עולם רדוף שדים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף העולם רדוף השדים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עולם רדוף שדים: המדע כנר בעלטה (באנגלית: The Demon-haunted World: Science as a Candle in the Dark) הוא ספר עיון מאת מאת האסטרופיזיקאי האמריקאי קרל סייגן שיצא לאור בשנת 1995 ותורגם לעברית בשנת 1997. בספר סייגן מסביר את השיטה המדעית לציבור הרחב, ומעודד אנשים ללמוד כיצד לחשוב בצורה ביקורתית וספקנית. הוא מסביר על שיטות שעוזרות להבחין בין רעיונות שנחשבים כמדע אמיתי וכאלה שנחשבים פסאבדו-מדע. סייגן טוען שכאשר מוצגים רעיונות חדשים, יש לבחון אותם באמצעות חשיבה ספקנית ולהיות מסוגלים לעמוד בפני ביקורת מחמירה. אחת ממטרותיו העיקריות של הספר היא להציג ולבאר את השקפתו הפוליטית-ליברלית של הסופר, לפיה הדמוקרטיה והמדע קשורים זה בזה. במסגרת זו טוען סייגן כי מדע יתפתח וישגשג בחברה דמוקרטית המטפחת את הסקרנות המדעית של אזרחיה ולא מגבילה אותם לצרכים פוליטיים בני-השעה.

סייגן טוען בספרו בזכות חשיבותו של המדע בתרבות המודרנית, למול כוחותיו המצטברים (בעשורים האחרונים של המאה העשרים) של הפסאודו-מדע על צורותיו. סייגן מרחיב בשבח החשיבה הביקורתית ביחס למציאות ובהסקת המסקנות המגובה בראיות אמפיריות, תוך הדגשה שאלו הן בסיסה ומהותה של השיטה המדעית.

מדע ודמוקרטיה

פרשנות: סייגן אינו היחיד שהבחין בקשרים בין דמוקרטיה ופתיחות מחשבתית לבין מדע והתפתחות טכנולוגית. הפיזיקאי עקיבא אור בחיבור שלו על דמוקרטיה ישירה טען כי ההתפתחות העצומה באתונה העתיקה בכל ענפי המדע והאמונות התפתחה תודות לשיטה הדמוקרטית שהונהגה בה שמחייבת את האזרחים לשאול שאלות, בניגוד לשיטות מלוכניות שמנסות להבטיח לתושבים כי השליט הקיים נמצא שם תודות להתערבות כוחות עליונים, שבראו את העולם ואין טעם לערער את הסדר החברתי הקיים שכן הוא קיים מאז ומימים ונקבע על ידי האלים - ולכן גם הפרתו היא חילול הקודש. הוגה דעות נוסף שעסק בקשר בין מדע לבין התפתחות אישית וחברתית הוא ז'ק פרסקו בספר הטוב ביותר שכסף אינו יכול לקנות.

ראו גם

קישורים חיצוניים