יום שימור שכבת האוזון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היום הבינלאומי לשימור שכבת האוזון (באנגלית: International Day for the Preservation of the Ozone Layer) הוא מועד עולמי המצוין מדי שנה ב-16 בספטמבר. ארגון האומות המאוחדות מציין את היום מאז שנת 1995. [1]

ה-16 בספטמבר מציין את יום החתימה על פרוטוקול מונטריאול בשנת 1987 כדי למנוע את הידלדלות שכבת האוזון. שכבת האוזון מגינה על בני האדם, בעלי החיים והצמחים בכדור הארץ מפני קרינת UV מסוכנת מהשמש. במהלך המאה ה-20 שימוש בחומרים כמו CFC בתרסיסים ובשימושים אחרים איים לחורר את שכבת האוזון ולסכן את החקלאות והבריאות של בני האדם. פרוטוקול מונטריאול אפשר להחליף בהדרגה את ה-CFC בתחליפים אחרים ובכך להתחיל להקטין את הנזק שנעשה לשכבת האוזון. נדרשו מספר עשרות שנים מרגע החתימה על הפרוטוקול עד להפסקת השימוש בחומרים המזיקים ועוד מספר שנים מרגע הפסקת הפליטות ועד להתחלת שיקום שכבת האוזון. שיקום מלא של שכבת האוזון המדולדלת צפוי רק בשליש האחרון של המאה ה-21, יותר מ-140 שנים מאז החלה להיווצר הבעיה באיזור 1930.

ארגון האומות המאוחדות מקווה שהדוגמה החיובית של שיקום שכבת האוזון תיתן תקווה באתגרים עולמיים חשובים אחרים כמו התחממות עולמית.

ראו גם

קישורים חיצוניים