 11 שניות ברמזור פירוש הדבר שכל הקטע לקח 25 שניות. לעומת זאת נסיעה במהירות 40 קמ"ש (11 מטר בשנייה) תיקח 18 שניות, ובמהירות 30 קמ"ש (8.3 מטר בשנייה) תיקח 25 שניות. אם במהירות אלה ניתן להפחית עיכובים בצומת (לדוגמה בגלל הפחתת הצורך ברמזור, בגלל הפחתת מהירות המכוניות בו - גישה של תנועה משולבת) או הפחתה של עיכובים אחרים (לדוגמה חניות כפולות) ייתכנו מצבים רבים בהם זמן הנסיעה הכולל בקטע זה עם הפחתת מהירות התנועה הרגעית יהיה קצר יותר.

סיבה נוספת ליישום של דיאטת כבישים היא רצון לשפר את מצב הבטיחות בעיר, במיוחד של משתמשי תחבורה רכה כמו הולכי רגל ורוכבי אופניים. זאת בשל היכולת לקצר זמני חציה של צמתים, הורדת מקטעים של מהירות מתפרצת ומסוכנת של מכוניות, והוספת שבילי אופניים. דיאטת כבישים היא כיום חלק מחבילה רחבה יותר של צעדים הכלולים בחזון אפס - הורדה דרסטית של כמות ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים על ידי כך שרשויות לוקחות אחריות על קידום סביבה עירונית בטוחה יותר שתמנע מצבים בהם טעות אנוש קטנה תגרור תוצאה קטלנית.

המקרה הנפוץ של שימוש בדיאטת כבישים היא שינוי של רחוב עם 4 נתיבי מכוניות (2 לכל כיוון) לרחוב עם 3 נתיבים - נתיב אחד לכל כיוון ונתיב מרכזי שמאפשר פניה שמאלה בצמתים ללא עיכוב של המכוניות מאחור. לעיתים קרובות משתמשים בנתיב הרביעי לשם שביל אופניים. [3]

דוגמה ליישום נרחב של דיאטת כבישים היא העיר סן פרנסיסקו שביצעה שינוי כזה במעל 60 רחובות. [3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

סרטונים

הערות שוליים

  1. ^ רחובות צרים וזורמים, עודד רוט, מגזין e-mago‏, 07.27.2011
  2. ^ רחובות צרים וזורמים, עודד רוט, מגזין e-mago‏, 07.27.2011
  3. ^ 3.0 3.1 Clarence Eckerson Jr, MBA: Road Diet, StreetFilms, April 12, 2011