ארצות הברית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ארצות הברית של אמריקה או בקיצור "ארצות הברית" היא פדרציה ורפובליקה-חוקתית המורכבת מ-50 מדינות וממחוז פדרלי. באנגלית: שמה הוא: United States of America, או בראשי תיבות: USA, בתרגום מילולי לעברית: "המדינות המאוחדות של אמריקה". מדינה שוכנת ברובה במרכז יבשת אמריקה הצפונית, שבה נמצאות 48 מהמדינות וכן מחוז קולומביה שבו נמצאת העיר וושינגטון, בירת המדינה. ארצות הברית גובלת בקנדה בצפון ובמקסיקו בדרום. מדינת אלסקה שוכנת בצפון-מערב היבשת, קנדה נמצאת מזרחית לה ורוסיה נמצאת בצד מערב, מעבר למצר ברינג. חברה בארגון ה-OECD, ב-G8, ב-G20 ובאו"ם.

ארצות הברית וקיימות

השפעת ארצות הברית על קיימות

טביעת הרגל האקולוגית הממוצעת של תושבי ארצות הברית היא בין הגבוהות בעולם.

בעיות סביבתיות בארצות הברית

השפעת שינויי האקלים על ארצות הברית

השפעת עליית מפלס פני הים

אחד האזורים הנפגעים קשות מעליית מפלס הים הוא החוף המזרחי והדרומי של ארצות הברית. בשנים האחרונות בגלל האטת זרם הגולף מה שכנראה גם קשור לשינויי אקלים, קצב עליית פני הים בחוף המזרחי של ארצות הברית הגיע ל-2.5 סנטימטר בשנה בעוד שהממוצע העולמי הוא רק 4.6 מילימטר. כתוצאה מכך קו החוף זז במהירות של עד 3 מטר בשנה. אם זה חוף חולי המים מכסים אותו ואם זה מצוק הוא מתמוטט. בארצות הברית כ-40% מהאוכלוסייה גרה באזורי החוף וחלק גדול מה-40% גר ממש בקרבת החוף ולכן מושפע כבר עכשיו. בארצות הברית כמו במדינות רבות אחרות עד עכשיו, בית על החוף עלה יותר כסף מאשר בית לא על החוף, לכן האנשים שגרים באזורים האלה עשירים יותר. בעלי הנדל"ן משקיעים סכומים ענקיים בניסיונות לעצור את התהליך אבל זה לא מצליח. ערך הנדל"ן יורד: בין השנים 2005-2017 8 מדינות השוכנות ליד חוף הים בארצות הברית אבדו כ-14.1 מיליארד דולר בערך נדל"ן בגלל עליית פני הים[1] בית ממוצע אשר מצוי בסכנת הצפה מאבד כ-7,000-8,000 דולר בעלות לשנה[2]. המדענים מיעצים לתושבים לעזוב את הבתים ולעבור לגור במקום רחוק יותר מהחוף[3] לדוגמה בית אחד בעיירה Rockaway Beach עם 6 חדרים, נבנה במרחק של 9 מטר מהחוף, בשנת 2009, בעלות של יותר ממיליון דולר. היום הוא נמצא במרחק 1.8 מטר מקצה הדיונה והרשויות מעריכות שהוא יקרוס לים עד סוף השנה (2018).[4]

בתמונה רואים את עליית פני הים ליד חופי ארצות הברית בשנים 1960-2015 באינצ'ים (אינצ'=כ-2.5 סנטימטר). הים עלה ליד כל החופים חוץ מליד חופי אלסקה. מקור: ההנהלה לענייני אוקיינוסים ואטמוספירה, ארצות הברית.

