איזור אוטונומי ארעי TAZ (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אזור אוטונומי ארעי או TAZ הוא מניפסט שנכתב על ידי חכים ביי והקורא ליצירת אזורים אוטונומיים ארעיים אשר יהוו את הבסיס להתפשטות אנארכיסטית כללית, מעין כלי לבניית בולו'בולו.

אוטופיות של פיראטים

חכים ביי מתחיל בתיאור מחקרו על אזורים היסטוריים ש'נשלטו' על ידי קבוצות של פיראטים. אלו התקיימו באזורים לבנים במפה, מחוץ להישג ידן של מדינות. באזורים הללו התקיימו חברות דמוקרטיות מאוד, שיוויוניות, ליברליות וחסרות שלטון מרכזי. עוד דוגמה היא רשת המצודות של כת החשישיים שהיו 'מדינה' חסרת גבול וצורה. בהמשך מציין ביי כי מטרתו של ה-TAZ הוא ליצור אזור קטן וארעי של חופש ואוטונומיה מוחלטת לנמצאים בו - להימלט, ולו לזמן מה ובמקום מוגבל, ממוסד המדינה. ה-TAZ איננו מהפכה אלא התהוות זורמת המשנה את המציאות במקום ובזמן בו היא מתהווה.

ביי מונה שלושה מאפיינים של ה-TAZ:

  1. גודל הקבוצה נע סביב ה-50. אין מבנה של משפחה. המבנה דומה ללהקת ציידים נודדת.
  2. ה-TAZ כפסטיבל. החגיגה, הזמן המיוחד כנוגד את 'זמן העבודה החילוני' של המדינה.
  3. נוודות נפשית. אי היצמדות למקום או זמן. היכולת לנוע על פני מרחבים ולהישאר רלוונטיים בכל מקום. מכונת המלחמה של דלז וגווטארי.

הרשת (Net) והמרקם (Web)

אחד הכלים העיקריים ליצירת ה-TAZ הוא המרקם (Web). המרקם הוא רשת פרטית של העברת מידע, המורכבת על ובתוך הרשת הכללית והגלויה (Net). המרקם מתממש ברשימות תפוצה מחתרתיות, בהפצה מפה לאוזן, בשימוש במשאבי התקשורת הקיימים להעברת מסרים כנגד השיטה. המרקם הוא כמו קורי עכביש על רשת הדייגים. אין חשיבות לטכנולוגיה המשמשת במרקם, היה יכולה להיות של העת העתיקה או של הסייבר ספייס. [הערה-כאשר ביי כתב את הספר היישום הטכנולוגי המתקדם ביותר היה ה-BBS. היום ניתן לומר כי Web 2.0 הוא יישום ברור של המרקם, אך כאלו התקיימו גם בתקופות שאינן טכנולוגיות, למשל כמו המקרה בשם הורד של אקו.]

'הלכנו לקרואטן' והרצון לעוצמה כהיעלמות

הלכנו לקרואטן היה מסר שהשאירה חברת מתיישבים קטנה באמריקה לפני שנעלמה מאופק ההתבוננות של שאר המתיישבים ונטמעה באינדיאנים של קרואטן. כאן ביי מביא דוגמאות מספר למקרים של נטישת החברה המערבית על ידי קבוצות שונות לטובת חיים באוטופיה פיראטית או ילידית מחוץ להישג החברה המערבית.

מכיוון שהמפה נסגרה, אין יותר מקומות שאינם בשליטת מדינה כלשהי ואפשר להתבודד בהם מהחברה, מציע ביי טקטיקה של היעלמות - לא התנגדות לחברה המערבית אלא פעולה מחוץ לטווח המושגי שלה. לא אנאלפבתיות כמחאה על החינוך המערבי אלא לימוד עצמי מחוץ למסגרת. התארגנויות רשתיות נמוכות חתימה במקום מהפכה ומרד הקיימות כולן בתוך החברה הקיימת ולא מחוצה לה.

הערות של יונתן

הספר קצר מאוד ושווה קריאה, כתוב בלהט רציני. אין בו רעיונות יחודיים שלא מצאתי במקומות אחרים והוא קצת מבולבל לפעמים, הוא מרכז כמה רעיונות חשובים בפילוסופיה הפוסט-מודרנית והאנרכיסטית ביחד ולכן שווה קריאה. (מי שרוצה יכול להשאיל ממני)

ראו גם

קישורים חיצוניים