שיטת גרסון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שיטת גרסון היא שיטה שנועדה ריפוי מחלות קשות שחלקן נחשבות כחשוכות מרפא - סרטן, זאבת, טרשת עורקים, סכרת, לחץ דם גבוה ועוד. השיטה פותחה על ידי השיטה פותחה על ידי ד"ר מקס גרסון.

גילויה של שיטת גרסון

שיטת גרסון לריפוי פותחה על ידי ד"ר מקס גרסון לפני למעלה מ-80 שנים על מנת לרפא את המיגרנות הקשות מהם סבל, לאחר שהתייאש מהרפואה הקונבנציונלית באותה העת. העיקרון המרכזי בשיטה הוא שינוי הדיאטה לדיאטה צמחונית נטולת מלח. הדיאטה הזו פעל היטב וכך מקס ריפא את עצמו ואת החולים שלו ממיגרנות. מקס החל לחשוד שהדיאטה שלו יעילה כנגד מחלות נוספות לאחר שחולה שלו שסבל ממיגרנות ומזאבת עורית, נרפא משתי המחלות לאחר יישום הדיאטה. בבדיקה שערך ד"ר מקס גרסון עם ד"ר פרדיננד סאורברוך ממינכן, התברר ש-446 מתוך 450 חולים בזאבת עורית נרפאו לאחר יישום הדיאטה של ד"ר מקס גרסון. לאחר שנפוצה הידיעה על הצלחת השיטה של ד"ר גרסון, חולת סרטן בקשה ממקס לטפל בה בשיטתו, למרות שד"ר גרסון הסתייג מכך, החולה הפצירה בד"ר גרסון והוא לבסוף הסכים. החולה נרפאה כליל. ד"ר גרסון ניסה את הדיאטה שלו על מספר חולים נוספים, וכולם נרפאו. ד"ר גרסון ניסה לפרסם את שיטתו במספר ירחוני רפואה ובכולם נתקל בסירוב.

עקרונות שיטת גרסון

שיטת גרסון הופעלה מאז שד"ר מקס גרסון פיתח אותה ועד היום (על ידי ביתו ד"ר שרלוט גרסון שמובילה את שיטה זו כיום). במהלך השנים חלו מספר שינויים בשיטה אולם העקרונות המרכזיים נשארו:

 1. תזונה צמחונית בלבד. השיטה דוגלת בהכנת מיצים טבעיים וטריים מפירות וירקות אורגניים. סחיטת הפירות והירקות מקלה על קליטת אבות המזון, המינרלים והויטמינים הדרושים לגוף לשם ריפוי.
 2. אסורים כל תוספי המאכל למיניהם - מלח, סוכר לבן, ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל, חומרים מייצבים, חומרים משמרים, חומרים מתחלבים, חומרים משפרי טעם, פלואוריד (שמוסף למים), כולם אסורים לפי דיאטת גרסון.
 3. ניקוטין ואלכוהול אסורים.
 4. חומרים קוסמטיים אסורים.
 5. חומרי ניקיון - מרבית הכימיקלים המשמשים לכביסה וניקיון אסורים מאחר שהכימיקלים נספגים דרך העור והנשימה ומעמיסים את הכבד ללא צורך. כמו-כן תרסיסים לטיהור אויר עלולים להזיק. ראו עוד בניקיון אקולוגי
 6. צמצום החשיפה לקרינה אלקטרו-מגנטית למינימום (טלפונים סלולריים ועוד).
 7. צמצום החיסונים למינימום אפשרי מאחר שישנן ראיות להשפעה שלילית על מערכת החיסון.
 8. שימוש בסבונים ושמפו ללא כימיקלים מזיקים.
 9. אסור להשתמש באמלגם למילוי חורים בשיניים מאחר שהוא מכיל כספית המשתחררת, נספגת בגוף וגורמת לנזקים קשים.
 10. שימוש בחוקני קפה על מנת להקל על הכבד פינוי רעלים מהגוף.
 11. אסור להשתמש במשככי כאבים כימיים. במקומם השיטה מציעה חוקני קפה בשילוב שמן קיק, ושיטות נוספות.
 12. תמיכה נפשית של המתרפאים לצורך הרגעה ועידוד.
 13. מים - שיטת גרסון ממליצה על שתיית מים מזוקקים בלבד.

סיבת להתפתחות סרטן ומחלות לפי שיטת גרסון

הסיבות הם פגיעה במערכת החיסונית. פגיעה במערכת ניטרול הרעלים של הגוף (עיקר העבודה נעשית בכבד). נזקים למערכת ההורמונלית של הגוף. פגיעה במאזן המינרלים. פגיעה באנזימי הגוף. הסיבות לפגיעות הנ"ל הינם: מזון בלתי ראוי כתוצאה משימוש בקוטלי חרקים, קוטלי עשבים, ודשנים. פלואוריד שגורם לנזקים קשים בגוף. ניקוטין ואלכוהול. תוספי מזון. חיסונים. קרינה אלקטרומגנטית המשבשת את פעילות התאים. אורח חיים "מודרני" המייצר לחצים רבים וחוסר שינה מספיקה. תרופות המשבשות את פעילות הגוף. הסרת הסיבות הנ"ל מובילות לעיתים קרובות לריפוי ספונטני.

מדוע שיטת גרסון אינה מוכרת?

למרות טענות תומכי השיטה, נעשו מספר ניסויים על ידי גופים שונים בניסיון להבין האם השיטה מסייעת לחולי בסרטן. המחקרים לא גילו השפעה משמעותית של השיטה על חולי סרטן שלא קיבלו טיפול אחר. לעומת זאת יש מחקרים המראים כי השיטה יכולה אולי לסייע כטיפול תומך לחולים שמקבלים טיפול קונבנציונלי. נדרשים מחקרים נוספים כדי לקבל תמונה בהירה יותר.

יש מספר רופאים המעידים כי השיטה מסייעת לחולים, והם תומכים בחום בשיטה.

לטענת שרלוט גרסון בספר Healing the Gerson way , הממסד הרפואי האורתודוקסי לא מכיר בשיטה בגלל שהדבר מנוגד לאינטרסים של חברות התרופות.

מערכת הרפואה האורתודוקסית העכשווית נשלטת בידי אינטרסים עצומים ורבי עוצמה של חברות התרופות. הם אפילו שולטים, דרך תרומות משמעותיות, בבתי הספר לרפואה, ובחומר הנלמד בהם: תרופות תרופות ועוד תרופות לדיכוי הסימפטומים. תרופות מסוג זה לעולם לא מרפאות, והתוצאה - מחלות ניווניות כרוניות שמכונות "חשוכות מרפא".

שיטת גרסון מפסיקה לחלוטין שימוש בתרופות, וכתוצאה את מכירות התרופות, על ידי ריפוי הגוף והסיבה האמיתית למחלה: הפרעה במטבוליזם, היחלשות המערכת החיסונית, ובפגיעה באיברים החיוניים.

מחקרים דומים הראו כי צעדים שמופיעים בשיטת גרסון כמו הקטנת כמות של מזון מהחי, יכולה לסייע במניעת סרטן. המחקר הבולט ביותר בתחום זה הוא מחקר סין.

ראו גם

קישורים חיצוניים