לפי המשרד להגנת הסביבה בארה"ב, מפלס הים שם עלה ב-10-25 סנטימטר רק ב-1960-2015[5]. כתוצאה מכך מספר הימים עם שיטפונות בערים לאורך החוף הזה עלה פי 5-10: מ-4-5 ימים בשנה ל-30-40 ימים בשנה[6][7], וזה שינה את חיי התושבים לאורך חוף זה. הם חווים שיטפונות באופן קבוע-פעמים רבות המים מגיעים רק לגובה של 30-60 סנטימטר אבל זה מספיק כדי לשבש את התנועה בכבישים, לפגוע ביערות, במדשאות, במבנים ובבארות המים המתוקים. בנורפולק מציבים סרגלים ליד הכביש כדי שהנהגים ידעו באיזה גובה המים. ערים ושכונות רבות הופכות לסוג של גטאות כי בונים מסביבם חומות. בערים רבות מגביהים בתים ורחובות, שולחים באופן קבוע משאיות לשאוב מים. עיר אחת אפילו הופכת לאי כמה פעמים בשנה. הוקמו חברות מיוחדות כדי למפות את הסיכונים ולייעץ לאנשים מה לעשות, היכן לקנות דירה ואיך למגן אותה. מעניין שראשי הערים באזורים אלה, גם מהמפלגה הרפובליקאית, עושים את כל זה בדיוק כמו אנשי המפלגה הדמוקרטית למרות חילוקי הדעות ביניהן בנושא. העלות הכספית של ההשפעות ושל הדרכים להתמודד מולם גבוהה מאוד. נורפולק בה 250,000 תושבים צריכה 1.2 מיליארד דולר להתמודד עם ההשלכות של עליית מי הים. מיאמי השקיעה בזה 400 מיליון דולר וניו יורק מיליארדים רבים [8] [9]

בתמונה רואים את עליית כמות הימים עם שיטפונות בערים ליד חופי ארצות הברית בעקבות עליית פני הים. העמודה הכתומה-מספר ימים עם שיטפון בשנה בשנות ה-50. העמודה הסגולה-מספר ימים עם שיטפון בשנה בשנים 2010-2016. מקור: ההנהלה לענייני אוקיינוסים ואטמוספירה, ארצות הברית.

השיטפונות כתוצאה מעליית פני הים שונים באופים מהשיטפונות הרגילים שאנו מכירים. השיטפונות שאנחנו מכירים קורים בדרך כלל רק כמה פעמים בשנה אחרי גשמים חזקים מאוד במיוחד עם הם מלווים בסערות ורוחות חזקות, והשיטפונות כתוצאה מעליית פני הים מושפעים קודם כל ממחזור הגאות והשפל. כתוצאה מהשפעת המשקל של השמש והירח הים עולה ויורד פעמיים ביום. כאשר הוא עולה זה נקרא גאות וכאשר הוא יורד-שפל. המחזור הזה נעשה קיצוני יותר ופחות לפי מחזור הירח: כאשר הירח מלא וכאשר הוא רק נולד הגאות והשפל הכי חזקים, כאשר הירח חצי מלא הם הכי חלשים.

כאשר הים מתחיל לעלות קודם מתחילות ההצפות בזמן הגאות החזקה "גאות המלך" כמו שקוראים לה בארה"ב. במיוחד עם היא מלווה ברוח מהים. אחר כך היא מתחילה לקראת בכל גאות עם רוח מהים ואז פשוט בכל גאות. גובה המים בהצפות האלה בדרך כלל עולה לאט לאט עם עליית פני הים. נכון ל-2016 בערים שמוצפות קבוע הגובה הממוצע היה 30-60 סנטימטר. זה אומר שהמים מגיעים בערך עד הברכיים של אדם מבוגר בגובה ממוצע, אבל הבעיה היא שהם קורים קבוע.

בשנת 2017 ניסו המדענים לשאול שאלה מעשית יותר, כלומר, בכמה ערים ההצפות הן ברמה שגורמות לאנשים לעזוב וכמה כאלה עלולות להיות בעתיד? לטענתם, תושבים עוזבים יישובים אם לפחות 10% משטח הרשות המקומית מוצף לפחות פעם בשבועיים. נכון ל-2017 יש 90 רשויות מקומיות כאלה בארצות הברית, הרוב במדינות מרילנד ולואיזיאנה. ברשויות המקומיות האלה "יעוץ שיטפון" הוא נורמלי בעיני האזרחים והם כבר למדו להימנע מתנועה ברחובות נמוכים. אם לא יהיו הפתעות, ב-20 שנה הקרובות מספר הרשויות המקומיות במעמד זה צפוי לעלות ל-170 ועד סוף המאה ל-670.

