לאן אנו הולכים מכאן: כאוס או קהילה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לאן אנו הולכים מכאן: כאוס או קהילה הוא ספר עיון מאת מרטין לותר קינג בנושא צדק חברתי. היה זה הספר הרביעי והאחרון של קינג לפני הירצחו בשנת 1968, והיווה את הרקע לפעילותו בשנת חייו האחרונה - המערכה למען העניים.

כדי לחבר את הספר שהה קינג תקופה ארוכה בבידוד, גר במעון שכור בג'מייקה ללא טלפון. מאוחר יותר יצא הספר מדפוס למשך תקופה. Beacon Press פירסם במהדורה מורחבת בשנת 2010, בעל מבוא חדש מאת ידידו הוותיק Vincent Gordon Harding, ואשתו של קינג, קורטה סקוט קינג. הספר זכה לשבחים, גרסתו המחודשת מודגשת כספר הספרים של האוניברסיטה לשנת 2011 לספריות בתי הספר הציבוריים והתיכוניים ומומלצת לשימוש בהוראה.

תוכן

אחד המסרים המרכזיים של הספר תקווה. קינג משקף את התנועה לזכויות האזרח. הוא דן בשאלה מה צריכים אפריקנים-אמריקאים לעשות בחירויותיהם החדשות, כמו חוק זכויות ההצבעה של 1965. הוא מסיק שכל האמריקאים צריכים להתאחד כדי להילחם בעוני וליצור שוויון הזדמנויות. קינג מדגיש שהוא אינו מרקסיססט ולא מאמין בדוקטרינרה סוציאליסטית; הוא רצה לקדם תנועה חברתית מאוחדת שתפעל גם במפלגה הרפובליקנית וגם בדמוקרטית.

הוא קובע ניגוד ברור בין השקפותיו שלו לבין עמדת תנועת הכוח השחור, וטוען כי נטישת המאבק על שינוי חברתי לא אלים והחלפתו במיליטריזם אישי המכוון בבדלנות שחורה, אינה מוסרית וגם מביסה את עצמה. הוא ביקר גם את הלבנים המתונים האמריקאים על כך שיש להם דעות לא מדויקות ולא מציאותיות על מצוקתם המתמשכת של האפרו-אמריקנים, גם לאחר רפורמות משפטיות שנעשו תחת נשיא ארה"ב לינדון ג'ונסון, והוא טוען ששינוי קיצוני הוא עדיין לא רק צודק אלא הכרחי. מלחמת וייטנאם המתמשכת ייצגה, בעיני קינג, בזבוז עצום של משאבים, כמו גם הסחת-דעת מפני נושאים מקומיים דחופים, העלות בחיים אבודים הפכה את כל זה לגרוע עוד יותר.

מבחינה כלכלית, קינג מצטט את ספרו המוכר ביותר של הכלכלן הפוליטי הנרי ג'ורג', קידמה ועוני, תוך כדי כתיבת תמיכה ברעיונות גיאורגיסטיים רחבים. קינג מצטט את הטקסט של ג'ורג' כי "העבודה המרחיבה את הידע ומגבירה את הכוח ומעשירה את הספרות ... אינה עבודתו של עבדים, מונע למשימתם או על ידי רצועה של הורים או על ידי צרכים חייתיים. קינג מסכם כי, במקום שיש רק מדינת רווחה או מאבק מעמדי כללי, צעדי הממשל האמריקאי צריכים לפעול באופן ישיר יותר לטובת אנשים על ידי הבטחת הכנסה כלשהי:

"עכשיו אני משוכנע כי הגישה הפשוטה ביותר יהיה להוכיח את היעיל ביותר - הפתרון לעוני היא לבטל את זה ישירות על ידי עכשיו נדון נרחב למדוד: ההכנסה מובטחת." - מתוך הפרק שכותרתו "לאן אנחנו הולכים"

ראו גם

קישורים חיצוניים