אוטותל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף אוטו-תל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אוטותל הינו מיזם לשיתוף מכוניות בעיר תל אביב-יפו. השקת המיזם בוצעה באוקטובר 2017 והוא כולל מערך של 220 מכונית מיני אשר פוזרו ברחבי העיר אשר להן 440 מקומות חניה בתשלום (כחול-לבן) לאורך הרחובות ובשנת 2018 הוא צפוי לכלול 520 חניות. [1] [2]. עיריית תל אביב-יפו מעניקה לפרוייקט תקציב של 100 מיליון ש"ח [1], אשר יתפרס ל-10 שנים לצורך רכישת המכוניות ותחזוקתן. הזכיינות להפעלת המיזם ניתנה לחברת Car2Go (אשר גם היא משכירה מכוניות לפי שעה למנויים) והמכוניות אשר זכו במכרז הן מדגם יונדאי i10.[2] מערך אוטותל מאפשר למנויים לאסוף רכב מנקודה אחת בעיר ולהחזירו לנקודה אחרת. את רכבי המערך ניתן להחנות במקומות חניה ייעודיים, שתומררו וסומנו על גבי שטח הכביש, או בכל מקום חניה מוסדר בעיר (כחול-לבן). עלות השירות מורכבת מדמי מנוי חודשיים ומעלות הנסיעות לפי דקה, והיא כוללת בתוכה את עלות התחזוקה, הדלק והביטוח.

בתחילת חודש מרץ 2017 החל החלק הראשון בפרויקט עם התחילתו של הפיילוט הראשון - בו השתתפו כ-500 נסיינים, על כ-40 כלי רכב וכ-80 חניות ייעודיות. עם סיום הפיילוט, החלה בחודש יולי ההרצה של המיזם, במסגרתה המנויים בשירות קיבלו פטור מדמי מנוי חודשיים[3]. בשלב ההרצה נוספו עוד כ-1,000 משתמשים, והמיזם כלל 170 כלי רכב ו-340 חניות ייעודיות. למיזם קיימים גם אפליקציה סלולרית ואתר אינטרנט ייעודיים שבאמצעותם ניתן לאתר באופן מידי רכב פנוי, לצפות בפרטים האישיים ולערוך אותם וכן לעקוב אחר התפתחויות נוספות במיזם.

התעריף לדקת נסיעה רגילה עומד על 1.2 ש"ח לדקה ובנוסף נקבע תשלום חודשי של דמי מנוי, שגובהו עומד על 40 ש"ח. על דקת עצירה התשלום הינו מופחת ועומד על 0.6 ש"ח, ועל דקת נסיעה מחוץ לתחום השירות הוא יקר יותר ועומד על 3 ש"ח. ישנו גם מסלול "קל" בו דמי המנוי עומדים על 10 ש"ח לחודש, עלות הנסיעה עומדת על 1.7 ש"ח, עלות דקת עצירה עומדת על 0.85 ש"ח ועלות על דקת נסיעה מחוץ לתחום השירות עומד על 3 ש"ח. להערכת הגופים המפעילים, המחיר מתוכנן להיות זול ב–30%–40% מנסיעה מקבילה במונית, במדידה של נסיעה עירונית לפרק זמן של עד 45 דק'.[3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אורן דורי,עמרי זרחוביץ', הדבר הבא? תל אופן למכוניות ייצא לדרך בתל אביב, באתר TheMarker‏, 8 ביוני 2016
  2. ^
    שגיאות פרמטריות בתבנית:כלכליסט

    פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
    תומר הדר, יונדאי i10 זכתה במכרז הרכב השיתופי של תל אביב, באתר כלכליסט, 27 באוקטובר 2016
  3. ^ אפרת נומברג יונגר, ‏"כל רכב של 'אוטו תל' יוריד ארבע מכוניות מהכביש", באתר ‏מאקו‏‏, ‏16 בינואר 2017‏
Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.