אנליזה של אנרגיה נטו

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אנליזה של אנרגיה נטו (באנגלית: Net energy analysis) היא טכניקה להערכה של מערכות אנרגיה שמנסה להשוות בין כמות האנרגיה שמסופקת לחברה על ידי טכנולוגיה לכמות האנרגיה הנדרשת למציאה, הפקה, עיבוד, הספקה וצורות אחרות של עיבוד האנרגיה לצורות מועילות לחברה. החזר אנרגיה על השקעת אנרגיה הוא המדד העיקרי של טכניקה זו.

אפשר להשתמש בטכניקה גם כדי להעריך השקעה אנרגטית בכלל הפעילויות הכלכליות - כמו ייצור חומרים או מוצרים ומכירתם, ייצור של אנרגיה או צעדים לחיסכון באנרגיה.

כלכלנים מהזרמים כלכלה ביופיזית וכלכלה אקולוגית טוענים כי אנליזה של אנרגיה נטו היא בעלת כמה יתרונות על פני אנליזה כלכלית רגילה.

  • אנליזה של אנרגיה נטו מראה את הנדירות של משאבי אנרגיה והיא חסינה להשפעות של "אי שכלול" בשווקים שמעוות את הנתונים הכספיים.
  • היות ומוצרים ושירותים מיוצרים מהמרה של אנרגיה לעבודה מועילה, אנרגיה נטו היא מדד לפוטנציאל לבצע עבודה מועילה במערכות כלכליות.
  • ניתן להשתמש ב-EROEI כדי לדרג טכנולוגיות שונות של הפקת אנרגיה לפי היכולת שלהם לבצע עבודה מועילה בסביבה הכלכלית.

רוב הכלכלנים הנאו-קלאסיים דוחים שיטה זו, כמו שיטות אחרות של אנליזה כלכלית שאינה מבוססת על העדפות אנושיות, בטענה שאנליזה של אנרגיה נטו אינה מבטיחה מידע מועיל מעבר למה שמופק על ידי אנליזה כלכלית יסודית.

אנליזה של אנרגיה נטו היא כלי השנוי במחלוקת עזה, בין היתר בגלל שאנליזה זו דוחה את הניתוחים הכלכליים כמו זה של עלות-תועלת ככלי מספיק, ולפעמים היא דוחה אותם לחלוטין. דבר זה הוביל לוויכוחים לוהטים בין תומכי האנליזה לבין מתנגדיה, שבאים בעיקר מקרב הכלכלנים הנאו--קלאסיים. סיבה אחת להתלהטות הוויכוחים היא שכלכלנים רואים בשיטה זו עוד מודל פיזיקלי של מחסור (Scarcity) כמו מודל המחסור הקלאסי, או המודל הפיזי של גבולות לצמיחה, שהם רואים בו דבר נחות לעומת מודל המחסור בראיה הנאו-קלאסית. הרבה הצהרות גרנדיוזיות ובלתי מבוססת הושמעו בדבר החסינות שיש לניתוח של אנרגיה נטו מפני בעיות שעומדות בפני ניתוח כלכלי, והופכים אותו לכלי מדיניות עדיף.

חלק מהאנליסטים של האנרגיה, כמו האווארד ת. אודום, ברוס הנון, ורוברט קוסטנזה הציעו תאוריות של ערך כלכלי וחברתי המבוססות על אנרגיה. קוסטנזה הציע ראיות אמפיריות לתאוריית האנרגיה הגלומה. כלכלנים מיהרו למתוח ביקורת על תאוריות אלה.

מבקרים רבים של השיטה חשבו בטעות שכל תומכיה מאמינים בתאוריית ערך של אנרגיה, אם כי רוב תומכי האנליזה של אנרגיה נטו עושים זאת תוך דחיה של תאוריית ערך של האנרגיה. לטענתם האנליזה מועילה והיא אינה תלויה בשאלה אם תאוריית ערך של אנרגיה היא תקפה או לא, וכי שיטת ניתוח זו הינה משלימה לניתוח הכלכלי הרגיל, שתמיד מכיל רמה מסויימת של אי וודאות וטעות.

קישורים חיצוניים