טבק לגלגול סיגריות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טבק לגלגול סיגריות הוא סוג טבק הנצרך על ידי הכנה עצמית של סיגריה. היקף השימוש בטבק לגלגול עלה בשנים האחרונות (נכון ל-2017) בשל המיסוי המופחת על הטבק לגלגול לעומת מיסוי הסיגריות המגולגלות מראש, ובשל כך אף עלה שיעור המעשנים בישראל ב-2016. [1] בעקבות עתירה לבג"ץ, בפברואר 2019 שר האוצר משה כחלון העלה המס על הטבק לגלגול וכך גם את מחירו והשווה את מחירו למחיר הסיגריות המגולגלות מראש. [2]

מיסוי טבק לגלגול בישראל

מדיניות המיסוי של מוצרי טבק בישראל מעוותת, מחטיאה את מטרתה להפחית את מספר המעשנים, מנוגדת להמלצות ארגון הבריאות העולמי, מנוגדת לאמנה הבינלאומית לפיקוח על העישון שעליה חתומה ישראל וגורמת הפסדים גדולים לקופת המדינה. זאת על פי אלה מסקנות דו"ח שכתב הכלכלן ויקטור פתאל ממרכז המחקר והמידע של הכנסת.

ערך הטבק המיובא לישראל זינק בין 2012 ל–2016 מכ–2.3 מיליון דולר לכ–30.2 מיליון דולר — זינוק עצום של 1,236% בתוך ארבע שנים. כתוצאה מכך, משקל יבוא הטבק לגלגול עלה מהיקף זניח של כ–1.2% מערך היבוא של טבק ב–2012 ל–12.4% מערך הטבק המיובא ב–2016. באותה תקופה, ערך היבוא של סיגריות עלה בכ–11.5% בלבד: מ–190.3 מיליון דולר ב–2012 ל–212 מיליון דולר ב–2016.

נכון ל–2016, מס הקנייה על חפיסת סיגריות הוא כ–19.3 שקל לחפיסה של 20 סיגריות — כ–65.5% ממחיר החפיסה לצרכן (או 80% מס כולל מע"מ). לעומת זאת, מס הקנייה הממוצע על טבק לגלגול היה כ–18.1 שקל לחפיסת טבק לגלגול במשקל 40 גרם, השקולה לכ–57 סיגריות מגולגלות, כמעט שלוש חפיסות סיגריות. כך, מס הקנייה הממוצע על מוצרי טבק הוא 42.8% ממחיר הטבק לצרכן (57.3% בשקלול מע"מ) כאשר כמות הסיגריות שניתן להכין משקית טבק לגלגול היא כמעט 3 חפיסות סיגריות. לפי הערכות, פער המיסוי העצום הוא התמריץ העיקרי למעשנים לעבור לצריכת טבק לגלגול, תוך החמצת מטרת המיסוי, שהיא הפחתת עישון.

על טבק לגלגול חל כיום מס בסך 453 שקל לק"ג טבק. כך, הכנסות המדינה ממיסוי סיגריות ב–2016 הסתכמו ב–6 מיליארד שקל, ואילו ההכנסות ממס הקנייה על טבק לגלגול היו 310 מיליון שקל בלבד. בדו"ח נכתב כי "מצב זה גורם לפגיעה קשה ביעילותה של מדיניות המיסוי ככלי יעיל מוכח לצמצום העישון ונזקיו, ולמניעת התחלת עישון בקרב צעירים, וכן גורם לאובדן הכנסות מצטבר של 1.5 מיליארד שקל לקופת המדינה בשנים האחרונות".

לפי הדו"ח, כדי להשוות את המס על טבק לגלגול למס שנגבה על סיגריות, יש להעלות את המס על טבק לגלגול פי שלושה — מ–453 שקל לק"ג כיום ל–1,375 שקל לק"ג. העלאה כזאת תייקר את מחיר הטבק לגלגול לצרכן פי שניים. אם הצריכה תישאר ללא שינוי, תוספת ההכנסות לקופת המדינה במקרה כזה צפויה להיות כ–630 מיליון שקל בשנה. מנגד, אם העלאת המס תצמצם את הצריכה, הכנסות המדינה יגדלו ב–243 מיליון שקל בשנה, להערכת כותבי הדו"ח.

