קואופרטיב אנרגיית רוח

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קואופרטיב אנרגיית רוח (באנגלית: Wind energy cooperative) או קואופרטיב טורבינת רוח הוא קואופרטיב שמשקיע בהקמה ובתפעול של טורבינות רוח או חוות רוח.

היסטוריה

טורבינות רוח ימיות ליד קופנהגן, בדנמרק.

מודל קואופרטיב הרוח פותח בדנמרק, שבה יש מסורת של קואופרטיבים חקלאיים. הממשלה הדנית הציעה הקלות במס למשקי בית שייצרו אנרגיה מתחדשת בעצמם במסגרת ביתית או במסגרת שיתופית. הדנים יישמו את מודל הקואופרטיב - תחילה על טורבינות בינוניות (עשרות קילו-וואטים) ואחר על טורבינות גדולות יותר (מאות קילו-וואטים).

עד שנת 2001, 100,000 משפחות היו שותפות לקואופרטיבים של אנרגיית רוח, אשר התקינו נכון לאותה שנה 86% מטורבינות הרוח בדנמרק, שמובילה (בזכות פוטנציאל רוח טוב, ובזכות יוזמות שכאלה) את הנושא של התקנת אנרגיית רוח.

קואופרטיבים דומים ניתן למצוא כיום בגרמניה, הולנד, קנדה, בריטניה, ארצות הברית ובמדינות נוספות.

תכונות של קואופרטיב רוח

קואופרטיבים לאנרגיית רוח מאפשרים לאנשים פרטיים לקדם את הנושא של אנרגיית רוח ואת ההתקנה של טורבינות רוח. הקמת טורבינת רוח עירונית אישית היא דבר חדש יחסית, ויש לה מגבלות רבות: גודלה הקטן יחסית פירושו יעילות אנרגטית וכלכלית נמוכה יותר. בנוסף קיימות לפעמים בעיות של רעש, ויברציות או תקנות עירונית.

לעומת זאת, קואופרטיבים להפקת אנרגיית רוח מאפשרים לכמה אנשים להתאגד, וליזום הקמת טורבינות רוח גם אם אין להם בעלות על שטח מסויים. הדבר מאפשר גם לבנות טורבינות גדולות יותר, שיעילותן גבוהה בהרבה ולכן החזר ההשקעה שלהן מהיר יותר.

כאשר אנשים הם הבעלים של טורבינת רוח או חברים בקואופרטיב רוח, יש להם מודעות גדולה יותר לנושא האנרגיה, דבר שגורם לחסכון בחשמל ובאנרגיה.

יתרון של קואופרטיב רוח מול חברות מסחריות להתקנת טורבינות רוח הוא שיש תמיכה רחבה יותר מצד תושבים ואזרחים להקמת טורבינות רוח וחוות רוח. בהינתן שאחת הטענה העיקרית נגד טורבינות רוח היא שהן פוגמות בנוף ושעמדה זו היא סובייקטיבית, יש לדבר זה משקל משמעותי.

במדינות כמו דנמרק, גרמניה וקנדה יש מספר קואופרטיבים שזכו להצלחה רבה בנושא זהצ[1]

קישורים חיצוניים


אנרגיה

מושגים: אקסרגיהאנטרופיההחוק השני של התרמודינמיקההחזר אנרגיה על השקעת אנרגיהאנרגיה גלומהיחידות מידה לאנרגיה

אנרגיה

אנרגיה, כלכלה וסביבה: משק האנרגיה העולמימשאבים מתכליםדלק מחצביפחםנפטגז טבעיאנרגיה גרעיניתבסיס אנרגטי לכלכלהייצור ראשונישיא תפוקת הנפטשיא תפוקת הפחםהתחממות עולמיתזיהום אווירעקרון העוצמה המקסימליתחקלאות ואנרגיה

אנרגיה מתחדשת: אנרגיה סולאריתאנרגיית רוחאנרגיה גאותרמיתייצור ראשוניאנרגיית יםביו דיזלאנרגיית גלי יםדלק אצותמשאבת חוםתנור שמשכבשן סולאריתאורת אור יוםכלי תחבורה מונעי רוחאנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם

שימור אנרגיה: פרדוקס ג'בונסBedZEDתחבורת אופנייםעירוניות מתחדשתבנייה ירוקהתאורת אור יוםצמחונותהתייעלות אנרגטית

אנרגיה בישראל: משק האנרגיה בישראלגז טבעי בישראלאנרגיה מתחדשת בישראלאנרגיה סולארית בישראלמוסד שמואל נאמןבתי זיקוק לנפטהחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות