הערכת המילניום של המערכת האקולוגית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערכת המילניום של המערכת האקולוגית, (באנגלית: The Millennium Ecosystem Assessment או בקיצור: MA) היא תוכנית מחקר שמתמקדת בשינויים של מערכות אקולוגיות על פני טווחי זמן של עשורים ועל תחזיות של שינויים אלה לעתיד. התכנית הושקה בשנת 2001 בתמיכת ארגון האומות המאוחדות על ידי מזכ"ל הארגון קופי ענאן.

בשנת 2005 פורסם המחקר הראשון במסגרת התכנית. המחקר נערך במשך 4 שנים ועוסק בשימוש ובהרס של מגוון של מערכות טבעיות, של משאבי טבע ושל שירותי המערכת האקולוגית. הדו"ח מציין כי המין האנושי מנצל את המשאבים יתר על המידה. וכן כי:

ההשפעות המזיקות של הרס זה יכולות לגדול באופן משמעותי ב-50 השנים הבאות.

רקע

מדדים לקיימותGreen foot print.png

הערכת המילניום למערכות אקולוגיות היא הערכה המקיפה ביותר שנעשתה עד כה (2019) לבדיקת הבריאות של המערכות האקולוגיות של כדור הארץ. בכתיבת הדו"חות השתתפו 1,360 מומחים מ-95 מדינות, 80 אנשים עבדו כפנל עריכה עצמאי (Independent board of review editors) ו-850 מומחים וממשלות סיפקו הערות עמיתים.

הערכה הוזמנה על ידי האסיפה הכללית של האומות המאוחדות בשנת 2000, קיבלה אישורים לפעולה על ידי ממשלות ב-4 כנסים שונים וקיימה שותפויות עם סוכנויות או"ם, כנסים, עסקים, ארגונים לא ממשלתיים.

ממצאים עיקריים

שינוי גדל

ב-50 השנים האחרונות (משנות ה-50 של המאה ה-20) בני האדם שינו את האקו-סיסטמות בצורה מהירה וחזקה יותר יחסית לכל תקופה אחרת בהיסטוריה של האנושות. דבר זה הוביל לאובדן משמעותי, ולרוב בלתי הפיך, למגוון החיים בכדור הארץ.

השפעה חזקה על החברה

השינויים שנגרמו למערכות האקולוגיות הובילו לתוספת משמעותית לרווחה של בני האדם ולפיתוח כלכלי, אבל רווחים אלה הושגו באמצעות הגדלת העלויות.

בעיות אלה, אם לא יטופלו, יובילו להקטנה משמעותית של התועלות שדורות העתיד יכולים להפיק מהמערכות האקולוגיות.

מחסום לפיתוח אנושי

ההרס של שירותי המערכות האקולוגיות יכול לגדול באופן משמעותי במחצית הראשונה של המאה ה-21 והוא מהווה מחסום להשגת מטרות המילניום לפיתוח של האו"ם.

צורך בשינוי

כמה תסריטים שהמחקר בדק מאפשרים לעמוד באופן חלקי באתגר של היפוך המגמה של הרס המערכות האקולוגיות תוך כדי עמידה בביקוש גדל לשירותים שלהן. אבל תסריטים אלה כוללים שינויים משמעותיים במדיניות, במוסדות ובנוהגים, שינויים שלא מתבצעים כרגע.

קיימות אפשרויות רבות לשמר או להגדיל כמה שירותים של מערכות אקולוגיות בדרכים שמקטינות את הטרייד-אוף או שמספקות סינרגיה חיובית עם שירותים אחרים של מערכות אקולוגיות.

ראו גם

קישורים חיצוניים