נעילה פילוסופית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נעילה פילוסופית או קיבעון מחשבתי היא הנטייה הקוגניטיבית-התנהגותית להימנע מלשקול פיתוח ויישום של פתרונות יעילים לכאורה לבעיות קיימות.

מונח קרוב הינו נעילה טכנולוגית המתאפיין בנטייה התנהגותית להדחיק תכנית להתייעלות טכנולוגית או למנוע את הוצאתן לפועל במערכת חברתית-כלכלית מסיבות שונות (למשל, הקושי הכלכלי כביכול לבצע זאת ביחס למשאבים או מניעה מכוונת מתוך תאוות בצע וממוניזם - ראו הערכים מניעה מכוונת של התייעלות טכנולוגית ואבטלה טכנולוגית).

אדם המפגין קיבעון מחשבתי בהקשר נתון אינו בהכרח מקובע מחשבתית באופן כללי וייתכן שיהיה חדשני ויצירתי מאוד בתחומים אחרים; לעתים הקיבעון נובע מחוסר ידע על פתרונות יעילים יותר, על מידת הבטיחות שלהם ועל איך ליישמם.

קיבעון מחשבתי לרוב נובע משחיקה או מתפישת מי שמקדם את הרעיון שנגדו ישנו קיבעון כלא סמכותי מספיק או כלא כריזמטי מספיק. סיוע לאדם להתמודד עם שחיקה, הופעה כסמכותי יותר או הבאת סמכות להרצות על הנושא לצד שיפור הכריזמה כל אלו יכולים לסייע לפעמים להעביר את הרעיון.

לעתים נדרשת הפעלת לחץ על בכירים בחברה מסוימת בכדי לעורר התייעלות - פנייה ישירה לבכירים שבשל היותם עסוקים מאוד לא מכירים פתרונות יעילים לבעיות קיימות הנוגעות לעיסוקם.

ראו גם