תשתית ביולוגית לגיבוש תחושה מגדרית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אשה בהריון; רמות חריגות של הורמונים בסביבה התוך-רחמית בה מתפתח התינוק יכולות לגרום לזיכור קמעה של עוברים נקבות או גריעתו קמעה בעוברים זכרים ותופעות כאלה נקשרו לא אחת עם השפעה על התפתחות התחושה המגדרית ובפרט תיווך תהליך גיבושה לאחר הלידה.
הדמיה של עובר אנושי בתוך שק השפיר ברחם בשבוע התשיעי-עשירי להיריון; ככלל, בכל הנוגע לתינוקות זכרים, בשלב זה כבר יתבצע הזיכור (ויריליזציה) באופן טבעי.

ערך זה הוא החלק הראשון בסדרת ערכים בנושא התפתחות התחושה המגדרית

הגישה הרווחת בקרב פסיכולוגים היא כי התפתחות התחושה המגדרית מושפעת ברבים מן המקרים אם לא ברוב המקרים מגורמים ביו-התפתחותיים וכי מערכים מורכבים של גורמים ביולוגיים ופסיכולוגיים במידות שונות, מביאים לגיבושה הסופי[1]; גישה רווחת זו מבוססת על מידע שהצטבר בעיקר בתחומים גנטיקה ואנדוקרינולוגיה לפיו ישנן השפעות הורמונליות ממיינות (בעיקר אנדרוגניות) במהלך ההתעברות, על התפתחות מוח האדם[2] אשר קשורות הן בעיצוב הצירים האנדוקריניים של האדם במהלך חייו (אשר באופן כללי מתבטאים שונה בין זכרים לנקבות[3][4][5]) והן בהעלאת או הקטנת הסיכוי לגיבוש תחושה מגדרית "תואמת" (על פי המערכת המגדרית המקובלת בחברה נתונה)[2].

עד השבוע השביעי לערך של ההריון האנושי, כל עובר הוא נקבי[6], אך באופן כללי, אם סט כרומוזומי המין של אותו אדם הוא זכרי (XY) הגנטיקה תכתיב ייצור הורמונים אנדרוגניים (כגון טסטוסטרון) אשר ישפיעו בעת תהליך הזיכור (ויריליזציה) על התפתחות המוח (ובכלל זה הצירים האנדוקריניים) ובכך תתווך הסבירות לגבש תחושה מגדרית מסוימת בהמשך החיים (ככלל תינוק זכרי יגבש תחושה מגדרית גברית)[2][7].

מכיוון שתהליך הזיכור איננו ליניארי בכל המקרים וייתכנו לו תווכים שונים, גנטיים ושאינם, הרי שההבדלים בין זכרים לנקבות אינם כבין "שחור ולבן" אלא כבין "שחור אפור ולבן" שכן תיתכן התמיינות רבייתית נקבית, התמיינות רבייתית זכרית, אך ייתכנו גם מגוון צורות של התמיינות ביניים (התמיינות מינית אינטרסקסואלית) אשר גם התערבות הורמונלית מלאכותית בלתי מכוונת אולי תגרום להם[8].

ייצור מועט או עודף של הורמונים באופן טבעי עשוי להיגרם הן מתסמונות אנאפלואידיות כגון תסמונת קליינפלטר והן מתסמונות נון-אנאפלואידיות כגון תסמונת תסמונת אדרנוגניטלית (Adrenogenital syndrome), תסמונת עודף ארומטאז (Aromatase excess syndrome), תסמונות אי רגישות לאנדרוגן (Androgen Insensitivity Syndrome ובקצרה AIS) לסוגיהן כגון PAIS ו-CAIS, ועוד. להרחבה ראו אינטרסקס.

קבלת הורמונים באופן מלאכותי עשויה להתקבל מהורמונים סינתטיים שעשו דרכם אל הסביבה התוך רחמית, בעיקר מתרופות ומוצרי פארמה תעשייתיים אחרים[9][10][11] אשר פחות היו זמינים בימי קדם - אז סביר להניח ששוני הורמונלי משמעותי הגיע בעיקר ממצב גנטי כפי שתואר.

