העולם על פי מונסנטו (סרט)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Twatm.jpg

העולם על פי מונסנטו (באנגלית: The World according to Monsanto) הוא סרט תעודה משנת 2008.

העיתונאית הצרפתית מארי מוניק-רובין מסכמת בו תוצאות מחקר בן שלוש שנים על חברת מונסנטו. הסרט יצא בתקליטור ושודר בתחנת הטלוויזיה הצרפתית ארטה. הוא חושף מספר פרשיות ועובדות מטרידות על חברת מונסנטו. העיתונאית סיקרה מספר מדענים ודמויות פוליטיות ברחבי העולם על מנת לחקור את ההשלכות הטמונות במוצריה של החברה.

  • נשמעים עדויותיהם של מדענים בלתי תלויים אשר ניסו להזהיר את הרשויות מפני סכנות אפשריות בשימוש זרעים מהונדסים גנטית. ומועלית הסברה שהתנגדותם זו הובילה לפיטוריהם.
  • הסרט מצביע על סינדרום הדלת המסתובבת - העסקתם של עובדים במונסנטו כבעלי תפקידים בכירים בגופים ציבוריים - כאיום חמור על טיב מחקרם המדעי ומסקנותיו, כאשר מדובר במוצרים של מונסנטו. הדבר נוגע במפורש באיגוד המזון האמריקאי לתרופות ומזון ה-FDA.
  • בסרט מתוארים אירועים בהם נקשרה החברה בפרסום שקרי לגבי קוטל העשבים "ראונד-אפ", בזיהום הסביבה בדיוקסינים ו-PCB, הרס מערכות אקולוגיות, חיסול מאגרי הגנים של הדגנים בעולם השלישי, הרס המבנים המסורתיים והחקלאות הזעירה בעולם השלישי, הרס החקלאות המשפחתית בארצות הברית, שוחד, איומים על הרגולטורים, פרסום שקרי, פרסום מחקרים שקריים, השחתת המערכות המבקרות, החדרת עיקרון השקילות הניכרת (Substantial equivalence).
  • סוף הסרט חותם בהבהרה שמונסנטו נתבקשה על ידי מארי לענות לשאלותיה אך סירבה.

קישורים חיצוניים