מניעת פסולת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מניעת פסולת (באנגלית: Waste prevention) היא גישה להפחתה או מניעה של פסולת במטרה למנוע נזקים שונים שלה כולל השפעות סביבתיות. גישה זו משתמשת בשלוש אסטרטגיות כלליות: מניעת פסולת, הפחתה במקור, ושימוש חוזר.

  • מניעת פסולת - שימוש בעיצוב בר קיימא ובשיטות הוליסטיות של מודל עסקי-תעשייתי כדי למנוע ייצור פסולת. מניעה זו נוגעת לכל שרשרת הערך של חומרי גלם ומוצרים - כרייה, הפקת חומרי הגלם, עיצוב המוצר, הייצור, הפצה, הקמעונאות, השימוש, הצריכה, המיחזור והטיפול בפסולת. הדבר כולל שיטות כמו מעריסה לעריסה. דוגמה לגישה זו היא המאבק בכלים חד-פעמיים, על ידי החלפתם בכלים רב-פעמיים כמו סכו"ם רב פעמי, בקבוקים רב-פעמיים, ושקיות רב-פעמיות במקום שקיות פלסטיק.
  • הפחתה במקור - זוהי הפחתה כמותית של פסולת וזיהום על ידי שימוש בכמויות קטנות יותר של משאבים כדי לספק את אותו מוצר או שירות. דוגמאות לכך הן הפחתת עובי ומשקל, שימוש חוזר או מילוי מחדש ומזעור האריזה. קיימת גם הפחתה איכותית: צמצום השימוש בחומרים מזיקים במוצרים, במערכות ייצור ומכירה והקטנת השימוש בחומרים המונעים שימוש חוזר או מיחזור.
  • שימוש חוזר - שימוש באריזה למטרה שלשמה יועדה בראשונה. זאת להבדיל מהמושג שימוש נוסף שהוא שימוש באריזה למטרה אחרת או נוספת מעבר למטרה שלשמה יועדה בראשונה.

מניעת פסולת, במיוחד בהקשרים של מניעת פסולת על ידי עיצוב ושינוי מודל עסקי, או בהקשר של שימוש חוזר, משמשת במודלים מתקדמים של תעשייה בת קיימא כמו מעריסה לעריסה וכלכלה מעגלית.

שיטות של מניעת פסולת נבדלות משיטות להפחתת פסולת (Waste minimization), שמיועדות להפחתת כמות הפסולת להטמנה, וכוללת גם את שיטות של מחזור וההשבה, שהנה הפקת אנרגיה מפסולת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.