סרטן פוליטי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Nuvola apps edu languages.png זהו מאמר דעה מאת האזרח דרור. מאמר דעה אינו אובייקטיבי.


סרטן פוליטי הוא כינוי לאדם, גוף פוליטי או מוסד חברתי אשר פועל על פי הלוגיקה של תא סרטני - הוא פועל למען שרידתו ושגשוגו על חשבון הגוף המארח (בדרך כלל מוסדות המדינה, חוקיה, מנהגיה) תוך ניצול חולשותיו, בתהליך פתולוגי שמגדיל את הסיכוי להרס שלו.

דוגמאות לסרטן פוליטי כוללות - פוליטיקאים ומפלגות שמתמחים בשרידה פוליטית תוך הגדלת השחיתות, מאפיה, תאגידים פוגעניים.

הלוגיקה של תא סרטני

ביצור רב תאי, התא פועל יחד עם תאים אחרים לטובת השרידה וההתרבות של הגוף כולו. התא פועל למען הגוף ובהרמוניה איתו. במקרים של אי התאמה תא נורמלי מבצע התאבדות ספונטנית. המאפיין של תא סרטני הוא שהוא מתחיל כחלק מרקמה או סוגי תאים לגיטימיים שיש להם תפקיד מוגדר בגוף. עם הזמן, עקב פגיעות שונות התא הסרטני מאבד תכונות חשובות - לדוגמה הוא לא מתאבד עקב מחסור באיתותים מצד תאים שכנים, הוא לא "מזדקן" - הוא ממשיך להתחלק שוב ושוב (בעוד תא רגיל הוא בעל מספר מוגבל של חלוקות) הוא יכול לשלוח מסרים מטעים אל רקמות דם כדי שיתנו לו עוד משאבים והוא שולח גרורות אל רקמות אחרות ומדביק גם אותן בתאים סרטניים

בני אדם אינם תאים והחברה אינה גוף. לכל אדם יש DNA שונה והרבייה שלו אינה תלויה בתאי מין משותפים לאנשים רבים אחרים (בניגוד לנמלים או דבורים). השרידה והרבייה של האדם היא גם לא כמו יצור חד-תאי - הרביה תלויה באנשים אחרים - בראש ובראשונה בבן או בת זוג. והשרידה והמשך הקיום של הצאצאים תלוי במידה מסויימת בחברים, בני משפחה, ובחברה כולה - לדוגמה תלות בצבא כדי שיגן מפני צבאות של מדינות אחרות, תלות במורים, שוטרים, רופאים וכו'.

לבני אדם אין "תפקיד" מוגדר בחברה בניגוד לתאים, ויחד עם זאת למוסדות כמו ראש ממשלה, מפלגות או תאגידים יש תפקיד מוגדר כלשהו ולוגיקה של תפקוד - ראש ממשלה נועד להנהיג את המדינה לכיוון חיובי והוא נהנה מאמון של הציבור. לתאגיד יש צ'רטר שאמור להכתיב את החובות והזכויות שלו. ההיבט ה"סרטני" הוא של האדם או המוסד כמגלם של אותו מוסד. כלומר התפקוד שלו בפועל והשפעתו הפוליטית הכלכלית התרבותית החברתית והסביבתית לעומת התפקיד, האמון שניתן בו והסמכויות שיש לו כאשר הגדירו את התפקיד זה במטרה לשרת איזשהו טוב חברתי כולל.

דוגמאות

במדינות דיקטטוריות ומלכוניות ניתן לראות תדירות סרטן פוליטי בדמות מלכים שכדי להבטיח את המשך שלטונם ואת המשך השושלת שלהם פועלים כדי לדכא את העם, נכנסים למלחמות מיותרות כדי לייצר אווירה פטריוטית, ועוסקים רוב הזמן בשמירה על שלטונם מפני איומים מבחוץ או מבפנים (לדוגמה נגד אצולה) ולאו דווקא בפיתוח המדינה. המשמעות של כישלון לעשות זאת הוא לעיתים קרובות מוות או גלות של השליט ולכן הגיוני להשקיע בכך את כל המאמצים.

במדינות דמוקרטיות ישנם פוליטיקאים ומפלגות שפועלים כדי לחזק מגמות אנטי-דמוקרטיות או גורמים נזקי שחיתות למדינה. המטרה העיקרית שלהם היא להיבחר מחדש או לצבור כוח לקראת הבחירות הבאות. השיקול של שרידה פוליטית נמצא בראש ואם הוא מתנגש עם האינטרס הציבורי, האינטרס הציבורי הכללי מפסיד. במקרה קיצוני הפוליטיקאי מנצל את כוחו כדי לחסל או לבטל את הדמוקרטיה וממנה את עצמו לקיסר או מלך. במקרה פחות קיצוני הוא נבחר שוב ושוב ומחזק את כוחו על ידי חיסול מנגנונים דמוקרטיים, יצירת שיסוי ודיכוי, שילב של איומים, תככים ותעמולה. תוך שהוא גורם לנזק גדל והולך. מנגנונים אחרים שנועדו לאזן את כוחו הפוליטי כמו המערכת המשפטית, הפרלמנט, הדרג המקצועי, והעיתונות, הולכים ונחלשים או נתונים למרותו של השליט שלא מהסס לפגוע או לאיים בפגיעה או אף בפירוק כדי להמשיך את המשך קיומו והתחזקותו.

מאפיה היא דוגמה נוספת לסרטן פוליטי - היא מנצלת את הנושא של זכויות אדם וזכויות אזרח שמכוונים כדי להבטיח את החופש והביטחון של אדם בודד מול האלימות והעריצות של המדינה, כדי לקיים סוג אחר של עריצות ואלימות, תוך ניצול של מוסדות המדינה נגדה עצמה. חוסר היכולת להוכיח כי אנשי המאפיה פשעו לא נובע מכך שהם זכאים, אלא מכך שהחוקים נועדו להתמודד עם פשיעה של אדם בודד ולא עם ארגון פשע.

דוגמה נוספת לסרטן פוליטי היא היכולת של תאגידים גדולים המוכרים מוצרים פוגעניים לנצל את הכסף והיוקרה שקיבלו מהמכירות כדי לבצר את מעמדם החברתי הכלכלי המשפטי והפוליטי כדי להסתיר את הפגיעה או כדי להמשיך אותה כדבר לגיטימי.