בנק החברים JAK

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בנק החברים JAK (באנגלית: JAK Members Bank) הוא בנק קהילתי שממוקם ב-Skövde שבשוודיה. JAK הם ראשי תיבות של Jord Arbete Kapital שפירושם "אדמה עבודה הון" נכון לשנת 2008 חברים בבנק כ-35,000 אזרחים, אשר מכתיבים את מדיניות הבנק. מועצת הבנק נבחרת אחת לשנה על ידי החברים, שלכל אחד מהם מותר להחזיק במניה אחת בלבד של הבנק. בנק החברים JAK אינו גובה או מזכה ריבית על הלוואות על שהוא מעניק, עקרון שמשותף לו ולהלוואות לפי היהדות, ולפי ההבנקאות האיסלמית. כל הפעילויות של הבנק מתרחשות מחוץ לשוק ההון, משום שכל ההלוואות בו מקבלות מימון רק על ידי חסכונות של החברים. נכון ל-2008, החברים בבנק חסכו 97 מיליון אירו, שמתוכם 86 מיליון אירו ניתנו כהלוואות לחברים. עלויות ניהול ופיתוח ממומנות על ידי דמי חברות ודמי הלוואה.

בנק JAK מסתמך על שיטת ניקוד לחסכון. החברים צוברים נקודות חיסכון בזמן תקופות שבהן הם חוסכים. הם משתמשים בנקודות החיסכון בזמן שהם מבקשים הלוואה. הרעיון המרכזי הוא שאדם יכול לקחת הלוואה בסדר גודל שהוא איפשר לאחרים לקבל הלוואה. מסיבה זו, נקודות חסכון שנצברו חייבות להיות שוות בערכן לנקודות חסכון שהוצאו, כדי להבטיח קיימות. אם חבר לווה יותר נקודות חסכון ממה שיש לו, הוא צריך להמשיך ולצבור "חסכונות-מאוחרים" ("Aftersavings") בזמן תקופת החזר ההלוואה. החסכונות המאוחרים הם כמות קבוע של כסף שהחבר צריך לצבור לאחר שההלוואה שלו שולמה, כדי שהוא יוכל להמשיך לצבור נקודות חסכון. בצורה זו, בסוף תקופת ההחזר, נקודות החיסכון שהוא צבר יהיו שוות לנקודות החיסכון שהוא הוציא ובזמן זה הוא יוכל לקבל חזרה את כל החסכונות המאוחרים שלו.

היסטוריה

הקואופרטיב נוסד בזמן השפל הגדול בשנת 1931. שיטת נקודות החסכון פותחה בשנות ה-60 של המאה ה-20. הוא קיבל רישיון רשמי לפעול כבנק רק בשנת 1997.

פילוסופיה

הפילוסופיה שעומת מאחורי בנק JAK היא שריבית גורמת לחוסר יציבות כלכלית ולפגיעה ברווחה החברתית.

JAK עובד על פי ההנחות הבאות:

  • גביית ריבית פועלת כנגד יציבות כלכלית.
  • ריבית תורמת לאבטלה, אינפלציה ופגיעה בסביבה.
  • ריבית מעבירה כספים מהעניים לעשירים ובכך מגדילה את אי השוויון בחברה.
  • ריבית פוגעת בקיימות משום שהיא גורמת להעדפה של פרוייקטים שמביאים לרווח גבוה בטווח הקצר על פני פרוייקטים רווחים בטווח הארוך.

המטרה הסופית של JAK היא לבטל את הריבית כמכשיר כלכלי ולהחליף אותה במכשירים שפועלים לטובת האינטרסים של כלל החברה. המטרה הראשונה של הבנק היא להציע מכשיר פיננסי בר השגה לחברים שלו, באופן מקיים מבחינה סביבתית שמשרת את הקהילה המקומית.

חברות בבנק

השיווק של הבנק נעשה בעיקר על ידי מתנדבים ופרסום מפה-לאוזן. 550 חברים ב-28 סניפים מקומיים מתנדבים בהפצת הרעיון של JAK ומחפשים חברים חדשים. הפקדות והלוואות ניתנות במטבע השוודי קרונה. משכנתאות או ערבות אישית יכולים להתקבל רק עם הרכוש או הערב הוא שוודי. חייבים להיות תושב שגר בשוודיה כדי לבקש הלוואה מבנק JAK, החסכונות של החברים מכוסות תחת הבטחות לחסכונות של מערכת הבנקאות השוודית.

ראו גם

קישורים חיצוניים