ריצ'ארד היינברג

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ריצ'ארד היינברג, בביתו בקליפורניה, 2012.

ריצ'ארד היינברג (באנגלית: Richard Heinberg) הוא סופר עיתונאי ומרצה אמריקאי שכותב בנושאי אנרגיה, שיא תפוקת הנפט וכלכלה בת קיימא וצמיחה כלכלית. הוא כתב עשרה ספרים בנושאים אלה. היינברג הוא חבר בכיר ב-Post Carbon Institute.

רקע

לאחר לימודים במשך שנתיים בקולג' ובלימודים עצמאיים, היינברג בשנת 1979 הפך לעוזרו האישי של הפסיכולוג והחוקר העצמאי Immanuel Velikovsky. לאחר מותו של Velikovsky הוא סייע לאשתו לערוך את כתביו. היינברג פרסם את ספרו הראשון בשנת 1989, "זכרונות וחזיונות של גן-עדן: לחקור את המיתוס האוניברסלי של תור זהב אבוד". הספר הוא פרי עשר שנות מחקר על מיתולגיות מהעולם. היינברג פרסם מהדורה מורחבת של הספר בשנת 1995. בשנת 1992 היינברג החל לפרסם את הניוזלטר האלטרנטיבי שלו, "the MuseLetter".

ספרו הבא של היינברג יצא לאור בשנת 1993: "לחגוג את יום ההיפוך: כיבוד מקצבים העונתיים של כדור הארץ דרך חגיגות וטקסים" (Celebrate the Solstice: Honoring the Earth's Seasonal Rhythms through Festival and Ceremony).

בשנת 1995 בהרצאה ב-International Society for the Comparative Study of Civilizations ב-Dayton אוהיו, היינברג דיבר על "ביקורת פרמיטביסטית של הציביליזציה" ועל דרכים בהם המין האנושי "הורג את הפלנטה".

ספריו המאוחרים יותר משנות ה-90 של המאה ה-20 מתארים את הקשרים בין המין האנושי לבין העולם הטבעי. בשנת 1998 הוא החל ללמד בNew College of California. בתוכנית "Culture, Ecology and Sustainable Community" שאותה הוא סייע לעצב. הוא נשאר חלק מהסגל של הפקולטה עד 2007, שנה בה נסגר הקולג'.

בשנת 2003, היינברג פרסם את הספר "המסיבה נגמרה: נפט, מלחמה, וגורלן של החברות התעשייתיות" שהיה אחד הספרים הראשונים שביצעו אנליזה של תחום שיא תפוקת הנפט. ב-2004 היינברג נאם את נאום הסיום של הוועידה הראשונה בארצות הברית על "שיא תפוקת הנפט ופתרונות קהילתיים".

בפברואר 2007 היינברג נשא נאום בפני הוועדה למסחר בינלאומי של האיחוד האירופי, וכיהן כיועץ של National Petroleum Council בדו"ח שלה למשרד האנרגיה של ארצות הברית בנושא שיא תפוקת הנפט. באוקטובר 2007, המפלגה הירוקה של Aotearoa ארגנה להיינברג סבב הרצאות בניו-זילנד, שכלל מצגת באמפי Beehive בתוך בניין הפרלמנט של ניו-זילנד. בשנת 2008 הוא כיהן כמינוי של ראש העיר של Oil Independent Oakland 2020 Task Force באוקלנד, קליפורניה, שהתכנס כדי לשרטט דרכים להורדה משמעותית של תלותה של העיר בנפט.

כיום (2012) היינברג הוא חבר בכיר של "המכון הבתר-פחמני" בסנטה רוזה, קליפורניה. הוא חי בסנטה רוזה. הוא גם כנר, מאייר ומעצב ספרים. הוא נשוי ל-Janet Barocco.

היינברג הציע פרוטוקול בינלאומי לניהול שיא תפוקת הנפט, international protocol to peak oil management, (מזכיר את הרעיון של פרוטוקול קיוטו בהקשר של התחממות עולמית). מתוך מטרה להוריד את ההשפעה של התקרבות שיא תפוקת הנפט. המשמעות של אימוץ הפרוטוקול היא שמדינות שמייבאות נפט צריכות לנהל מדיניות של הורדה של אחוז קבוע מכמות הנפט שהן מייבאות מדי שנה, בעוד שמדינות שמייצאות נפט צריכות להקטין את הייצוא שלהן באותו אחוז שנתי. פרוטוקול אופסלה, Uppsala Protocol מתמקד בכיוון דומה.

היינברג הוא העורך של MuseLetter שנככלל ברשימת הניוזלטרים האלטרנטיביים הטובים ביותר של הירחון Utne. הוא הופיע בסרטים תיעודיים שונים כמו: סופם של הפרברים והשעה ה-11, השפעה גולמית, כוחה של קהילה: כיצד קובה שרדה את שיא תפוקת הנפט, חווה מהעתיד ועוד סרטים נוספים.

שיא התפוקה של הכל

כללי המשחק

אנרגיה קובעת הצלחה ביולוגית

היינברג מקשר בין אנרגיה לבין הצלחה ביולוגית של יצורים חיים, בדגש על בעלי חיים. הוא מבחין כי כל בעלי החיים מקבלים אנרגיה דרך מזון (אור שמש מ"יד שנייה" שמתקבל מייצור ראשוני) וכל בעלי החיים פולטים אנרגיה על ידי הפעלה של שרירים (שפולטים חום) כדי להשיג מה שהם צריכים ורוצים.

