תשובות לשאלות נפוצות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כאן מרוכזות שאלות שנשאלו במסגרת האתר ומחוצה לו, ומייצגות דעות נפוצות.

כלכלה חייבת להיות כפופה לחוקי הפיזיקה (והכימיה והביולוגיה וכו')

"בני אדם הם יצורים מורכבים, ובכלכלה מעורבים גם תהליכים פסיכולוגיים וסוציולוגים, לכן כלכלה תהיה מורכבת יותר מאשר חוקי הפיזיקה והביולוגיה."

הסבר - אנשים הם יצורים שיש להם נוכחות פיזיקלית, וכך גם מוצרים. לכן אנשים כפופים לחוקי הפיזיקה גם אם הם מאוד חכמים או מורכבים. לדוגמה, אפשר לשקול אדם בדיוק לפי אותם עקרונות שאפשר לשקול שק תפוחי אדמה. זה לא אומר שאדם = שק תפוחי אדמה, אבל זה כן אומר שבמובנים מסויימים, בני האדם והכלכלה כפופים לחוקי הפיזיקה, ולא יכולים לחרוג ממנה.

אפשר להניח שלא נוכל לגזור את חוקי הכלכלה מתוך חוקי הפיזיקה, היות והכלכלה מורכבת יותר - כשם שקשה להגיע מחוקי הפיזיקה אל חוקי הביולוגיה לדוגמה - החוקים ברמה הגבוהה יותר הינם מורכבים מידי. אבל, מצד שני, חוקי הכלכלה אינם יכולים לעמוד בניגוד לחוקי הפיזיקה, חוק כלכלי שעושה זאת הוא כנראה לא נכון. חוקי הפיזיקה מתפקדים כבדיקת איכות ומאפשרים לנו לפסול חלק מהתאוריות הכלכליות.

הרחבה ופרוט של טענה זו מופיעה בכלכלה מבוססת מדע.

האם תהליך הייצור סותר את חוקי התרמודינמיקה

"בפונקציית הייצור מעורבים גם אנשים כך שלא מדובר בתהליך פיזיקלי."

לתהליך הייצור בעולם האמיתי יש כל מיני היבטים. היבט אחד הוא ההיבט הפיזיקלי - גם אם מעורבים בו אנשים, או סוסים, או מחשבים, אפשר למדוד את כמות החום לדוגמה, שהתהליך פולט. גם אם כוונת הכלכלנים אינה לתאר תהליך פיזיקלי, הרי שלמשוואות הייצור שלהם יש השלכות על העולם הפיזיקלי. לדוגמה תיאור של כך וכך מוצרים, אינו יכול להיות רק תיאור כלכלי נטו - היות ומוצרים הם דברים התופסים נפח ומסה.לכן אם הדרך בה מתואר תהליך הייצור בתאוריה הנאו-קלאסית סותר את חוקי הפיזיקה, אין זה משנה שיש בו אנשים.

מהי כלכלה אקולוגית?

מה ההבדל בין כלכלה סביבתית לכלכלה אקולוגית? יש כמה הבדלים בולטים. אחד מהם הוא שהכלכלה הסביבתית מניחה שהכלכלה היא דבר נתון, ושהבעיה הסביבתית יכולה לקבל מענה על ידי הפנמת עלויות. הכלכלה האקולוגית היא תחום בהתהוות, אבל רוב הכלכלנים בה מסכימים על כך שהכלכלה מוכלת בתוך הביוספרה ולא להפך. משמעות הדבר הזה, היא לדוגמה, שלכלכלה יש גודל או "נפח", אופטימליים, שחוקי השוק לבדם לא יכולים לקבוע מהו. כתוצאה מכך, הפנמת עלויות יכולה לסייע להקטין את הפגיעה הסביבתית וליצור חלוקה יעילה יותר במובן פארטו, אבל היא לא יכולה להגיד לנו מהו הנפח של הכלכלה מול הסביבה.

בנוסף לכך יש הוגים המדגישים הבדלים נוספים: הכלכלה חייבת להיות כפופה לחוקי הפיזיקה, או מטרה נורמטיבית של הכלכלה הנאו-קלאסית בנוגע לצורך בצמיחה לעומת המטרה הנורמטיבית של הכלכלה האקולוגית שמדגישה את הצורך בכלכלה מקיימת.