היסטוריה של מהירות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היסטוריה של מהירות - מדריך פילוסופי ומעשי להאטה הוא ספר עיון מאת עמית נויפלד שיצא לאור בשנת 2018. הספר מעורר דיון בהשלכות הכלכליות, הרגשיות והחברתיות שיש לקצב החיים המהיר ותרבות הצריכה. זהו מדריך מעשי להאטת החיים, שמסייע להוריד הילוך, מציע דרכים ליהנות יותר מהמזון, מהעבודה ומשעות הפנאי, ומקדם יצירה של קשרים משמעותיים עם המשפחה, החברים, הסביבה והקהילה בה אנו חיים. הספר קורא תיגר על מאפייני עידן המהירות ועל הרציונליות התועלתנית, כחלק מהמהפכה העולמית שיוצרת תנועת ההאטה. על פי הספר, השינויים הגדולים ביותר מתחילים בהחלטה לעשות פחות, או אפילו כלום.

נויפלד מצביע על כך שאנשי המאה ה-21 חיים בתקופה עשירה שבה יש יותר טכנולוגיה, פחות עוני ורעב ושפע של מוצרי צריכה שבעבר היו פריבילגיה של מעט אנשים. העולם מתקדם במהירות אבל לא ברור מה הכיוון שלו. ההוגים המרכזיים של המאה ה-17 האמינו כי הטכנולוגיה תשחרר את האדם - נעבוד רק 4 שעות ביום, ואת שאר הזמן אנשים יקדישו לדיונים, העשרה עצמית, אימון הגוף והנפש, פנאי ומשחק. כיום חזון זה נראה מנותק כאשר רוב האנשים חיים בתחושה של בהילות ולחץ נפשי. הטכנולוגיה לא שחררה את האדם אלא שעבדה אותו לסטנדרטים חדשים. במקום להנות מהשפע רוב האנשים מצויים במרדף מתמיד אחרי עוד. אנחנו לא מנסים להבין מדוע אנחנו מבצעים את הבחירות שאנו עושים אלא ממשיכים בהרגלים שלנו בלי לשאול שאלות. לפי נויפלד בדרך אנחנו מפספסים את הדברים ששווה לחיות עבורם ואת האנשים שווה לחיות לצידם.

בשנת 1991 דיווח טיים מגזין על רצון של אנשים רבים לשוב ל"חיים הפשוטים". 69% מהנשאלים אמרו שהיו רוצים "להאט את הקצב ולחיות חיים רגועים יותר", 89% דיווחו שהיו רוצים לבלות יותר זמן עם משפחתם. בשנת 2014, נערך סקר דומה כי מעל מחצית הנשאלים רוצים להאט את קצב חייהם. הספר מיועד למי שרוצים להאט את חייהם. נויפלד טוען כי אנחנו יכולים ליהנות יותר מהחיים שלנו אם נשיב לעצמו שליטה על משאב הזמן ולבחור בהאטה של החיים.

הספר דן בשאלות כמו: כיצד תפסה העבודה מקום כה מרכזי בחיי האדם? מדוע "איזון עבודה-חיים" זה הדבר האחרון שאנחנו רוצים? באיזה שלב בהיסטוריה המודרנית, הצלחה כלכלית נתפסה כעדות לגאולה דתית, וכיצד רעיון זה משפיע עלינו גם כיום? מה הבעיה עם המושג "רמת חיים", והאופן שבו אנחנו מודדים אותו? כיצד הצליחה תעשיית המזון להפוך את כל האוכל שלנו ל-"מהיר"? מדוע אנחנו חוזרים מותשים גם מחופשות?

הספר זוכה לפופולריות בישראל והגיע לרשימות רבי המכר המתפרסמות בעיתונים. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים