הדברה ירוקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרור העצים האירופאי-אסייתי. הוא היה המטרה העיקרית של הקמפיין בסין ב-1958-1960. לאחר מכן, היה צורך לייבא דרורים בדחיפות ממדינות אחרות כדי למנוע רעב.

הדברה ירוקה היא הדברה שפועלת למזער את השפעות של חומרי הדברה על המערכת האקולוגית. הדברה תבוצע רק כנגד בעיה קיימת ולא כטיפול מנע, תמיד יעשה ניסיון לפתור את מוקד הבעיה ולא את התסמינים, יעשה ניסיון לפתור את בעיית המזיקים על ידי תכשיר הדברה יעודי ולא על ידי תכשיר שקשת ההדברה שלו קוטלת מינים שונים של חרקים ופרוקי רגלים על מנת שלא לפגוע במרקם העדין בטבע ובנוסף יש לערוך שימוש בתכשירים ברמת רעילות נמוכה לאדם ולסביבה ובתכשירים שמתפרקים באופן מהיר ויעיל-LC50/90.

יש לציין כי גם הדברה בלי שימוש בחומרי הדברה עלולה להביא לנזקים גדולים. הבעיה היא לא רק בחומרי ההדברה עצמם, אלא בהנחה שצריך להשמיד כל חרק או עשב שמנסה לאכול את מה שזורע האדם או לצמוח בשדה. בדרך כלל השמדה כזו מביאה להתפתחות מינים המתרבים בקצב גבוה יותר ועמידים מול שיטות ההדברה. בנוסף הדברה תמיד פוגעת במערכת אקולוגית כלשהי ותמיד פוגעת במגוון המינים. עדיף לנסות לגונן על היבול לדוגמה באמצעות העתקת הצמחים המתחרים מעבר לגבולות השדה, רשתות או גדרות-במקרה כזה ייתכן והחרק כשיטת הסתגלות ילמד לאכול משהו אחר. צריך גם לשקול האם בעל החיים או החרק בשדה עצמו מביאים יותר נזק או יותר תועלת. כך לדוגמה היעדר חרקים בשדות אשר מדשנים את הקרקע בהפרשות ובנבלות שלהם ומאווררים אותה במנהרות שלהם תורמת לאובדן קרקע.

אחד המקרים המפורסמים של הדברת "מזיקים" שהובילה לתוצאות הרסניות היה הדברת הדרורים בסין. בשנים 1958-1961 שרר רעב המוני קשה בסין. לפי הנתונים הרשמיים של ממשלת סין מתו מהרעב כ-15 מיליון בני אדם. לפי הערכות של ארגונים אחרים מספר הנספים ברעב גבוה יותר מ-20 מיליון ועד 45 מיליון. הסיבות לרעב היו צעדים במסגרת "הקפיצה הגדולה" בסין - הכרזה על תיעוש טוטאלי שבמסגרתה הממשלה מכרה לחם תמורת מכונות. חוקרים רבים סבורים כיום כי אחת הסיבות המרכזיות לרעב הייתה השמדת הדרורים. השמדת הדרורים החלה ברמה המקומית עוד בסוף 1955. לאחר תחילת הקמפיין התחיל ויכוח בעיתונות ובין המדענים, כאשר חלק מהמדענים יצאו נגד הקמפיין. ב-1957 העיתון הראשי בסין ג'נמין ג'יבאו אמר שלא צריך להשמיד את הדרורים ביערות ובערים-רק בשדות. אבל ב-1958 הממשלה הסינית הכריזה על קמפיין - מלחמה ב-4 המזיקים: חולדות, יתושים, זבובים ודרורים. הדרורים נכנסו לרשימה כי הם אכלו חלק מהזרעים שנטעו האיכרים-כל דרור אכל 4.5 קילוגרם לשנה. ב-18 במרץ 1958 קרא מאו דזה-דונג להשמיד את 4 המזיקים. הקמפיין מול הדרורים זכה להרבה יותר הצלחה מהקמפיין נגד שלושת המזיקים האחרים, כי היה קל יותר לצוד אותם. הסינים החלו להשמיד את הדרורים בכל הארץ כאשר הנלהבים ביותר השמידו גם את שאר הציפורים הקטנות. לאחר כשנה מספרם של הדרורים פחת דראסטית, היבול גדל במידת מה והמפלגה הקומוניסטית הסינית דיווחה על הישגים. אבל, מלבד הזרעים אכלו הדרורים גם חרקים כמו ארבה- הם סיפקו שרות אקולוגי חינמי של הדברה ביולוגית. כאשר פחת מספרם של הדרורים בצורה משמעותית גדלה אוכלוסיית הארבה בצורה דראסטית ולאחר עוד שנה היבול החל להיעלם ובמדינה החל רעב המוני קשה מאוד. הארבה אכל את האורז בכמויות גדולות יותר משאכלו אותו הדרורים והותיר את האיכרים בסין ללא מזון.

לאחר שנתיים בדיוק ב-18 במרץ 1960, מאו דזה דונג הכריז על סיום הקמפיין נגד הדרורים, והסינים החלו באופן דחוף לייבא דרורים חיים מקנדה ורוסיה. בתחילת המאה ה-21 הסינים פתחו בקמפיין להגנת הדרורים. [1][2][3].

הדברה בישראל

כל מדביר מזיקים בישראל חייב להיות מצוייד בתעודה המעידה על כך שסיים בהצלחה קורס של כשנה במסגרת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. במהלך הקורס נלמדים מושאים רבים ומגוונים כגון- ביולוגיה, טוקסיקולוגיה, זואולוגיה ועוד.

בסיומו של הקורס נדרשים התלמידים למבחני סיום והסמכה. היתר הדברה כולל- הדברת חרקים והדברת מכרסמים. בשלב מאוחר יותר מי שסיים בהצלחה את קורס המדבירים יכול לגשת לקורס נוסף בו מתמחים באיוד (שימוש בגז לצורך הדברה).

שיטת הדברה זו עובדת על פי מודל אותו מנחיל המשרד להגנת הסביבה.

על פי שיטה זו:

  1. לא תבוצע הדברה אלה כנגד בעיה קיימת ולא כטיפול מנע.
  2. תמיד יעשה ניסיון לפתור את מוקד הבעיה ולא את התסמינים.
  3. ספציפיות, יעשה ניסיון לפתור את בעיית המזיקים על ידי תכשיר הדברה יעודי ולא על ידי תכשיר שקשת ההדברה שלו קוטלת מינים שונים של חרקים ופרוקי רגלים על מנת שלא לפגוע במרקם העדין בטבע.
  4. שימוש בתכשירים ברמת רעילות נמוכה לאדם ולסביבה. כמו כן תכשירים שמתפרקים באופן מהיר ויעיל-LC50/90.

בישראל אין חומרי הדברה המוגדרים על ידי המשרד להגנת הסביבה כירוקים ואין תקן לחומרי הדברה ירוקים. [1] [2]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שחר שלוח כשההתערבות בטבע יוצאת משליטה 20.05.2017, זווית סוכנות הידיעות למדע וסביבה
  2. ^ ויקיפדיההרעב הגדול בסין
  3. ^ ויקיפדיהУничтожение воробьёв
Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.