יש לציין שמיאמי, בה נזכרים קודם כל כאשר מדברים על עליית פני הים, לא נכנסה לרשימה כי היא אומנם מוצפת בקביעות אבל לא חזק מספיק. באנאפוליס יש 40 הצפות בשנה אבל מוצפים חלקים קטנים יחסית של העיר לכן גם היא לא נכנסה. מכאן שכנראה מספר הערים המוצפות גדול יותר.[10].

נכון ל-2017 אנשים בארצות הברית כבר החלו לעזוב את בתיהם בגלל עליית פני הים ולהפוך עקב כך לפליטים סביבתיים. עלות הנדל"ן באזורים המוצפים החלה לרדת. כפר אחד Isle de Jean Charles בן כמה מאות בני אדם לפני ההצפות, על אי בלואיזיאנה נאלץ לעבור בשלמותו. האוכלוסייה בכפר Smith Island ירדה בשליש בשנים 2010-2015 חלקית בגלל ההצפות. דבר דומה קורה בכפר האסקימואי נאוטוק. לפי מחקר שערכה סוכנות למכירות, בשנים 2011-2016 מכירות הנדל"ן באזורים המוצפים יותר בגלל הוריקנים גדלו בקצב איטי ב-25% מהמכירות באזורים לא מוצפים בגלל סופות אלה. בדרך כלל עליית מפלס פני הים מגבירה את הרגישות להצפות האלה והאזורים המוצפים יותר הם האזורים בהם עליית מפלס פני הים מורגשת יותר. יש אנשים שעוזבים את האזורים המוצפים ויש אנשים ואף רשויות מקומיות אשר דורשות מסוכני המכירות להציג מידע על סיכון מהצפות ולעגן את זה בחוק.

בדרום מערב פלורידה נכון ל-2016 היו 10 הצפות גאות בשנה. עד 2045 המספר צפוי לגדול ל-240 בשנה. יש לציין שהרבה מאוד מהאנשים העשירים ביותר בארה"ב כולל דונלד טראמפ הם בעלי נכסים באזורים האלה. בשנת 2016 מכירות הבתים בארצות הברית עלו ב-2.6%. באזור המוצף קבוע Miami-Dade County בפלורידה הן צנחו ב-7.6%. בממוצע בשטחים במיאמי שמוצפים יותר יש פחות מכירות בתים. לפי תרחיש עסקים כרגיל עליית פני הים צפויה להפוך לפליטים סביבתיים 13 מיליון בני אדם בארצות הברית עד סוף המאה ואם יפחיתו פליטות לפי המלצות הפנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים אז רק 4 מיליון. [11][12][13]. כמות פליטי האקלים האלה באזור מיאמי היא כה גדולה עד שהיא החלה להשפיע על מחירי הדירות באזורים הגבוהים יותר - הם החלו לעלות. האנשים שגרים בדירות באזור זה בדרך כלל עניים יותר והם נתקלים בלחץ לעזוב את הדירה לטובת התושבים העשירים יותר שבורחים מהאזורים הנמוכים[14].

ב-2017 2 רשויות מקומיות תבעו 37 חברות נפט וגז בגלל הנזקים מעליית פני הים[15]

ב-2017 הכריזו בלואיזיאנה על מצב חירום בגלל נסיגת החופים כאשר הסיבה העיקרית היא עליית פני הים וההשלכות שלה. לטענת מושל לואיזיאנה, בכל שעה המדינה מאבדת שטח בגודל מגרש כדורגל.[16]

נכון לקיץ 2017 קצב עליית פני הים בחלק מחופי פלורידה הגיע ל-0.9 סנטימטר בשנה, מה שגרם לחפירת תעלות מים ב-2 ערים. [17].