ספיגה מועטת או עודפת של הורמונים בעובר ברחם באופן טבעי או מלאכותי יכולה לתווך קמעה את ההתמיינות המינית בגרימתה זיכור בנקבות או גריעתו בזכרים (Anti-androgenic effect / Feminizing effect) ובזה גם את ההתפתחות הגופנית בכלל והמוחית בפרט (ועל פי העמדה הרווחת גם הנפשית-מגדרית).

חוקרים מסוימים כגון הניורוביולוג דיק שוואב (Dick Swaab) טענו כי לא ידועה כל השפעה פסיכולוגית בתר לידתית משמעותית על היווצרות התחושה המגדרית[12] בעוד שאחרים סברו שקיימת השפעה מזערית כזו[13] וכיום רווחת גישה דומה לפיה לגורמים ביולוגיים תמיד תפקיד עיקרי אך תיתכן השפעה מזערית-מתונה מגורמים פסיכולוגיים וסוציולוגיים במסלולי חיים מסוימים ובערך ננסה לתמצת מידע שהצטבר על כך.

תסמונת אי רגישות מוחלטת לאנדרוגן

הדמיה של חלבון קולטן האנדרוגנים (AR); במסגרת תסמונת אי רגישות מוחלטת לאנדרוגן קולטן זה אינו מתפקד כלל (באם משפט זה היה לא ברור מומלץ לקרוא הערכים על קולטן (ביולוגיה)).

ישנם מצבים רבים של אינטרסקסואליות אך אחד המצבים העוזר להבין את ההבדלים בין מצבים כאלה באופן חד משמעי הוא תסמונת אי רגישות מוחלטת לאנדרוגן בזכרים (מבחינה גנטית)[14] אשר מונעת מהם לגמרי לעבור תהליך זיכור ובכך להתפתח באופן כללי כנקבות (כלומר עם פתח מין נקבי), כמי שמחונכות כבנות וכמי שככלל יזדהו כבנות וכנשים ואשר הן ומשפחתן לא יוכלו לדעת שהן למעשה זכרים מבחינה גנטית (ללא בדיקה גנטית אשר נערכת בדרך כלל בגיל ההתבגרות בשל היעדר מחזור חודשי בכלל ווסת בפרט וכן היות האשה עם התסמונת עקרה בשל היעדר רחם)[14].

התסמונת מכונה באנגלית Complete Androgen Insensitivity Syndrome ובראשי תיבות - CAIS.

רוב בני האדם עם תסמונת זו מזדהים כנשים הטרוסקסואליות אם כי זה לא הכרחי ממצבים אפשריים נדירים ביותר של טרנסג'נדריות גם בנשים אלה[15][16][17].

המוזיקאית עדן אטווד (Eden Atwood) וכן היוטיובריות אימוג'ן קלאווי (Imogen Callaway) ואמילי לורד (Emilord) למשל, הן נשים עם תסמונת זו[18]. לורד טענה כי איננה אוהבת את הביטוי "תסמונת" (syndrome) כי הוא גורם לה להישמע כאילו היא חולה או פגומה - מה שאינו נכון ושהיא פשוט כפי שהיא.

נקביות כזוויג עיקרי

לטאות מן המין New Mexico whiptail המתרבה ברבייה נקבית פרתנוגנטית-אסקסואליות בלבד; נקביות הוצעה כזוויג ה"עיקרי" בטבע ומכאן הוצע הרעיון כי יותר נקביות מזכריות (ובהתאם לכך יותר נשיות מגבריות) בחברה נתונה - זה מצב טבעי.

החוקר רוברט סטולר (Robert Stoller) נחשב לחלוץ הגישה לפיה מצד אחד ישנה תשתית ביולוגית להתפתחות מוח אנושי עם סיכוי גבוה יותר ללמוד מאפייני מגדר "גבריים" או "נשיים" מהסביבה הכוללת, אך מצד שני יש להניח כי אף אדם אינו נולד עם תחושה או זהות מגדרית מגובשת והרי זו מתגבשת לאחר הלידה תוך למידה מן הסביבה, אשר מכוונת לכיוון מגדרי מסוים מן התשתית הביולוגית[19].

