ועדת ברונדטלנד

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ועדת ברונדטלנד, (באנגלית: Brundtland Commission) או בשמה הרשמי הוועדה העולמית לסביבה ופיתוח (World Commission on Environment and Development ובקיצור: WCED), הייתה ועדה העולמית לסביבה ולפיתוח של האו"ם בשנים 1983-1987.

יו"ר הוועדה, גרו הרלם ברונדטלנד, מונתה על ידי מזכ"ל האו"ם חאבייר פרז דה קואלאר בדצמבר 1983. באותה עתה הכריזה העצרת הכללית של האו"ם כי ישנה הידרדרות קשה של הסביבה הטבעית ושל משאבי הטבע. בכדי לפגוש מדינות לפעול ולקידום פיתוח בר-קיימא יחד, האו"ם החליט להקים את ועדת ברונדטלנד. גרו הרלם ברונדטלנד הייתה ראש ממשלת נורווגיה לשעבר ונבחרה בגלל הרקע החזק שלה במדעים ובבריאות הציבור.

ועדת ברונדטלנד התפרקה רשמית בדצמבר 1987 לאחר ששחררה את דו"ח "עתידנו המשותף" באוקטובר 1987. החל באפריל 1988 החל לפעול "מרכז הארגון לעתידנו המשותף" במקום הנציבות.

דו"ח "עתידנו המשותף"

דו"ח "עתידנו המשותף" (Our Common Future) אשר מכונה גם דו"ח ברונדטלנד, יצא בשנת 1987 ודן בפיתוח בר קיימא. המסמך כתוב בצורה נגישה ופופולרי והגדיר את המונח "פיתוח בר-קיימא". העתיד המשותף שלנו זכה בפרס אוניברסיטת לואיוויל גראוומאייר בשנת 1991. הטקסט המלא של הדו"ח נמצא כאן. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים