מחלת פנמה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חתך רוחב של בננה הנגועה במחלת פנמה

מחלת פנמה (באנגלית: Panama disease) היא מחלת צמחים בשורשי בננות שנגרמת על ידי פטריה רעילה מסוג Fusarium השוכנת בקרקע.

הפטריה מתפשטת דרך מעברי המים בתוך הצמח וחוסמת אותם. מחלת פנמה נחשבת לאחת ממחלות הצמחים הקשות ביותר. בתחילת המחצית השנייה של המאה העשרים מחלת פנמה פגעה בזן הבננות הנפוץ ביותר באותו זמן, גרוס מישל, וכמעט גרמה להכחדת גידול הבננות במרכז אמריקה[1]. בינתיים מגדלי הבננות עברו לזן אחר, מסוג קוונדיש, זן שנחשב לעמיד יותר מול הפטריה. דבר זה הציל את גידולי הבננות בעולם, אך כעת מתברר שהפטריה פוגעת גם בו.

היסטוריה

בננות מסוג גרוס מישל, היו סוג הבננות היחיד בארצות הברית מסוף המאה ה-19 ועד סוף מלחמת העולם השנייה. עם זאת הייתה מחלה שורת מחלות במטעי בננות במרכז אמריקה. המחלה אובחנה לראשונה בפנמה ומכאן שמה. במשך מספר עשורים התפשטה הפטריה מפנמה למדינות שכנות - לקוסטה-ריקה, וגוואטמלה, ודרומה לקולומביה ואקוודור.

תעשיית הבננות הייתה במשבר רציני, והיא אימצה סוג חדש של בננות שנחשב לחסין בפני המחלה - הקוונדיש. בתוך מספר שנים המטעים שנחרבו חזרו לתפקוד רגיל, והמעבר התרחש בצורה חלקה בשוק האמריקאי. זמן קצר לאחר מכן החלה מלזיה לגדל בננות. בשנות ה-80 של המאה ה-20 מטעי בננות מסוג קוונדיש היו חדשים במדינה זו, אבל הם התרבו במהירות. אלפי דונמים של יערות גשם בוראו יחד עם מטעים של שמן דקלים כדי לפנות מקום למטעי בננות. בתוך מספר שנים הצמחים החלו למות. לקח מספר שנים עד שהבינו כי מדובר במחלת פנמה בקוונדיש. התברר כי זן קוונדיש היה חסין בפני סוג הפטריות שחיסל את הגרוס מישל, והיה נפוץ בחצי העולם המערבי. לעומת זאת זן הפטריות במלזיה היה שונה והקוונדיש רגיש לו. הזן החדש הורג מהר יותר ומתפשט מהר יותר, וגורם לבהלה גדולה יותר. הזן מכוניה "גזע טרופי 4" או TR4.

הפטריה מתפשטת על פני יבשת אסיה וגרמה כבר נזקים בסין, טאיוון, מלזיה, אינדונזיה, אוסטרליה, פיליפינים, פקיסטן, מוזמביק, עומאן, ירדן ולבנון. בישראל התגלו בננות נגועות בכמה נקודות מבודדות והן הושמו בהסגר. ברגע שבננה אחת נגועה, כל המטע נגוע. לא נמצאה דרך לטהר את הקרקע מהנגיעה, כי הפטריה חודרת לעומק הקרקע.

במרץ 2015 הוטל סגר על חווה ב-Tully אוסטרליה לאחר שנתגלה שם TR4. חוקרים כמו Wageningen’s Kema הזהירו כי המחלה תמשיך להתפשט, חרף מאמצים לכלוא אותה, כל עוד מגדלים זנים שמסוגלים להיפגע ממנה. [1] המחלה התגלתה שוב באותו מקום ביולי 2017. [2]

אכילת פרי נגוע מסוכנת לבני אדם ועלולה לגרום למיחושי בטן, שלשולים והקאות. במקרים חריפים במיוחד ייתכנו פגיעות במח העצם ובקרנית העין וכיבים בקיבה[2].

ראו גם

קישורים חיצוניים

Part 1. The Beginnings of the Banana Export Trades

הערות שוליים