סטולר הציע כי הסיבה לתפוצה נרחבת יותר של "גברים נשיים" וטרנסג'נדריות בהשוואה ל"נשים גבריות" וטרנסג'נדרים היא היותה של הנקביות "ברירת המחדל הרבייתית של הטבע" (Primary Femininity)[20]; לפי גישה זו, מצב בו מתקיימת בחברה אנושית נתונה יותר נשיות מגבריות (או לחלופין יותר נקביות מזכריות) הוא מצב טבעי[20]. לפי דעה, גישת סטולר מחוזקת על ידי קיומם של מיני בעלי חיים הרמפרודיטים ופרתנוגנטיים-אסקסואליים (כלומר בעלי חיים שאינם מקיימים רבייה זיווגית כלל והם נקביים בלבד ומתרבים על פי מחזור אנדוקריני, ראו למשל הלטאה New Mexico whiptail (תמונה מצורפת); מצב דומה קיים גם בלטאות כוח ענק (Komodo dragon) אשר יכולים להתרבה הן באופן רבייתי-זיווגי והן באופן נקבי פרתנוגנטי-אסקסואלי).

מקרה דייויד ריימר ומקרים דומים

דייוויד פיטר ריימר (נולד בשם ברוס פיטר ריימר, 1965-2004) היה גבר קנדי אשר בעת שנולד היה תינוק זכר, גודל על ידי הוריו כילדה ובבגרותו הצהיר על גבריותו.

כשהיה בן 8 חודשים ובריא - למעט שסבל מפימוזיס, עבר תאונה רפואית בה הושחת איבר מינו לחלוטין על ידי רופא בשם ד"ר יוט. הוריו שלא ידעו איך להתמודד עם המקרה פנו לפסיכולוג ד"ר ג'ון מאני, שהמליץ להם לגדלו כילדה ואף מאוחר יותר לנתח את מערכת הרבייה שלו כך שתופיע כנקבית.

16 חודשים לאחר מכן, כשדייוויד כבר היה בן שנתיים, החלו הוריו לגדלו כילדה בשם "ברנדה", תהליך שנמשך עד גיל 15, אז טען ריימר שהוא למעשה גבר, שהוריו טעו וכי הפסיכולוג מאני הטריד מינית אותו ואת אחיו התאום בריאן. עד אז מאני פרסם את המקרה באופן שקרי כ"מוצלח" והפך לשנוי ביותר במחלוקת עם חשיפת המקרה ככושל לאחר סיקורים תקשורתיים של שינויו של ריימר. מאוחר יותר בחייו ריימר אף התחתן ואימץ את ילדי אשתו והחל להרצות על הטראומה האישית שלו אך בשנת 2004, לאחר שסבל מדיכאון שהוחרף מאבטלה, ממות אחיו התאום בריאן ממנת יתר של נוגדי דיכאון ומרצונה של אשתו לעזוב אותו, ריימר שם קץ לחייו בירייה מרובה ציד במכוניתו בחניון סופר מרקט בשנת 2004.

לאורך השנים, מאני, שיוקרתו נפגעה קשות, סירב להתייחס למקרה, בנימוק של חיסיון רפואי, אם כי רמז לכשלונו והציע הסברים לכך בספרו משנת 1998[21]

דייויד ריימר אינו האדם היחיד שלא היה אינטרסקס ואיבר מינו הושחת כשהיה תינוק בתאונה וניסו לחנכו כילדה וכן יש גם מקרים נוספים של זכרים שזוהו בטעות כאינטרסקס והוצע לגדלם ולעתים אף גודלו בפועל כילדה; מקרים אותם סקרו בעבודתם הביולוג מילטון דיאמונד, העיתונאי-חוקר ג'ון קולפינטו[22] ואנדוקרינולוג הילדים קוונטין ואן מטר (Quentin Van Meter) שעבד עם מאני ותחת פיקוחו ולימים נמנה עם מבקריו החריפים[23].

