מדד חופש העיתונות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדד חופש העיתונות בשנת 2020.

מדד חופש העיתונות (באנגלית: Press Freedom Index) הוא דירוג שנתי של מדינות שמפרסם ארגון עיתונאים ללא גבולות, לפי הערכת הארגון את חופש העיתונות במדינה בשנה החולפת. המדד נועד לשקף את מידת החופש שיש לעיתונאים, גופי תקשורת ואזרחי-רשת בכל מדינה, ואת המאמצים של הרשויות לכבד חופש זה. המדד עוסק רק בחופש העיתונות ואינו מודד את איכות העיתונות. המדד גם לא מתייחס להפרות זכויות אדם באופן כללי.

הדו"ח מבוסס בחלקו על שאלון המשתמש בשישה קריטריונים כלליים: פלורליזם (מודד את מידת הייצוג של הדעות במרחב התקשורתי), עצמאות תקשורתית, סביבה וצנזורה עצמית, מסגרת חקיקה, שקיפות ותשתיות. השאלון לוקח בחשבון את המסגרת החוקית לתקשורת (כולל עונשים על עבירות עיתונות, קיום מונופול ממלכתי לסוגים מסוימים של אמצעי תקשורת ורגולציה על התקשורת) ואת רמת העצמאות של התקשורת הציבורית. זה כולל גם הפרות של זרימת המידע החופשית באינטרנט.

אלימות נגד עיתונאים, גולשי רשת ועוזרי תקשורת, כולל התעללות המיוחסת למדינה, למיליציות חמושות, ארגונים חשאיים או קבוצות לחץ, מנוטרים על ידי צוותי של עיתונאים ללא גבולות" במהלך השנה והם גם חלק מהציון הסופי. ציון נמוך יותר בדו"ח תואם לחופש גדול יותר של עיתונות כפי שדווח על ידי הארגון. השאלון נשלח לארגוני השותפים של כתבים ללא גבולות: 18 ארגוני חופש-ביטוי לא ממשלתיים הממוקמים בחמש יבשות, 150 שותפים ברחבי העולם ועיתונאים, חוקרים, משפטנים ופעילי זכויות אדם.

קישורים חיצוניים