הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: הותקנו בהצלחה גאדג'אטים על שרת האתר. ניתן לבחור מביניהם בדף ההעדפות האישיות. כמו כן, מהיום אפשר לכתוב משוב על הערך בתיבה שמתחתיו, לאחר הרשמה קצרה.

פרדיגמת החיות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרדיגמת החיות היא תאוריה של פרופסור קונסטנטין ברווי מאשדוד שכל מערכת "חיה" מכווינה את עצמה, וצריכה להכווין את עצמה כדי להגדיל ה"חיות" שלה. עקרון זה פועל על מערכות מורכבות מסוגים שונים - מערכות ביולוגיות, טכנולוגיות וארגוניות.

תומכי התאוריה טוענים כי היא הוכחה כנכונה עבור יצורים ביולוגיים, כי היא יושמה בהצלחה במערכות טכנולוגיות. יש גם כוונות ליישם אותה במנהל עסקים. עם זאת, קיימים אתגרים ליישום התאוריה בתחום הכללי יותר של מדיניות כלכלית.

בביולוגיה, קובעת הפרדיגמה שכל יצור ביולוגי מצוייד במנגנוני בקרה שיבטיחו את חיותו לנוכח תנאי בריאות וסביבה משתנים (בתחום החיות הנורמלי שלו). קיימים תהליכי בקרה (לולאות משוב) שמווסתים את פעילות הגוף החי ובבעלי חיים מורכבים הפעילות התת-הכרתית של המוח מהווה בקרה עליונה למערכות אלה.

הטענה היא שאם יש הגדרה מתאימה של "חיות" עבור מערכות מורכבות אחרות ניתן להגיע לתפעול ולתחזוקה אופטימליים של המערכת.

התאוריה יושמה במערכות טכנולוגיות. ה"חיות" של מטוס מוגדרת בתור היכולת שלו לטוס ולהגיע בשלום לנחיתה. מתוך הגדרה זו ניתן לגזור באופן היררכי הגדרות "חיות" למרכיבים שונים של המטוס (כמו כנפיים, כני נסע, מערכות ניווט וכו'). ומכאן לגזור פרמטרים חיוניים ותהליכי בקרה נדרשים.

פרופסור קונסטנטין ברווי (Konstantin Brav) הוא מדען מתחום הקיברנטיקה שגדל בברית המועצות וגר בשנים האחרונות באשדוד. [1]

קישורים חיצוניים