עבדות מודרנית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עבדות מודרנית (באנגלית: Modern slavery) היא עבדות מערכתית שמתקיימת גם כיום, זאת למרות שבאופן רשמי בוטל מוסד העבדות והצמיתות בכל מדינות העולם. הערכות על מספר העבדים עומדת כיום על 21 עד 46 מיליון בני אדם, בהתאם לשיטות הערכה ובהתאם להגדרה מהי עבדות. הערכת מספר העבדים בעולם נמצאת במחלוקת שכן אין הסכמה אוניברסלית בשאלת ההגדרה המדוייקת של עבדות מודרנית, קשה לזהות מי שעובד בתנאי עבדות ולעיתים קרובות חברות ומדינות מסתירות מידע על פרקטיקות של עבדות ולכן אין סטטיסטיקות טובות של מספר העבדים.

עבדות מודרנית, המכונה גם "סחר בבני אדם", קיימת בכל העולם. גם בישראל. קורבנותיה הם לרוב זרים וזרות, אשר אינם מכירים את השפה, התרבות והחוק המקומי, והם נטולי כל מקור תמיכה חברתית. פגיעות זו הופכת אותם לטרף קל לניצול. חלק מהקורבנות הן נשים בתעשיית המין, אך אפשר למצוא אותם גם בענפי החקלאות, הבניין, הסיעוד ובמשקי בית.

לפי הפרופסור האמריקאי Kevin Bales, המייסד של ארגון Free the Slaves עבדות מודרנית מתרחשת כאשר אדם אחד נמצא תחת שליטה של אדם אחר המפעיל כוח ואלימות לשמור על אותה שליטה ומטרת שליטה זו היא ניצול. ההשפעה של עבדות מועצמת כאשר היא מכוונת כלפי קבוצות פגיעות כמו ילדים. לפי הגדרה זו, מחקר של Walk Free Foundation המבוסס על Global Slavery Index 2016 מעריך כי יש כ-40 מיליון עובדים ברחבי העולם נכון לשנת 2016. [1]הערכה אחרת מגיע למספר של 45 מיליון עבדים, ולפי הערכה כ-10 מיליון מתוך אותם עבדים הם ילדים. לפי Bales בגלל שעבדות בוטלה באופן רשמי בכל מדינות העולם, נהגי העבדות הם לא חוקיים ולכן הם מתקיימים באופן נסתר יותר מעיני הרשויות והציבור. דבר זה מקשה על השגת נתונים ברורים מפי מקורות רשמיים, והדבר הטוב ביותר הוא להעריך לפי מקורות משניים כמו חקירות האו"ם, מאמרים בעיתונות, דיווחים של ממשלות ונתוני ארגונים חברתיים.

עבדות מודרנית קיימת מסיבות דומות לאלו שהעבדות המסורתית היתה קיימת – במקרים מסויימים משתלם מבחינה כלכלית להעסיק עבדים, למרות שזה מעלה בעיות מוסריות.

לפי הערכה של Walk Free Foundation משנת 2014, רוב העבדים בעולם נמצאים בדרום מזרח אסיה. כ-14 מיליון עבדים מודרניים חיים בהודו, עוד 3 מיליון בסין, עוד כ-2 מיליון בפקיסטן. כמו כן כ-1.2 מיליון עבדים מודרניים באוזבקיסטן ומיליון עבדים ברוסיה. עוד כ-14 מיליון עבדים מודרניים נמצאים בשאר מדינות העולם. [1]

מבחינת אזורים - דרום אסיה מכילה 17.5 מיליון עבדים, באוקיינוס השקט 6.1 מיליון עבדים, באפריקה מדרום לסהרה 5.6 מיליון עבדים, ברוסיה ואירו-אסיה 2.6 מיליון עבדים, במזרח התיכון וצפון אפריקה 2.2 מיליון עבדים, ביבשות אמריקה 1.3 מיליון עבדים ובאירופה 0.57 מיליון עבדים. [2]

מדינות עם אחוז גבוה של עבדים מודרניים באוכלוסיה כוללת את מאוריטניה (4%), אוזבקיסטן (3.9%), האיטי (2.3%), קטאר (1.3%) והודו (1.1%).[3] עבדות מודרנית משגשת בתנאים של פשע מאורגן שיכול להטיל אימה על העובדים ולמנוע מהם זכויות בסיסייות. לדוגמה בחקלאות של מהגרים שעובדים בחקלאות בדרום איטליה.

לפי יעקוב סוביק מהארגון הבריטי Anti - Slavery International: הגורמים המעודדים קיום של עבדות מודרנית הם פגיעות, אפליה והעדר של שלטון חוק. [4]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Maral Noshad Sharifi (8 June 2016). "Er zijn 45,8 miljoen moderne slaven" [There are 45.8 million modern slaves]. NRC Handelsblad (in Dutch)