את המצב בחופי מיאמי שהיא אחת הערים הנפגעות ממחיש מה שקרה בתחילת אוגוסט 2017: בגלל עליית פני הים וההצפות הקבועות הותקנו שם משאבות כדי לשאוב את המים מהרחובות ולהחזיר אותם לאוקיינוס. בשכונת South Beach לדוגמה, הן שואבות 454,000 ליטר בדקה[18]. בתחילת אוגוסט ירדו בעיר גשמים כבדים מה שהציף חלק מהעיר. בנוסף הסערה גרמה להפסקת חשמל באחת המשאבות (ששואבות כמובן גם את מי גשמים בשעת סערה כזאת). ההפסקה הייתה רק ל-45 דקות אבל זה הספיק כדי לגרום להצפה כבדה בשכונת Sunset Hurbor. ראש העיר נתן הוראה לחבר 2 משאבות לגנרטורים לשעת חירום[19].

בסן פרנסיסקו הים עולה בגלל הסיבות הרגילות והקרקע שוקעת בגלל אתרי פסולת ענקיים. עד 2030 שטח של כ-80 קילומטר רבועים יהפכו לים, במפרץ בו שוכנת העיר[20].

יש לציין, שכאשר החוף זז 3 מטר בשנה, באופן כללי אי אפשר לבנות בית או מלון על החוף גם לאיש עשיר מאוד. זאת כי הנדל"ן מתוכנן לשימוש רב שנתי: אם רוצים לבנות בית שיעמוד 50 שנה, יצטרכו לבנות אותו במרחק של לפחות 150 מטרים מהחוף. אם ירצו לבנות מלון של 5 כוכבים שיעמוד לפחות 30 שנה יצטרכו לבנות אותו במרחק של לפחות 90 מטר מהחוף.

נכון לשנת 2018, בית הסובל מהצפות עקב עליית פני הים בארצות הברית עולה ב-7% פחות מאשר בית שלא וההבדל הזה גדל במשך הזמן. באזורים בהם התושבים יותר מודאגים בגלל שינויי אקלים כמו מסצ'וסטס ההבדל הוא 9%-10%[21].

השפעת התגברות ההצפות

באביב 2019 הצפות קשות, גרועות יותר מבעבר גרמו לרבים ממצביעי טראמפ ממרכז ארצות הרבית לדרוש פעילות אקלימית ואפילו תמיכה בעסקה הירוקה החדשה[22].

כלכלתה של ארצות הברית הולכת לאבד 500,000,000,000 דולר בשנה בגלל שינויי אקלים, ובקצב הנוכחי עד 2050 השרפות במערב ארצות הברית יתגברו פי 6[23].

המאבק למען סביבה וקיימות בארצות הברית

ממשל ברק אובמה ראה את המאבק למען סביבה וקיימות כאחד מהנושאים העיקריים והיה אחד הכוחות העיקריים שהביאו לחתימת הסכם פריז ב-2015. לעומת זאת ממשל דונלד טראמפ לא ראה זאת ככזה. לאחר הפסדו של טראמפ לג'ו ביידן בסוף שנת 2020 חזר נושא הקיימות לקידמת הבמה של הממשל האמריקאי.

בשנת 2018 פליטות גזי החממה בארצות הברית עלו ב-3.1%[24].

בתחילת שנת 2019 הוצגה התכנית החדשה של הדמוקרטים בארצות הברית, למאבק בשינויי האקלים: "העסקה הירוקה החדשה", באנגלית: "The Green New Deal". מטרת התכנית היא להפחית דרסטית את פליטות גזי החממה בארצות הברית. התוכנית קוראת להעביר את כל משק החשמל של ארצות הברית לאנרגיות מתחדשות, לעבור להשקעות מסיביות בחקלאות בת קיימא, תחבורת 0 פחמן כמו אופניים, תחבורה ציבורית תוך 10 שנים בלבד. לשם כך היא קוראת לגיוס כללי של אוכלוסיית ארצות הברית[25].

במרץ 2019 הסנאט בארצות הברית דחה את התכנית של דונלד טראמפ לממן חומה בין ארצות הברית ומקסיקו, אשר בין היתר עלולה לסכן 93 מינים בסכנת הכחדה ולפגוע במערכות האקולוגיות באזור עמק ה-Lower Rio Grande Valley. טראמפ הכריז שהוא יבטל את ההחלטה באמצעות וטו. צריך רוב של שני שליש בסנאט כדי לבטל וטו[26].

לקראת בחירות 2020 החליטו בארצות הברית לעשות דירוג למתמודדים לפי עמדתם בנושאי אקלים[27].

ב 2019 הפסיק משרד החקלאות בארצות הברית להרוג אלפי חתולים למען ניסוים על הטפיל Toxoplasma gondii [28].

אחד הדברים שדורשים הפעילים הסביבתיים בארצות הברית היא השקעה ברכבת שיכולה להיות הרבה יותר סביבתית ממכונית - פי 15 פחות צריכת אנרגיה לדוגמה[29].

בתחילת 2019 רגולטור האנרגיה בארצות הברית שמונה על ידי טראמפ, הודה ששינויי אקלים קורים שיש השפעה אנושית ושצריך לצמצם פליטות. הדבר עורר המון רעש בתקשורת, כי נחשב לסממן לשינוי תודעה[30].

בתחילת שנת 2019 התחייבה שיקגו אחת הערים הגדולות בעולם לעבור ל-100% אנרגיה מתחדשת עד 2040[31].

באביב 2019 במדינת מינסוטה שבארצות הברית החלו לקדם את חוק העסקה הירוקה החדשה אשר מטרתו היא מעבר לכלכלה אשר מבוססת על אנרגיה ללא פחמן עד שנת 2030, איסור הרחבת השימוש בדלקים מאובנים, צמצום הפליטות בסקטור החקלאי והתחבורתי, הסטת השקעות מדלקים מזהמים. יוזמי החוק הם אלכסנדריאה אוקזיו קורטס, ילדים ונוער[32].

בארצות הברית ב"יום העץ" שבהוראת הנשיא ניקסון הפך לחג לאומי בארצות הברית, "הקרן ליום העץ", הכריזה שבשנים 2019 - 2022 היא תשתול 100,000,000 עצים[33].

באביב 2019 ממשל טראמפ הודיע שהוא עוצר את התכניות לקידוחי נפט וגז באוקיינוס הארקטי והאטלנטי[34].

