אחריות יצרן מורחבת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף Extended producer responsibility)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אחריות יצרן מורחבת (באנגלית: Extended producer responsibility ובקיצור: EPR) היא מדיניות ציבורית שמנסה להסיט את האחריות והעלות הכלכלית של טיפול בפסולת ובזיהום מהממשלה (כלומר ממשלמי המיסים ומהחברה ככלל) אל היישויות שמייצרות את המוצרים והשירותים שגורמים ליצירת הפסולת במקור - כלומר הפירמות שמייצרות את המוצרים.

מושג זה תואר לראשונה על ידי הממשלה השוודית בשנת 1975. EPR הוא למעשה הרחבת העיקרון של המזהם משלם. אחריות יצרן מורחבת מפנימה את העלות של נזקי הפסולת וההפטרות ממנה אל תוך מחיר המוצר, ויוצרת תמריץ כלכלי לשינוי. עבור היצרנים הדבר יוצר תמריץ כלכלי לעבור לטכנולוגיות פחות מזהמות (וכך למכור מוצרים זולים יותר ולכן להנות מיתרון תחרותי). עבור הצרכנים נוצר תמריץ כלכלי לקנות מוצרים דומים פחות מזהמים, ולכן זולים יותר, או לצמצם את השימוש במוצרים אלה.

אחריות יצרן מורחבת היא חלק מאסטרטגיות מתקדמות שדוגלות בתעשייה בת קיימא בשיטות כמו מעריסה לעריסה וכלכלה מעגלית. שיטות אלה מיודעות למנוע את הזיהום הנוצר בתהליכי הייצור והטמנת הפסולת, לחסוך למפעלים כסף, למנוע דילול משאבים שבטווח הארוך יגרום לבעיות כלכליות, וגם למנוע נזקים סביבתיים בריאותיים, חברתיים וכלכליים הנוצרים עקב כרייה, הפקה, ושינוע של חומרי גלם של משאבים מתכלים כמו מתכות, מינרלים, סלעים וחול, זכוכית ודלק מחצבי. ונזקים נוספים שעלולים להגרם עקב נזק למשאבים מתחדשים כמו הפקת עץ מברוא יערות.

בנוסף להקטנת הזיהום, אחריות יצרן מורחבת מקטינה את התמריץ הכלכלי עבור פירמות לקדם התיישנות מכוונת של המוצרים שלהן. שכן ככל שמוצר יתקלקל או יוחזר לפירמה מהר יותר, כך עלויות לפירמה גבוהות יותר. דבר זה משרת גם את הצרכנים שמקבלים מוצרים עמידים יותר שיחזיקו מעמד זמן רב יותר.

כדי לבצע התאמה טובה לאחריות יצרן מורחבת על היצרנים לפתח שינויים שונים במוצרים ובתהנהלות העסקית שלהם. היבט אחד הוא לוגיסטיקה הפוכה - מערך איסוף של מוצרים שהוחזרו על ידי לקוחות, כך שאלו יגיעו למרכזים באחריות היצרן או לספק פתרונות כלשהו שהוא שוכר. מהלך עמוק יותר הוא פיתוח של עיצוב בר קיימא של מוצרים כדי לאפשר התמודדות קלה עם פרוק , שימוש חוזר או מחזור שלהם.

בישראל הגישה הזו קודמה על בתחום של מוצרי אלקטרוניקה - כך שהצרכנים יכולים להחזיר טלפונים או מכשירים אחרים ליצרנים ולקבל זיכוי. כמו כן המשרד להגנת הסביבה הקים אגף אחריות יצרן מורחבת.

ראו גם

קישורים חיצוניים