כלכלה כוללת ריבית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כלכלה כוללת ריבית היא כל מערכת מוניטרית שבה לפחות גוף מדיני אחד משתמש בריבית (לדוגמה, זה יכול להיות בנק בפיקוח המדינה המלווה בריבית או גובה ריבית על פיקדונות או עירייה הגובה ריבית על דוחות חנייה). המצב המנוגד למצב זה נקרא כלכלה נטולת ריבית.

כלכלה כוללת ריבית היא הדיפולט הכלכלי בכלל מדינות העולם; לאורך ההיסטוריה היו מי שהתנגדו לשימוש בריבית באופן גורף (ראו הערך אנטי-ריבית) אך נכון לשנת 2019 רק מדינה אחת פעלה ליישם כלכלה נטולת ריבית (בהצלחה חלקית בלבד) וזוהי איראן.

כלכלות רבות בעולם כיום וביניהם כלכלת ארה"ב וכלכלת ישראל הן כלכלות מבוססות ריבית, כלומר לא רק שהן כוללות ריבית אלא שעיקר הכלכלה מונעת, לטוב ולרע לכאורה, על בסיס הלוואות בריבית הן מבנק לבנק, מבנק ללקוח פרטי ומלקוחות פרטיים של בנקים לבין עצמם (שוק שחור).

התבססות

כלכלות כוללות ריבית רבות בעולם כיום וביניהם כלכלת ארה"ב וכלכלת ישראל הן כלכלות מבוססות ריבית, כלומר לא רק שהן כוללות ריבית אלא שעיקר הכלכלה מונעת, לטוב ולרע, על בסיס הלוואות בריבית הן מבנק לבנק, הן מבנק ללקוח פרטי והן מלקוחות פרטיים של בנקים לבין עצמם ("שוק אפור" אם כעסק הלוואות חוץ בנקאי חוקי או "שוק שחור" אם כעסק הלוואות חוץ בנקאי לא חוקי).

ראו גם