באביב 2019 לראשונה האנרגיות המתחדשות ייצרו יותר חשמל מפחם בארצות הברית[35]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Olivia Rosane Sea Level Rise Has Already Cost 8 East Coast States More Than $14 Billion in Home Values 24 באוגוסט 2018, Ecowatch
 2. ^ FloodiQ How Does Flooding Impact Home Value? 2018 FloodiQ.com
 3. ^ ABBIE BENNETT NC beach homes and coast are ‘doomed’ and residents need to get out, scientist says 20 באוגוסט 2018, The News Observer
 4. ^ Troy McMullen Once prized and profitable, beachfront real estate can now be a losing proposition 9 באוגוסט 2018, The Washington post
 5. ^ EPA Change Indicators: Sea Level EPA אוגוסט 2016
 6. ^ EPAChange Indicators: Coastal Flooding EPA
 7. ^ שחר סמוחה אסונות טבע, רעב ומלחמות: דוח האקלים החדש מטריד במיוחד 19.08.2017, גלובס
 8. ^ JUSTIN GILLIS [http://www.nytimes.com/2016/09/04/science/flooding-of-coast-caused-by-global-warming-has-already-begun.html?_r=0 Flooding of Coast, Caused by Global Warming, Has Already Begun] ניו יורק טיימס, 3.9.2016
 9. ^ אנדריו רייס [http://nymag.com/daily/intelligencer/2016/09/new-york-future-flooding-climate-change.html This is New York in the not-so-distant future] New York Times 7/9/2016
 10. ^ Laura Parker Sea Level Rise Will Flood Hundreds of Cities in the Near Future 12.07.2017 National Geografic
 11. ^ Saving the West Climate Change-Fueled Displacement Has Begun 13.06.2017
 12. ^ Kristina A. Dahl , Erika Spanger-Siegfried, Astrid Caldas, Shana Udvardy Effective inundation of continental United States communities with 21st century sea level rise 12.07.2017 Elementa, Science of the Antroposcene
 13. ^ IAN URBINA [https://www.nytimes.com/2016/11/24/science/global-warming-coastal-real-estate.html Perils of Climate Change Could Swamp Coastal Real Estate] 24.11.2016, New York Times
 14. ^ onEarth Has Climate Gentrification Hit Miami? The City Plans to Find Out 11למרץ 2019, Ecowatch
 15. ^ RICHARD HALSTEAD [http://www.mercurynews.com/2017/07/17/two-bay-area-counties-file-complaint-against-oil-companies-over-sea-rise/ 15 Two Bay Area counties sue 37 fossil fuel companies over sea-rise] 17.06.2017, The Mercury News
 16. ^ MERRIT KENNEDY Louisiana's Governor Declares State Of Emergency Over Disappearing Coastline 20.04.2017, The Two-Way
 17. ^ DINAH VOYLES PULVER Sea Level Rise Is Accelerating in Florida, Scientists Warn 22.06.2017 US news
 18. ^ Associated Press in Miami Beach New Orleans mayor: US climate change policy cannot wait for Trump 24.06.2017 גארדיאן
 19. ^ Paul Scicchitano Miami Beach Mayor Authorizes Emergency Generators 03.08.2017 Miami Beach Patch
 20. ^ Olivia Rosane San Francisco Sinks as Waters Rise09.03.2018
 21. ^ Asaf Bernstein Matthew Gustafson Ryan Lewis Disaster on the Horizon: The Price Effect of Sea Level Rise 26 ביולי 2018, Elsevier
 22. ^ Hans Nichols and Stefanie Cargill Midwest voters in Trump country face historic floods and call for climate action20 למרץ 2019, nbc news
 23. ^ Oliver Milman in New York [1] 4 באפריל 2019, The Guardian
 24. ^ Olivia Rosane Global Carbon Emissions Reached Record High in 2018 26 במרץ 2019 Ecowatch
 25. ^ Ms. OCASIO-CORTEZ [https://ocasio-cortez.house.gov/sites/ocasio-cortez.house.gov/files/Resolution%20on%20a%20Green%20New%20Deal.pdf RESOLUTION Recognizing the duty of the Federal Government to create a Green New Deal. ] 7 בפברואר 2019, IN THE HOUSE OF REPRESENTATIVES
 26. ^ Olivia Rosane Senate Votes to Overturn Trump’s Emergency Declaration to Fund Wildlife-Harming Border Wall 15 במרץ 2019, Ecowatch
 27. ^ Olivia Rosane How Do the 2020 Candidates Rate on Climate Action? 28 במרץ 2019, Ecowatch
 28. ^ Olivia Rosane USDA to Stop Killing Kittens for Research 3 באפריל 2019, Ecowatch
 29. ^ The Conversation Rail Travel Is Cleaner Than Driving or Flying, but Will Americans Buy In?1 לאפריל 2019, Ecowatch
 30. ^ Matt Egan Trump-appointed energy official: Climate change is real and we must lower carbon emissions10 לאפריל 2019, CNN
 31. ^ Andrea Germanos Chicago commits to 100% renewable energy by 2040 1 באפריל 2019, Ecowatch
 32. ^ Brian Kahn Minnesota Introduces Bold New Climate Change Bill Crafted by Teens 11 באפריל, Gizmodo
 33. ^ Olivia Rosane Arbor Day Foundation to Plant 100 Million Trees by 2022 26 באפריל 2019, Ecowatch
 34. ^ Climate Nexus Trump Administration Halts Plan to Expand Offshore Drilling After Court Ruling Upholds Ban 26 באפריל 2019, Ecowatch
 35. ^ Olivia Rosane Renewables Beat Coal in the U.S. for the First Time This April 27 ביוני 2019, Ecowatch