עקרונות המשווה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עקרונות המשווה (באנגלית: Equator Principles ובקיצור: EP) הם רשימת עקרונות שמנסות לאמוד את מידת הפגיעה של השקעות פיננסיות בסביבה ובחברה. גוף פיננסי החותם על העקרונות, מחוייב בבדיקות מקיפות ובלתי-תלויות של השפעות הפרוייקטים אותם הוא מתבקש לממן, ולאשר רק את אלו העומדים בסטנדרט ה-OECD. בנוסף מחוייב הגוף לשקיפות בדיווח על ההשקעות שביצע ואל אלו שנפסלו.

העקרונות אמורים להוות "קו משווה" - Equator - שיסייע לצורך קבלת החלטות, הערכה וניהול של סיכוני סביבה וחברה של הלוואות לפרוייקטים בתעשיות שונות.

מה העקרונות מכסים

העקרונות מתייחסים לכל הלוואה בינלאומית לפרוייקט חדש שיש לו 'עלויות הון כוללות לפרוייקט' של 10 מיליון דולר ומעלה, בכל תחומי התעשייה. בנוסף, למרות שהעקרונות לא אמורים להיות מיושמים באופן רטרואקטיבי, הם ייושמו על כל מימון של הרחבת או שדרוג של פרוייקטים של תשתית קיימת שבהם השינויים בגודל או בהיקף עלולים לגרום להשפעות סביבתיות ו/או חברתיות משמעותיות או לשנות באופן משמעותי את האופי או העוצמה של השפעה קיימת.

העקרונות מתרחבים גם לפעילויות של פרוייקטי ייעוץ למימון. במקרים אלה, הגופים הפיננסיים המיישמים את עקרונות קו המשווה (EPFI), מתחייבים ליידע את הלקוח על התוכן, המשמעויות והיתרונות של יישום העקרונות על הפרוייקט הצפוי, ולבקש מהלקוח לדווח ל-EPFI על הכוונות שלו להיענות לדרישות של העקרונות כאשר הוא יבקש לאחר מכן מימון לפרוייקט.

דוגמאות לגופים שאימצו את העקרונות

בין היתר: HSBC, הבנק המלכותי של סקוטלנד, בנקו דה ברזיל, HBOS ואחרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים