מגוון והכללה - יוזמת הטרנזישן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"מגוון והכללה" הוא אחד המרכיבים במודל יוזמת הטרנזישן. המודל נוצר כדי לעזור לפעילים להפעיל את יוזמת הטרנזישן בקהילתם. המודל מחולק לחמישה שלבים. "מגוון והכללה" הוא מהמרכיבים בשלב הראשון "מתחילים".

מודל יוזמת הטרנזישן - מתחילים

רכיבים:

כלים:

האתגר

אמנם זה יכול להיות לא קל לעיתים לתת ייצוג למגוון הקולות והחוויות האנושיות ביוזמת הטרנזישן, אך זה תנאי הכרחי להצלחה.

תיאור

מגוון והכללה הם שני עקרונות שחשוב להטמיע אותם בגרעין של יוזמת הטרנזישן והם מורכבים משני רכיבים: מצד אחד לקדש את השוויון בין אינדיבידואלים, מינים, מעמדות וכו' בקהילה ולאפשר לכל אחד לשמור על זהותו הייחודית. מאידך, לתת מקום לכל קול לבטא את עצמו בתוך מרחב הטרנזישן.

חשוב גם לוותר על מגוון דעות קדומות שקיימות על מגזרים שונים לגבי נושאים שונים כמו העניין במעורבות חברתית ובנושאי סביבה וקיימות ועוד - התוצאות לעיתים קרובות מפתיעות.

כשאנחנו מתחילים לראות את הקהילה שלנו כפי שהיא, אנו נהיים ערים לכך שכבר מתרחשים בה המון דברים שיוזמת המעבר יכולה לתמוך בהם, ללמוד מהם ולשתף איתם פעולה - "במקום לשאוף לכלול את כולם, עדיף שיוזמת הטרנזישן תשאף להכלל על ידי כולם".

טיפים ליצירת יוזמת מעבר שוויונית, מכלילה ומגוונת ככל האפשר

היו ברורים בתמיכתכם במגוון רחב בתוך הקהילה: גיל, מין, מגזר, דת, גזע, מעמד, אריינטציה מינית וכן בעלי מוגבלויות. הדגישו שכולם מוזמנים להביא את הזהות שלהם אל תוך היוזמה.

התבוננו ושימרו על סקרנות: בנו מכנה משותף סביב ערכים אנושיים אוניברסליים כגון אהבה, משפחה, מזון וכו'; בדקו היכן אנשים נמצאים לפני שאתם מנסים להביא אותם למקום אחר; היו עצמכם; היו כנים; בדקו את גבולותיהם של המשתתפים האחרים וכבדו אותם.

השתמשו בשפה ברורה ומובנת, המנעו מז'רגון מסויים אשר אינו ברור לכולם.

צרו קשר עם הדור הצעיר: הם בדר"כ מודעים למגוון הזהויות והם משחקים תפקיד ניכר בהתחדשות התרבותית. מצאו דרכים יצירתיות לעבוד עם בתי ספר.

חפשו אירועים ושותפויות שיכולות ליצור קשרים ואפשרויות חדשים וכן תחושה של חיבור משותף למקום ולקהילה.

למדו לזהות מבנים ודינמיקות של כוח. שימו דגש על ליצור יצירתיות ושיתוף פעולה בדרכים ישירות ואנושיות. היו פתוחים להטלת ספק בהנחות מוקדמות שעולות ודפוסי חשיבה קיימים.

תשקלו לעבור סדנאות בנושא מגוון עם חברות אשר מספקות שירותים אלו - הם יכולים לספק ביטחון עצמי וכלים לראות הזדמנויות במקומות שישנן בעיות.

חשוב לחזור מדי פעם ולעשות רפלקציה על 4 השאלות הבאות: האם אנחנו באמת מתכוונים לזה, האם באמת חשוב לנו להתייחס לנושא? האם אנחנו יודעים מה החזון, לאן אנחנו רוצים להגיע? האם אנחנו יודעים למה אנחנו עושים את זה, למה זה חשוב? האם המנהיגות שלנו תומכת בכך ומדגישה זאת?

הפיתרון לסיכום

מגוון יכול להגיע אך ורק ממחויבות לערכים של הכללה וכבוד בכל רחבי הארגון. צאו אל הקהילה ופתחו את האזניים - הדאגות והתשוקות של האנשים הוא הדבר שבעליו היוזמה תבנה.

קישורים חיצוניים

מקור הטקסט מאתר רשת הטרנזישן העולמית