יתומי השמיים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת הספר יתומי השמיים.

יתומי השמיים (באנגלית: Orphans of the Sky) הוא ספר עלילתי מאת סופר המדע בדיוני רוברט היינלין שיצא בשנת 1963. העלילה עוסקת בקבוצת אנשים שחיה מזה דורות רבים בספינת חלל ענקית ששטה בחלל במטרה ליישב כוכב אחר מחוץ למערכת השמש. לפני זמן רב התרחש מרד בספינה, והתושבים התדרדרו לבורות ובערות, רבים מהם אינם יודעים קרוא וכתוב והם שכחו לגמרי שהם נמצאים בחללית, כשהם מדמיינים כי היא מהווה את כל הייקום כולו. המשך הספר מספר על הרפתקאותיו של נער צעיר שמגלה את האמת.

הספר התפרסם עוד קודם לכן בשני חלקים בחוברות "Astounding Science Fiction" שיצאו בשנת 1941, הסיפור הראשון הוא "יקום" (Universe) והשני הוא "הגיון בסיסי" (Common Sense).

דיון

אף כי סביר שהיינלין לא התכוון לכך, ניתן לראות ביתומי השמיים דימוי למצבו של המין האנושי שחי ב"ספינת החלל כדור הארץ, בדומה לתושבי החללית הוא מתעלם מקיומה של העולם והביוספרה והדרך שבה היא מחזיקה אותו בחיים. הוא אינו מבין ואינו רוצה להבין את מצבו לאשורו ועסוק במלחמות פנימיות, חלק גדול מהתושבים נסוג מהמדע ובוחר בבורות מרצון או בורות מתוך ייאוש או עצלות. בינתיים ה"חללית" עצמה ממשיכה להתקדם - אם לא בין כוכבים שונים אז מעין מסע קדימה בזמן - בו בזמן שהמערכות תומכות החיים הולכות ונשחקות - לדוגמה הכחדה המונית בימינו או משבר המים העולמי או התחממות עולמית. בדומה לפעילי קיימות או אנשים שמתריעים מפני בעיות במערכת, גם תושבי הספינה מסרבים להאמין לסיפורו של הנער - הם חווים היפרנורמליזציה שבה המשך הסדר החברתי הקיים חשוב יותר מכל דבר אחר ומכל עובדה שיכולה לערער עליו.

הספר משלב בין אלמנטים של תלות במערכת ענקית ולא מובנת, חברה שהיא במהותה עולם אחד אבל שקועה במאבקים קטנוניים, בורות מרצון ותהליך ארוך טווח.

ראו גם

קישורים חיצוניים