ג'ושוע פריילי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'ושוע פריילי (באנגלית: Joshua C. Farley) הוא כלכלן אקולוגי, פרופסור חבר במכון גאנד לכלכלה אקולוגית באוניברסיטת וורמונט בארצות הברית.

פריילי הושפע מהרמן דיילי ורוברט קוסטנזה.

בשנת 2003, יחד עם הרמן דיילי, כתב פריילי את ספר הלימוד הראשון בכלכלה אקולוגית - כלכלה אקולוגית: עקרונות ויישומים.

בשנת 2012 העביר פריילי הרצאה על כלכלה אקולוגית, גבולות לצמיחה בפני העצרת הכללית של האומות המאוחדות. פריילי הדגיש כי לפי חוקי הפיזיקה (החוק הראשון של התרמודינמיקה) לא ניתן להרוס משהו לכלום או לברוא משהו מכלום. כמו כן, לפי החוק השני של התרמודינמיקה כדי לבצע עבודה חייבים הספקה של אנרגיה.

פריילי טען כי היבט בסיסי של הכלכלה הוא עקרון תועלת שולית פוחתת לפיו אנו נהנים מהזוג החמישי של הנעליים שלנו פחות מאשר הזוג הראשון שלנו. הוא טען כי כיום כאשר יש יותר ויותר מוצרים, שמלווים ביותר ויותר הרס של המערכות הטבעיות, אנו גורמים לצמיחה לא כלכלית שבה המשך הצמיחה הכלכלית גורמת לתוספת קטנה לרווחה בגלל ייצור עוד מוצרים ולפגיעה גדולה ברווחה בגלל השפעה סביבתית ונזק אקולוגי. פריילי טוען כי יש צורך בשינוי פרדיגמה בכלכלה דומה לעוצמתו בזה שהיה בזמן המהפכה של קופרניקוס שטען כי כדור הארץ מסתובב סביב השמש ואינו במרכז הייקום כפי שחשבו עד אז. פריילי טוען כי התאוריה לפיה הכלכלה נמצאת במין מרחב ריק שבו היא יכולה להמשיך ולהתרחב ללא הגבלה חייבת להשתנות.

קישורים חיצוניים