ייקור חד בעמלות המשיכה בכספומטים באתרים ציבוריים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אופס...התחרות לא באמת עובדת

מאת רם דגן פורסם בהארץ ביום 13/6/2006 [1]

בנק ישראל מקווה ליצור תחרות בשוק הכספומטים שמוצבים במבני ציבור, אך בפועל התחרות הביאה עד כה לייקור העמלות


עמלות המשיכה בכספומטים שמוצבים במקומות ציבוריים התייקרו בשלושת החודשים האחרונים בשיעור משמעותי. בחלק מהכספומטים משלמים הלקוחות עמלת שיא של ארבעה שקלים בכל משיכה, ללא קשר לכמות המזומנים שמשכו. העמלות התייקרו בכספומטים שמציבים הבנקים במקומות ציבוריים כמו מרכזי-קניות, בתי חולים ואוניברסיטאות. את הכספומטים האלה מפעילים הבנקים במשותף באמצעות חברת שבא (שירותי בנק אוטומטיים) שנמצאת בבעלות 5 הבנקים הגדולים.

ההחלטה על ייקור התעריפים התקבלה בחודש מארס האחרון, לאחר שמספר חודשים לפני כן התיר המפקח על הבנקים יואב להמן לגופים הבנקאיים לגבות עמלה גבוהה יותר מעמלת השורה - 1.21 שקל - בכספומטים שנמצאים מחוץ לסניפים. ההחלטה התקבלה על רקע הרצון של המפקח לעודד גורמים נוספים, מלבד הבנקים, להיכנס לענף הכספומטים.

בפועל אומנם נכנסו מספר גופים לתחום ובהם יצרנית תוכנות הסליקה, ליפמן שגובה במכשירים שלה עמלה של כ-5 שקלים למשיכה, אולם במקביל החליטו, הבנקים ליקר גם הם את העמלות שהם גובים בכספומטים שלהם.

הבנקים גם קיבלו אשתקד את אישור המפקח לייקר את העמלה שהם גובים בכספומטים שלהם שמוצבים במקום המרוחק מעל 500 מטר מהסניף. עד כה רק בנק הפועלים החליט לנצל את ההזדמנות והוא גובה עמלת משיכה קבועה של 5 שקלים מלקוחות בנקים אחרים שמושכים כסף בכספומטים שלו. מבנק לאומי נמסר כי בשלב זה לא עומדת על הפרק התייקרות דומה, אולם ההערכה היא כי בתקופה הקרובה כל הבנקים במערכת יישרו קו עם הפועלים.