נפש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נפש (באנגלית: Mind) הוא מונח בעל משמעויות רבות המשמש לתאר לרוב את התודעה, החישתיות, הניסיון, הזיכרון ודפוסי התגובה הכלליים של אדם (כולל שפה וזהות) עד רגע נתון בחייו.

נפש במדע וברוחניות

בהגדרה מדעית-סגורה ניתן להגדיר נפש כתוצאת פעילות המוח לבדו, כולל הרכיב או האזור המוחי האחד או יותר האחראי או אחראים על קיום תודעה אם כי פילוסופית זו הגדרה בעייתית ולא מספיקה כפי העולה למשל מטיעון החדר של מרי, מה שמביא דיון לפחות על קווליה (Qualia) ואף רצון חופשי.
באחת ההגדרות המשלבות בין רוחניות ומדע ניתן להגדיר נפש כאינטראקציה בין נשמה לבין מוח אשר תוצאתה היא תודעה וזיכרון באיכויות ומידות שונות (בגישה זו המוח קולט מן הנשמה מסרים, לפחות כ"קופסה שחורה") אם כי המדע לא יכול להוכיח קיום נשמה ולכן אין עיסוק מדעי בניסיון להוכיח דעה זו.
אם גישה זו נכונה, הרי שהנשמה היא ישות חסרת שם (אין לה "שם פרטי" או "שם משפחה"), חסרת מגדר (איננה "גבר" או "אשה"), חסרת גוף (איננה "נמוכה" או "גבוהה") הקשורה במוח ובגוף ספציפי וכן ייתכן כי זיכרון האדם מתנוון עם זקנתו לא כי המקום במוח לאחסן זיכרון נגמר אלא כי המוח מתקשר פחות טוב עם נשמה או מעין "בסיס נתונים קוסמי" כל שהוא בו ניתן לאחסן זיכרון באופן שהוא בכללותו אין סופי.

ראו גם