משרד הבריאות תומך בהעלאת המיסוי של הטבק לגלגול והשוואתו למיסוי של הסיגריות המגולגלות, וסגן שר האוצר, יצחק כהן, אף הצהיר שעמדת משרד האוצר היא להעלות את שיעור המס של הטבק לגלגול ב-75% לכל הפחות. למרות זאת משרד האוצר מטרפד את ההעלאה, כחלק ממדיניותו של שר האוצר משה כחלון שלא להעלות מסים, ללא קשר למוצר או השירות הנמכר.[3][4]

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הגיע בפברואר 2018 לדיון בוועדה המיוחדת למאבק בנזקי הסמים והאלכוהול בכנסת, והודה כי עד היום כלל לא התקיים כל דיון מקצועי אצל שר האוצר בנושא מיסוי הטבק לגלגול: "לא ניהלתי דיון עם רשות המסים בעניין הזה ואני לא מכיר דיון מקצועי שהתנהל עם שר האוצר בנושא הזה", אמר באב"ד, והבטיח לקיים דיון כזה.

באב"ד אף הודיע לנוכחים שהוא בכלל לא מקבל את הטענה על חשיבות המיסוי למלחמה בעישון. "נאמר כאן ש–8,000 איש מתים כל שנה מעישון, ו–50% מהמעשנים ימותו, חברות הטבק רוצחים וגנבים, והממשלה עם דם על הידיים. כשיש דם על הידיים הפתרון הוא לא דרך מס, אלא במסגרת חקיקה נוקשה שתאסור על עישון בחוק הפלילי", אמר. "פתרונות בעולמות המיסוי הם בריחה מהבעיה. אני לא מכיר טיפול ברצח באמצעות העלאת מס, אלא מכניסים לכלא ל–25 שנה". [5]

עתירה לבג"ץ להעלאת המס על טבק לגלגול סיגריות

ביוני 2018 עתר המיזם למיגור העישון לבג"ץ, בדרישה להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. האגודה למלחמה בסרטן הצטרפה לעתירה חודשיים לאחר מכן. לטענת המיזם, המס הנמוך אחראי במידה רבה לזינוק בצריכת טבק לגלגול. לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, צורפה חוות דעת כלכלית, המצביעה על עלייה דרמטית בצריכה של טבק זה, כולל בקרב צעירים ובני נוער, כתוצאה מהמס הנמוך המוטל עליו בהשוואה לזה המוטל על סיגריות רגילות. בתוך עשור עלתה צריכת הטבק לגלגול בישראל ב-9,800% - ממכירות של חצי מיליון חפיסות סיגריות ב-2007, ל-50 מיליון חפיסות שנמכרו ב-2016. שר האוצר משה כחלון ניסה לדחות את הדיון בעתירה בשל התנגדותו להעלאת המיסוי. באוקטובר 2018 הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי המדינה מסכימה להוצאת צו על תנאי בעתירה בדרישה להשוואת המס. בנוסף הודיעה המדינה כי אינה מתנגדת לקיומו של דיון מוקדם בעתירה. המשמעות היא שהיועץ המשפטי לממשלה אינו סבור שניתן להגן על עמדתו העיקשת של כחלון המנוגדת לדעת כל גורמי המקצוע - במשרד הבריאות ומחוצה לו. סירובו של כחלון לא נומק באופן רשמי, ולפי כל ההערכות, הוא נבע מחשש פוליטי מזעם המעשנים. [6] בינואר 2019 הגיבה המדינה לעתירה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, וביקשה בתגובתה להורות על שר האוצר להשוות את המס על הטבק לגלגול לזה המוטל על סיגריות רגילות. בכך למעשה, באופן יוצא דופן, קיבלה המדינה את עמדת העותרים נגדה (ונגד אחרים).[7] ב-4 בפברואר 2019 קיבלו השופטים פה אחד את העתירה והורו לשר האוצר להשוות את המס באופן מיידי. שר האוצר כחלון הודיע כי יכבד את ההחלטה.[8] כשבועיים לאחר העתירה לבג"ץ העלה שר האוצר את המס על הטבק לגלגול וכך גם את מחירו והשווה את מחירו למחיר הסיגריות המגולגלות מראש. [9]

קישורים חיצוניים

פעילות ציבורית