שבץ

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שבץ (באנגלית: Stroke או Cerebro Vascular Accident ובקיצור CVA) או אירוע מוחי הוא הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח. זהו אירוע חירום רפואי ועלול לגרום לנכות בלתי הפיכה (פרמננטית) כמו גם לסיבוכים ולמוות.

שבץ הינו הגורם העיקרי לנכות פרמננטית בקרב מבוגרים בעולם המערבי והסיבה השנייה למוות ברחבי העולם. בישראל, לפי נתוני משרד הבריאות, מתרחשים כ-15,000 מקרים חדשים של שבץ מוחי מדי שנה.

ניתן למנוע חלק ניכר ממקרי השבץ באמצעות שינויים באורח החיים[דרושה הבהרה].

השבץ גורם נזק נוירולוגי אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובהן הפרעה בדיבור, חולשה או שיתוק של הגפיים, קשיים בהליכה ולגרור בעיות פסיכיאטריות. לעיתים עלול אירוע מוחי לגרום למוות.

התרחשות של שבץ היא תהליך מהיר שבסופו, בגלל הפגיעה בזרימת הדם למוח, תאי מוח ניזוקים או מתים (ניורונקרוזיס) והתפקוד שעליו אחראי האזור הפגוע במוח ניזוק גם הוא; כך למשל, אם נפגע אזור הראייה, ייתכן שאדם יהפוך עיוור; אם נפגע האזור במוח ששולט על יכולת הדיבור, ייתכן שהאדם יהפוך אילם או בעל דיבור איטי או לקוי.

לפי הערכה, רק כ-40% מהמקרים (כ-5,200 חולים) מגיעים בחלון הזמן המתאים לטיפולים מתקדמים שבכוחם למנוע, במידת מהנכות פרמננטית; כ-7,800 חולים אינם מגיעים לבית החולים בחלון הזמן הנדרש, כ-2,000 מהחולים אינם מגיעים כלל לבית החולים וחלקם לוקים בשבץ מוחי קשה שאפשר היה למנוע. מאחר ששבץ מוחי הוא אחד משלושת הגורמים העיקריים לתמותה בעולם המערבי, והגורם העיקרי לנכות כתוצאה ממחלה, הקים משרד הבריאות ב-2014 רשם שבץ לאומי. הרשם נועד לשמש מאגר נתונים מקיף ואיכותי על שבץ מוח בישראל שיאפשר לאפיין את הצרכים הכרוכים בטיפול ומניעה. במטרה למנוע היווצרות קריש דם, המהווה סיכון עיקרי לשבץ מוחי, אנשים המצויים בסיכון מטופלים בדרך כלל בנוגדי קרישה.

גורמי הסיכון לשבץ כוללים יתר לחץ דם, פרפור פרוזדורים, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם (כולסטרול רע), אכילת סותמי עורקים, עישון, שתייה מופרזת של אלכוהול, השמנהתסמונת מטאבולית) ועוד.[1]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הגורמים לשבץ, עמותת נאמן

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.