סימוכין

 1. ^ American Psychological Association: Transgender People, Gender Identity and Gender Expression - Why are some people transgender?
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 Psychology: A Modular Approach to Mind and Behavior, chapter 15, p 570-574.
 3. ^ Sex and Gender Aspects in Clinical Medicine pp 125-149; "Sex and Gender Differences in Endocrinology", by Alexandra Kautzky-Willer.
 4. ^ https://www.lourdesnet.org/programs-and-services/endocrinology/male-and-female-specific-endocrinology/
 5. ^ J Ayub Med Coll Abbottabad. 2005 Apr-Jun;17(2):15-9; "Differences between male and female students in cardiovascular and endocrine responses to examination stress". by Khaksari M1, Mahmoodi M, Rezvani ME, Sajjadi MA, Karam GA, Hajizadeh S.
 6. ^ Exploring the Biological Contributions to Human Health: Does Sex Matter? - Sex Begins in the Womb
 7. ^ Front Neuroendocrinol. 2011 Apr; 32(2): 170–182; "Prenatal endocrine influences on sexual orientation and on sexually differentiated childhood behavior Melissa Hines".
 8. ^ Simpson, Joe Leigh; Kaufman, Raymond H. (1998). "Fetal effects of estrogens, progestogens and diethylstilbestrol". In Fraser, Ian S. Estrogens and Progestogens in Clinical Practice (3rd ed.). London: Churchill Livingstone. pp. 533–53.
 9. ^ Medscape, Drugs & Diseases > Obstetrics & Gynecology "Teratology and Drug Use During Pregnancy" Updated: Jul 18, 2017 Author: Brittney D Bastow, MD; Chief Editor: Christine Isaacs, MD more
 10. ^ ScienceDirect, Food and Cosmetics Toxicology, Volume 3 Pages 5-895 (1965)
 11. ^ http://believemidwiferyservices.com, Teratogens: Harmful Substances to the Unborn Baby By Penny Lane DNP, CNM on October 21, 2013
 12. ^ [Sexual differentiation of the human brain in relation to gender identity and sexual orientation] Dick F. Swaab, MD, PhD Alicia Garcia-Falgueras, PhD The Netherlands Institute for Neuroscience, Amsterdam, The Netherlands1, Corresponding author: Dick F. Swaab Netherlands Institute for Neuroscience, Meibergdreef 47, 1105 BA Amsterdam ZO, The Netherlands
 13. ^ apa,org; Gender bender New research suggests genes and prenatal hormones could have more sway in gender identity than previously thought. By SADIE F. DINGFELDER Monitor Staff April 2004, Vol 35, No. 4 Print version: page 48
 14. ^ 14.0 14.1 Growing Up Intersex Part 1, AIS-DSD Support Group Published on Sep 25, 2014, public channel at YouTube.com
 15. ^ TJOSR; Gender Role, Gender Identity and Sexual Orientation in CAIS (“XY-Women”) Compared With Subfertile and Infertile 46,XX Women Franziska Brunner, Maike Fliegner, Kerstin Krupp, Katharina Rall, Sara Brucker & Hertha Richter-Appelt Pages 109-124
 16. ^ Archives of Sexual Behavior June 2011, Volume 40, Issue 3, pp 635–638, "Male Gender Identity in Complete Androgen Insensitivity Syndrome", by Guy T’Sjoen, Griet De Cuypere, Stan Monstrey, Piet Hoebeke, F. Kenneth Freedman, Mahesh Appari, Paul-Martin Holterhus, John Van BorselMartine Cools
 17. ^ Archives of Sexual Behavior, December 2009, 38:873, "Apparent Male Gender Identity in a Patient with Complete Androgen Insensitivity Syndrome", by Bindu Kulshreshtha, Pascal Philibert, Marumudi Eunice, Sudhir K. Khandelwal, Manju MehtaF, rançoise Audran, Françoise Paris, Charles Sultan, Ariachery C..
 18. ^ mamalode.com; Essays; "My Secret", by Eden Atwood, august 1, 2013.
 19. ^ Dr. Robert J. Stoller, 66, Teacher And Leading Sex-Identity Theorist, by DANIEL GOLEMANSEPT. 10, 1991.
 20. ^ 20.0 20.1 revolvy.com; Robert Jesse Stoller (December 15, 1924 – September 6, 1991), was an American Professor of Psychiatry at UCLA Medical School and a researcher at the UCLA Gender Identity Clinic).
 21. ^ Sin, Science, and the Sex Police: Essays on Sexology & Sexosophy Hardcover (chapter 4, part 9) – December 1, 1998, by John Money
 22. ^ As Nature Made Him: The Boy Who Was Raised as a Girl. New York: Harper Perennial (published 2006). ISBN 978-0-06-092959-6.
 23. ^ https://www.youtube.com/watch?v=6mtQ1geeD_c

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.