לב לבייב

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לב לבייב (נולד ב-30 ביולי 1956) הוא איש עסקים ישראלי העוסק ביהלומים ובנדל"ן.

לבייב נולד בטשקנט, ברית המועצות (כיום בירת אוזבקיסטן). משפחתו הייתה דומיננטית בקרב קהילת יהודי בוכרה. ב-1971, בגיל 15, עלתה כל משפחתו לישראל. לבייב החל ללמוד בישיבה תיכונית של חב"ד בלוד. בגיל 16 החל לעבוד בליטוש יהלומים כשולייה ולאחר שירותו הצבאי ברבנות הצבאית עבד כקבלן משנה של חברת סטאר דיאמונד.

בהמשך הקים עם גיסו את חברת LLD לסחר ביהלומים. לחברה מספר מכרות יהלומים ברוסיה ובאפריקה והחלה להוות תחרות משמעותית לקרטל דה בירס, השולטת על סחר היהלומים הבינלאומי. עם קריסת ברית המועצות הרחיב לבייב את עסקיו למדינות מזרח אירופה ולמדינות ברית המועצות לשעבר.

ב-1996 רכש את גרעין השליטה בחברת האחזקות אפריקה ישראל והוא החל להיות יו"ר דירקטוריון החברה ב-29 בינואר 1997. עיקר השקעותיה של אפריקה ישראל הם בתחומי הנדל"ן. לבייב סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה ב-14 במאי 2018 לאחר שאיבד את השליטה בחברה לאור היקלעותה להסדר חוב בפעם השנייה בתוך עשור.[1] בשנה זו רכש את אחזקות בעלי איגרות החוב של אפריקה ישראל בחברה הבת אפי פיתוח (אשר לאחר ההסדר קיבלו את מניות החברה שהחזיקו בעלי המניות) במחיר הנמוך משמעותית מההון העצמי של החברה. בסוף שנת 2019 ביקש לבייב לרכוש את יתרת אחזקות הציבור בחברה ובכך להפכה לפרטית, שוב במחיר הנמוך משמעותית מההון העצמי של החברה. [2] [3]

לבייב הוא תורם גדול לחב"ד וסייע בהקמה ברוסיה של סניפי התנועה הכוללים בתי ספר, בתי כנסת בתי תמחוי וכו'. כמו כן הוא עומד בראשות קרן על שם אביו שמפעילה רשת רווחה במדינות ברית המועצות לשעבר. לבייב גם עומד בראשות איגוד הקהיליות היהודיות בחבר העמים, ארגון גג המאגד מספר ארגונים יהודיים ומספר רב של קהיליות יהודיות. כן הוא עומד בראשות הקונגרס העולמי של יהודי בוכרה.

לבייב גם משמש כקונסול כבוד של קזחסטן בישראל וכיו"ר של לשכת המסחר והתעשייה רוסיה-ישראל-חבר המדינות.

נשוי לאולגה ולהם 9 ילדים.[4]

אחזקות

ראו גם

קישורים חיצוניים