ספק הוא המוצר שלהם

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ספק הוא המוצר שלהם (Doubt is Their Product: How Industry's Assault on Science Threatens Your Health) הוא שמו של ספר עיון משנת 2008 מאת David Michaels שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד. הספר עוסק בהכחשת נזקי העישון על ידי חברות הטבק וכיצד שיטות דומות משמשות יועצי תקשורת וארגוני יחסי ציבור כדי לזרוע אי הבנה, בלבול וספקות ביחס להיבטים אחרים הנוגעים לבריאות הציבור, תזונה ורפואה מונעת.

הספר מתאר כיצד הטקטיקות של חברות הטבק התפשטו לתעשיית ספק שמגלגלת מאות מיליוני דולרים שפוגת בהגנות של מערכת הבריאות הציבורי, מייצרת ומחזקת מחלוקות מדעיות ומשפיעה על מקבלי החלטות לטובת מפעלים מזהמים ומוצרים מסוכנים. המטרה היא לגרום לציבור להיות מבולבל בסוגיות כמו התחממות עולמית, עישון מיד שנייה, אסבסט, עופרת, פלסטיק ומוצרים רעילים רבים אחרים. מנהלי חברות שוכרים מדענים ולוביסטים חסרי מצפון כדי לחלוק על ממצאים מדעיים הנוגעים לסיכוני בריאות. כך הם לא רק משהים החלטות על סיכונים מסויימים אלא גם מקימים מחסומים שמקשים על מחוקקים, סוכנויות ממשלתיות ובתי משפט להגיב לאיומים נוספים בעתיד.

המקור לשם הספר הוא בציטוט של אחד המנהלים בחברת סיגריות אמריקאית שטען במזכר פנימי משנת 1969 ש"ספק הוא המוצר שלנו". [1] חברות הסיגריות הבינו שאין להן דרך להמשיך לנהל מאבק במישור המדעי והעובדתי ויש מאבק ציבורי מתמשך והצרה של יכולת הפעולה שלהן, לכן הן עברו למאבק במישור של יחסי ציבור. המזכר מבהיר כי יש להתמקד בציבור הרחב ממספר סיבות. בין היתר משום שהציבור מקבל "מידע שגוי" על עישון (כלומר מידע ממדענים, מהרופא הכללי של ארצות הברית וכו'). וכי הציבור הרחב הוא בעל "חשיפה מעטה לצדדים החיוביים של עישון ובריאות" וכן משום ש"הקונגרס וסוכנויות הממשל הפדרלי כבר נמצאים בטיפול ... ואולי באופן היעיל ביותר האפשרי על ידי מכון הטבק" (ארגון של מדענים ולוביסטים שפעלו בשירות חברות הטבק כדי לנגח מחקרים מדעיים שמצאו סיכון בטבק וכדי לשכנע חברי קונגרס וממשל שאין צורך לנקוט פעולה מול עישון טבק).

ספק הוא המוצר שלנו שכן הוא האמצעי הטוב ביותר להתחרות ב"גוף ההוכחות" שקיים בתודעה של הציבור הרחב. זהו גם האמצעי לביסוס מחלוקת. ...למרבה הצער, אנחנו לא יכולים לנקוט עמדה ישירה שמתנגדת לכוחות האנטי-סיגריות ולהגיד שסיגריות תורמות לבריאות. אין לנו שום מידע שתומך בטענה כזו. ... לבסוף, אני מציע שורה של צעדים כדי להבין בדיוק מה המסרים שיכולים ליצור רגש נגד עישון בצורה הטובה ביותר, ואז למצוא מהם האמצעים הטובים ביותר לצפות ולהגיב לשחרור של מידע שגוי".

ראו גם

קישורים חיצוניים