עמוד ראשי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוכים הבאים לאקו-ויקי - מקום המפגש של אקולוגיה, חברה וכלכלה!

אלברט איינשטיין אמר: "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שבה השתמשנו כשיצרנו אותן". המשבר הסביבתי, כמו גם בעיות חברתיות שאנו רואים סביבנו - עוני, אלימות, דכאון מתפשט, אי שוויון ועוד - לא נובעים רק מכשלים טכנולוגיים, אלא מהדרך בה מעוצבת החברה ודרכי החשיבה שלנו.

אקו-ויקי נועד כדי לעודד שיח הממוקד בתהליכים ובמערכות המורכבות המקיפות אותנו ומקשרות בין תופעות חברתיות וסביבתיות שונות, וכדי להנגיש ניתוחים ופתרונות הנוגעים לקיימות ולבעיות חברתיות אחרות. כיום יש באקו-ויקי 2,403 ערכים.

ראו גם: כיכר הכפראיך אפשר לעזור לאקו-ויקימדריך בזק לכתיבה באקו-ויקיערכים מומלציםערכים מומלצים לסביבתניים

Irkick.png

אירועים וחדשות

ערכים חדשים ומורחבים

עישון בישראל - הכחשת נזקי העישון - המאבק על החופים במדינת ישראל - הכחשת זיהום - להציל את המדיה - סיבות מוות בישראל - כלכלת עוני (ספר) - היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס - תזונה בריאה - זה משנה הכל

Nuvola apps package network.png

נושאי ליבה

Nuvola apps personal.png

אישים

ראו גם: קבוצות וארגונים

Nuvola apps bookcase.png

מקורות

ראו גם: סוגי מאמרים

Nuvola apps ktip.png

זרמי מחשבה

ערך מומלץ

ערך מומלץ

כריכת הספר זה משנה הכל

זה משנה הכל הוא ספר עיון של העיתונאית נעמי קליין על ההקשר הפוליטי והכלכלי של ההתחממות עולמית - כיצד קפיטליזם הניאו-ליברלי מונע התמודדות עם הנושא. קליין טוענת שהפתרון למשבר האקלים לא יגיע מהממשלות, מהאו"ם או מהמגזר העסקי, ושהסיכוי היחידי לשינוי הוא מצד תנועות מחאה עממיות המוניות. הנקודה העיקרית היא שמשבר האקלים, בגלל פוטנציאל החורבן הגלום בו, ובגלל הדחיפות לטיפול בו, מהווה הזדמנות לשינוי בקנה מידה גדול בשיטה הקפיטליסטית עצמה, לטובת מגוון גדול של נושאים מהם אנו סובלים היום. הספר הוא מניפסט לאקטיביזם מודרני.

בחלקו הראשון של הספר מביאה קליין את הרקע הכלכלי למשבר האקלים, והדינמיקות המשפיעות עליו. החלק השני עוסק בפתרונות קסם למשבר ומדוע הם לא עובדים. החלק השלישי סוקר את הפעולות שיש להן פוטנציאל אמיתי להשפיע.

הידעת?

יש התעניינות הולכת וגוברת לאחרונה מצד אפידמיולוגים (חוקרי מחלות ברמת האוכלוסייה) בנושא של אי שוויון כלכלי והיחסים שלו לבריאות של אוכלוסיות. נמצא לדוגמה כי שום כמות של טיפול רפואי לא מקטינה את הסיכוי של מישהו לחלות בסוכרת מסוג 2, או בדלקת פרקים - ולמרות זאת שניהם נפוצים יותר בקרב אוכלוסיות עניות יותר (בתוך מדינה).

כמו כן נמצא שבין המדינות הנמצאות ברביע העליון של העושר (מלוקסמבורג עד סלובקיה), אין קשר בין העושר של המדינה לבין בריאות האוכלוסייה - דבר שיכול להצביע על כך שמעבר לנקודה מסויימת, אין לרמות המוחלטות של העושר השפעה רבה על בריאות האוכלוסייה, אם כי לרמות יחסיות בתוך המדינה יש השפעה.

Questions.png יש לי שאלה