השגת אנרגיה עולה בעצמה אנרגיה לדוגמה שועל שרודף אחרי ארנבת מוציא אנרגיה. לקטים שמלקטים מזון ביער צריכים למצוא עצי פרי, לטפס על העץ, לקטוף את הפירות וכו'. שגשוג בעולם הטבעי, הישרדות ורבייה, דורש השגה של עודף אנרגיה (החזר אנרגטי חיובי) ושימוש באנרגיה זו באופן יעיל ואפקטיבי. הוא טוען שבתקופת הציידים לקטים, ההחזר האנרגטי היה עמד על יחס של 10 - כל יחידת אנרגיה שהשקענו קיבלנו 10 יחידות אנרגיה. עם הזמן למדנו לרתום לרשותנו יותר ויותר אנרגיה מתוך הסביבה שלנו. אחד הכלים המרכזיים שעזרו לנו לעשות זאת היא השפה האנושית.

שפה נותנת לנו יתרון על פני בעלי חיים אחרים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המהפכה הלשונית
 • השפה מאפשרת לנו לתכנון ולקבוע אסטרטגיה. היא מאפשרת לנו לשתף פעולה ולתאם את הפעולות שלנו. השפה מאפשרת לנו לתכנן פעילויות שנעשה בעתיד מול תרחישים שונים.
 • השפה מאפשרת לנו לשמור מידע על פני זמן (סיפורי עם, ספרים)
 • השפה מאפשרת לנו להפיץ מידע על פני מרחבים גדולים.
 • בפועל - אבולוציה תרבותית מבוססת שפה החליפה והשלימה את האבולוציה הביולוגית

גם לבעלי בעלי חיים אחרים יש שפה, על ידי כימיקלים, מחוות וכו', אבל השפה שלנו עשירה הרבה יותר ומאפשרת להביע הרבה יותר רעיונות, כאשר חלקם הם רעיונות מופשטים.

כלים מייעלים את השימוש באנרגיה

הכלים מאפשרים לרתום, ולהעצים את כוח השרירים שלנו, שהוא בעצם שימוש באנרגיה, אל הסביבה הטבעית, ולהפוך את ניצול האנרגיה שקיבלו לאפקטיבי יותר.

מעברי אנרגיה

במהלך עשרות אלפי השנים האחרונות עברנו כמה מהפכות אנרגיה, שלכל אחד מהם יש השלכות גדולות על התנהלות האנושות:

 • ביות האש - לפני כ-200,000 שנה, איפשר ציד טוב יותר, הגנה מפני טורפים, בירוא יערות והרחבת בסיס המזון.
 • המהפכה החקלאית - ביות של צמחים ובעלי חיים- אפשר להגדיל את בסיס המזון, או בסיס האנרגיה שמשמש את כלל המין שלנו,
 • ביות של חיות גדולות - לרתום את החיות הגדולות לביצוע משימות שונות כמו רכיבה לתחבורה, חריש, סחיבת משאות. באופן דומה עבדות אפשרה לרתום את כוח השרירים של חלק מהאנשים לטובתם של מיעוט מהאנשים.
 • פיתוח של כלים יותר ויותר מתוחכמים לשם רתימת אנרגיה - כמו מושכות, רסן, מגל, גלגל מים, מפרש, מהלכים, מנועים וכו'.
 • המהפכה התעשייתית ששמה הנכון יותר הוא מהפכת הדלקים המחצביים - היות והיא לא הייתה רק המצאה של כלים ומוכנות חדשים, אלא בעיקר היכולת לרתום מקור אנרגיה מאוד מרוכז, נוח וזול מאוד. מקור זה היה כל כך זול שהוא איפשר לנו לעשות דברים תקדימיים. הדבר דומה לכך "זכינו בלוטו האנרגטי". בעוד מקודם היינו צריכים להסתפק ב"אור שמש מיד שנייה" היה לנו כעת "אור שמש עתיק". זו הצטברה במשך מיליוני שנים, אבל כעת יכולנו לנצל אותה במהלך כמה עשורים.
 • כלים שיש להם "חיים" משל עצמם - באמצעות האנרגיה המרוכזת מאוד שמצאנו יכולנו להמציא מכונות - סוג של כלים שיש להם "חיים" משל עצמם. המכונות הראשונות השתמשו באנרגיה של בעלי חיים, רוח ומים. המכונות החדשות יותר יכלו אפילו לשאת עימן את מקור הכוח שלהן (לדוגמה קטרים, מכוניות, גנרטורים וכו').
 • בני האדם הראשונים שראו מכונות שנעות בכוח עצמן הסתכלו עליהן בשילוב של פחד ותדהמה. מאז אנחנו עדיין מתייחסים אליהן כאל סוג של קסם, שמסוגל לספק מוצרים ולפתור בעיות. הדבר הזה יוצר אופטימיזם טכנולוגי וסגידה לטכנולוגיה.
 • כלים עם "מחשבה" משל עצמם - כלים שיש להם רגולציה עצמית (cybemetics), וכלים מונעים לביצוע חישובים - מחשבים. הם הופכים קטנים וזולים יותר, ומצד שני הם גם הופכים פולשניים יותר, הם עוקבים אחרינו. עם הזמן אנחנו מקדישים יותר ויותר זמן בתחזוקה ובטיפול בכלים ובמכונות.

עם הזמן ובעקבות כל מהפכה כזו כמות האנרגיה לנפש עלתה. היא גדלה מאוד בין בעקבות המהפכה החקלאית לפני אלפי שנים, אבל לאחר המהפכה התעשייתית ואחריה היא גדלה בהרבה. בדומה לגידול מעריכי.

מספריו

ראו גם

קישורים חיצוניים