חרדה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חָרְדָה (באנגלית: Anxiety) היא רגש שמאופיין על ידי הרגשה לא נעימה של אי-שקט נפשי ופיזי, בשל מחשבה שמשהו רע עומד להתרחש.

מחשבות מעוררות חרדה עשויות להיגרם עקב סכנה ממשית או דמיוניות. היא עשויה להיות תגובה מוגזמת למאורע. מחשבות חרדה עשויות להופיע באופן מודע כמו גם שלא במודע. החרדה מתאפיינת בתחושות פיזיות כגון דופק מהיר, נשימה מהירה, הזעה, רעד ותחושת עילפון/סחרור וכן במתח נפשי, חשש, דאגה ותחושות פחד. חרדה מלווה לעיתים קרובות בהתנהגות נבוכה כמו פסיעה הלוך ושוב, קוצר נשימה – Rumination (הרהורים חוזרים המתמקדים בסבל וכן בסיבות או התוצאות האפשרויות של המצוקה במקום בטיפול בה). כמו כן חרדה מלווה לעיתים קרובות במתח-שרירים, אי שקט, עייפות וקשיי ריכוז.

חרדה נבדלת מפחד בכך שהיא רגש שלילי מעורפל שאינו קשור לגירוי חיצוני מסוים, או הקשור לגירוי הנתפס כסכנה עתידית, בעוד שפחד הוא תגובה לסכנה ממשית ומיידית. כתוצאה מכך, פחד מביא ל"תגובת הלחם או ברח" בעוד חרדה, הנתפסת כתגובה לדבר מה בלתי ניתן לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנו, שיתרחש בעתיד, גורמת לתחושת חוסר אונים. אנשים עשויים לסגת ממצבים שגרמו להם חרדה בעבר.

חרדה יכולה להיות משהו קצר-טווח "מצב", או דבר ארוך טווח – "תכונה". בעוד שחרדה כתכונה מייצגת דאגה לגבי אירועים בעתיד, הפרעות חרדה הן הפרעות נפשיות שמאופיינות בתחושות של חרדה ופחד. מחקרים בתאומים מצביעים על כך שיש השפעה של הגנטיקה על כ-30%-40% בהבדלים בין אנשים ביחס לחרדה. משתנים חברתיים הם גם חשובים. התעללות בילדים, מקרים של מחלה נפשית במשפחה ועוני מגדילים סיכוי לחרדה. חרדה קשורה גם להתמכרות לחומרים ממכרים, כולל אלכוהול, קפאין וכן לתרופות עם Benzodiazepines (שניתנות לעיתים תכופות לחולי חרדה).

קיימים סוגי חרדה שונים. חרדה קיומית עלולה להתרחש עקב מודעות לאפשרות של אי-הקיום עצמי. היא מתחלקת לחרדת מוות, חרדה מוסרית (שכוללת רגש אשמה), וחרדה רוחנית (שכוללת תחושת ריקנות וחוסר משמעות). חרדות נוספות הן חרדת גוף, פחד במה, או חרדה מפני מתמטיקה, חרדת מבחנים. חרדה חברתית או חרדה מפני זרים נגרמות כאשר אנשים פוחדים מזרים או אנשים אחרים בכלל.

הפרעות חרדה מתרחשות לעיתים קרובות עם בעיות נפשיות אחרות, במיוחד דיכאון קליני, הפרעה דו-קוטבית, הפרעות אכילה וכמה הפרעות אישיות. היא גם נפוצה יותר בקרב אנשים עם תכונה של ניוירוטיות. בעיות אלה מגיעות יחד גם בגלל השפעות גנטיות וסביבתיות שמשפיעות על תכונות אלה וגם על חרדה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • חרדה בוויקיפדיה האנגלית